Συνδεσμολογια υδραυλικού τζακιου.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167485 από vagroul
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας αν και αποσπασματικα υπάρχουν πληροφορίες στο forum. Εχω ενα υδραυλικό τζάκι συνδεδεμένο απευθείας στα σώματα και με αυτοματισμο να απομονωνεται ο λέβητας πετρελαίου οταν λειτουργεί το τζάκι και το αντίστροφο. Η ερώτηση είναι η εξής το τζάκι θα ειχε καλύτερη απόδοση αν μεταξύ τζακιου και σωματων υπήρχε δοχείο αδράνειας η είναι πιο αποδοτικό σε απευθείας σύνδεση όπως τώρα (το τζάκι έχει χωρητικότητα 125 λίτρα νερού αν παίζει κάποιο ρόλο) σίγουρα με το δοχείο θα ειχα σταθερή θερμοκρασία στον χώρο αλλά αν το κέρδος είναι μόνο αυτό σίγουρα δεν αξίζει.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167489 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συνδεσμολογια υδραυλικού τζακιου.
αν δεν χρησιμοποιεις θερμοστατη χωρου το ΔΑ δεν εχει να προσφερει και πολλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167493 από vagroul
Αυτο είναι το ζητούμενο, εχω θερμοστάτη χώρου αλλά λειτουργεί μονο με το καλοριφέρ, με το τζάκι δεν λειτουργεί, αυτο θελω να εχω μοα σταθερή θερμοκρασία πχ 20 βαθμούς. Τωρα ανάβω το τζακι 1700 και βαζω τελευταία φοράξυλα στις 12 το βράδυ η θερμοκρασία χώρου είναι 21,5 με 22 οταν το τζακι είναι αναμένω, κατα την διάρκεια της ημέρας που το τζάκι είναι σβηστό μπορεί να πέσει στους 17 με 18.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167495 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Συνδεσμολογια υδραυλικού τζακιου.

vagroul έγραψε: Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας αν και αποσπασματικα υπάρχουν πληροφορίες στο forum. Εχω ενα υδραυλικό τζάκι συνδεδεμένο απευθείας στα σώματα
και με αυτοματισμο να απομονωνεται ο λέβητας πετρελαίου οταν λειτουργεί το τζάκι και το αντίστροφο.
Η ερώτηση είναι η εξής το τζάκι θα ειχε καλύτερη απόδοση αν μεταξύ τζακιου και σωματων υπήρχε δοχείο αδράνειας η είναι πιο αποδοτικό σε απευθείας σύνδεση όπως τώρα (το τζάκι έχει χωρητικότητα 125 λίτρα νερού αν παίζει κάποιο ρόλο) σίγουρα με το δοχείο θα ειχα σταθερή θερμοκρασία στον χώρο αλλά αν το κέρδος είναι μόνο αυτό σίγουρα δεν αξίζει.

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υποθέτω ότι έβαλε αντεπίστροφες βαλβίδες.
Υποθέτω ότι ο θερμοστάτης χώρου "ακούει" (είναι συνδεση ) με λέβητα πετραελαίου.

Το δοχείο αδρανείας, σε ποιο σημείο της σύνδεσης έχετε στο μυαλό σας να το βάλετε ?
Δεν νομίζω να προσφέρει κάτι. Γνώμη μου- ίσως λαθεμένη.
- Αντί να ρίξετε 1,5- 2 χιλιάρικα σε αυτό, πάρτε και μονώστε έξτρα τον λέβητα πετρελαίου - και χρησιμοποιείστε αυτόν ως δοχείο αδρανείας.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167496 από vagroul
Οπως τα υποθετης είναι. Το δοχείο σκεφτόμουν να συνδεθεί με το τζακι και σ αυτό να συνδεθεί ο θερμοστατης χώρου, και το δοχείου αν γίνεται (οικονομικά) να συνδεθεί και κάποιο ηλιακό πάνελ. Αν είναι να φτασω τα 2000 δεν συμφέρει. Ανεξάρτητα με την δικη μου περίπτωση ενα ΔΑ σε ενα τζακι τι προσφέρει σε σχέση με το να είναι συνδεδεμένο το τζακι απευθείας στα σώματα;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167497 από giokaspart

vagroul έγραψε: Ανεξάρτητα με την δικη μου περίπτωση ενα ΔΑ σε ενα τζακι τι προσφέρει σε σχέση με το να είναι συνδεδεμένο το τζακι απευθείας στα σώματα;

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:

Όταν δεν ζητάει το κύκλωμα ενέργεια (μέσω του θερμοστάτη χώρου) η θερμότητα του λέβητα αποθηκέυεται στο ΔΑ έτσι ώστε να την πάρει πίσω το κύκλωμα όταν ο (ξυλο)λέβητας δεν λειτουργεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ