Καθαρίζοντας το κλίνκερ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76319 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...

love.bacardi έγραψε: λετε να κανουμε καμια δοκιμη και εμεις για καλαμποκι στην σομπα πελλετ????


Σε μια σόμπα Angela 9Kw που έχω δώσει, ο πελάτης καίει 70-30 πέλλετ - καλαμπόκι. Στην έναυση μόνο γεμίζει τον καυστήρα με πέλλετ, γιατί το καλαμπόκι δεν ανάβει.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76356 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...
εχω τον vesta 40kw και καιω κανονικα καλαμποκκι 70-30 χωρις να εχω προβλημα στην εναυση απλα θελει περισοτερο αερα για να καει το καλαμποκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76383 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...
τουβλακια ομως δεν μας ειπατε αν παραγετε κι εσεις :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76401 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...
εγω τουβλακια δεν εχω αν το αφησω με τις ρυθμισεις του πελλετ μενει κοματακια ακαφτο καλαμποκι αν του δωσω αερα καιγεται κανονικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76425 από grizos
Απαντήθηκε από grizos στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...
Μια χαρά καίγεται το καλαμποκάκι... :P σε ποσοστό κατ'όγκο 4/5 πέλλετ+ 1/5 καλαμπόκι (σε ομοιόμορφο μείγμα ) δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στην εκκίνηση. Από εκεί και πέρα κάνει ποιο εύκολα κλίνκερ και έχει ποιο πολύ στάχτη, ταυτόχρονα όμως βγάζει και ποιο πολύ ζέστη.Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν θέλει δυνατό αέρα επειδή φεύγει ευκολότερα από το ποτήρι καύσης πριν προλάβει να καεί καλά και μάλλον θέλει μεγαλύτερο θάλαμο καύσης,με χαμηλό αέρα για να αποδώσει καλύτερα την ισχύ του.Σε συγκεκριμένο θάλαμο καύσης θέλει χαμηλότερη σκάλα τροφοδοσίας με τον ίδιο αέρα. Σε σχέση με το βίντεο για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος κάνω το ίδιο πράγμα κάθε 4-5 ώρες ασχέτως αν καίω σκέτο πέλλετ η όχι και το κριτήριο είναι το αν η φλόγα είναι νωθρή που σημαίνει ότι ο αέρας δυσκολεύεται να περάσει από τις τρύπες.Αν είναι σκληρό το κλίνκερ μια μασιά για κάρβουνα το απομακρύνει σε ελάχιστο χρόνο πανεύκολα αν πάλι το κλίνκερ διαλύεται αμέσως τότε χρησιμοποιώ ένα κουτάλι σούπας γιά να καθαρίσω το ποτηράκι αλλά με ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΓΚΑΥΜΑΤΟΣ.
Κράτα το, θα πεινάσουμε...
Και για να ολοκληρώσω θα έλεγα ότι ίσως για να μην πεινάσουμε καλό θα ήταν να πειραματιστούμε σαν λαός λίγο με ότι παράγουμε .... εξηγώ...φέτος το καλαμπόκι που καλλιέργησα το πούλησα με 0,21 +13% φπα σύνολο σχεδον 24 λεπτά το κιλό, 24 λεπτά/6 kwh/kg = 4 λεπτά η kwh δεν νομίζω να βρώ φθηνότερο κάυσιμο για πελλετόσομπα και να είναι και ελληνικό 100% οπότε για κάθε 100 κιλά που καίω 600kwh
με κόστος 24 ευρώ.Για τις ίδιες kwh σε φυσικό αέριο θα ήθελα 45 ευρώ απο τα οποία 36 θα πάνε στους φιλους μας τους ρώσους και τα 9 σε φόρους .Να υπολογίσω χωρίς φόρους.....21 ευρώ με 36 διαφορά 15 ευρώ...δηλαδη 3 κιλα κρέας που το προτιμώ απο την μπομπότα ;)Και για να μην παρεξηγηθώ αν υπολογίσω με φόρους βγαίνει και το τυρί......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76433 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Καθαρίζοντας το κλίνκερ...

grizos έγραψε: Μια χαρά καίγεται το καλαμποκάκι... :P σε ποσοστό κατ'όγκο 4/5 πέλλετ+ 1/5 καλαμπόκι (σε ομοιόμορφο μείγμα ) δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στην εκκίνηση. Από εκεί και πέρα κάνει ποιο εύκολα κλίνκερ και έχει ποιο πολύ στάχτη, ταυτόχρονα όμως βγάζει και ποιο πολύ ζέστη.Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν θέλει δυνατό αέρα επειδή φεύγει ευκολότερα από το ποτήρι καύσης πριν προλάβει να καεί καλά και μάλλον θέλει μεγαλύτερο θάλαμο καύσης,με χαμηλό αέρα για να αποδώσει καλύτερα την ισχύ του.Σε συγκεκριμένο θάλαμο καύσης θέλει χαμηλότερη σκάλα τροφοδοσίας με τον ίδιο αέρα. Σε σχέση με το βίντεο για να μην είμαι τελείως εκτός θέματος κάνω το ίδιο πράγμα κάθε 4-5 ώρες ασχέτως αν καίω σκέτο πέλλετ η όχι και το κριτήριο είναι το αν η φλόγα είναι νωθρή που σημαίνει ότι ο αέρας δυσκολεύεται να περάσει από τις τρύπες.Αν είναι σκληρό το κλίνκερ μια μασιά για κάρβουνα το απομακρύνει σε ελάχιστο χρόνο πανεύκολα αν πάλι το κλίνκερ διαλύεται αμέσως τότε χρησιμοποιώ ένα κουτάλι σούπας γιά να καθαρίσω το ποτηράκι αλλά με ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΓΚΑΥΜΑΤΟΣ.
Κράτα το, θα πεινάσουμε...
Και για να ολοκληρώσω θα έλεγα ότι ίσως για να μην πεινάσουμε καλό θα ήταν να πειραματιστούμε σαν λαός λίγο με ότι παράγουμε .... εξηγώ...φέτος το καλαμπόκι που καλλιέργησα το πούλησα με 0,21 +13% φπα σύνολο σχεδον 24 λεπτά το κιλό, 24 λεπτά/6 kwh/kg = 4 λεπτά η kwh δεν νομίζω να βρώ φθηνότερο κάυσιμο για πελλετόσομπα και να είναι και ελληνικό 100% οπότε για κάθε 100 κιλά που καίω 600kwh
με κόστος 24 ευρώ.Για τις ίδιες kwh σε φυσικό αέριο θα ήθελα 45 ευρώ απο τα οποία 36 θα πάνε στους φιλους μας τους ρώσους και τα 9 σε φόρους .Να υπολογίσω χωρίς φόρους.....21 ευρώ με 36 διαφορά 15 ευρώ...δηλαδη 3 κιλα κρέας που το προτιμώ απο την μπομπότα ;)Και για να μην παρεξηγηθώ αν υπολογίσω με φόρους βγαίνει και το τυρί......


Βρε grizos σε αυτήν την τιμή αγόρασα το alfawood το καλοκαίρι :) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ