Αλλαγή Ταβανιού Ραμποτέ, γνώμες και βοήθεια παρακαλώ

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170907 από GenerationX
Καλησπέρα σε όλους. Πρώτη φορά εδώ, σας συνάντησα τυχαία καθώς έψαχνα ανεπιτυχώς βοήθεια στο ιντερνετ. Πολύ ωραία θέματα συζήτησης, σημάδι ότι μάλλον ωριμάζω (28). Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας. Είμαι σε διαδικασία ανανέωσης-φρεσκαρίσματος του πατρικού μου σπιτιού και έχω ήδη κινήσει τις διαδικασίες για να ενταχθώ στο Εξοικονομώ. Δεν θα πω κάτι για αυτό καθώς γνωρίζω ότι υπάρχει άλλη στήλη. Τα προβλήματα που έχω δρομολογήσει να φτιάξω είναι τα εξής χωρίς συγκεκριμένη σειρά, τα παραθέτω.
Προσθήκη αλουμινένιων παραθύρων-κουφώματα σε 4 παράθυρα (απο τα 12).
Μόνωση στέγης-Αλλαγή κεραμιδιών
Μόνωση τοίχου εξωτερικά.
Αλλαγή κλιματιστικών με νεότερης γενιάς.
Αλλαγή ταβανιού (και εδώ χρειάζομαι βοήθεια).

Το σπίτι βρίσκεται στην επαρχία και είναι περίπου 100 τετραγωνικά με κεραμοσκεπή και ταβάνι ραμποτέ (μόνωση πουθενά).
Τελευταία μπαίνει νερό από την σκεπή της κουζίνας (το σπίτι έχει 3 σκεπές, 2 τζάκια, μετά από ενοποίηση). Σχεδόν όλο το σπίτι πλην της κουζίνας ξαναφτιάχτηκε το 2000. Η κουζίνα όχι με αποτέλεσμα να στάζει το ταβάνι στις δυνατές βροχές. ¨Έτσι σκέφτομαι να αλλάξω το ταβάνι μέχρι να δω αν θα μπορέσω να κάνω τα υπόλοιπα μέσω εξοικονομώ μιας και δεν υπάρχουν οι πόροι τώρα για μεγάλα ανοίγματα. Το ταβάνι είναι ραμποτέ και οπτικά θα ήθελα να επιλέξω κάτι αντίστοιχο. Ωστόσο δεν είμαι καθόλου σχετικός και είναι η στιγμή που αναλαμβάνω την οικογενειακή περιουσία (και τα έξοδα). Σας παρακαλω, ρωτώ, τι είδους ξύλο να επιλέξω? Να βάλω μόνωση τώρα επάνω από το ταβάνι (μπαινουν νερά από τη σκεπή). Τι κόστος να υπολογίζω για μία καλή λύση. Το ταβάνι της κουζίνας είναι 20-25τμ2.
Υγ. Γνωρίζω ότι το θέμα της μόνωσης είναι σημαντικό και θα ασχοληθώ μόλις αλλάξω σκεπές. Το σπίτι έχει λέβητα πετρελαίου και ενεργειακό τζάκι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, Καλώς σας βρήκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170914 από dimlyk
το ραμποτε κατα κανονα ειναι ξυλο ελατης το προβλημα ειναι η μονωση η αντικατασταση κεραμιδιων αν δεν λυσεις το θεμα της υγρομονωσης δεν εχει νοημα να ασχοληθεις με το ραμποτε αν σ ενδιαφερει ξαι η θερμομονωση πολυ ευκολα πανω στο ραμποτε μπορεις να απλωσεις παπλωμα πετροβαμβακα η οποιο μονωτικο θες....προσοχη ομως αφου λυθει το θεμα της υγρομονωσης γιατι αλλιως θα σαπισουν ολα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170923 από GenerationX
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα με μάστορα σήμερα και μου είπε το ίδιο. Πρότεινε επίσης να καταργήσουμε το ταβάνι και να κάνουμε εμφανή σκεπή με δοκάρια και απ'εξω κεραμύδι για να δώσουμε και ύψος. Αύριο θα περάσει να δούμε πως θα κινηθούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170928 από dimlyk
σκεφθειτε την θερμομονωση για ολο το σπιτι ...ειναι ευκολη με σχετικα μικρο κοστος και μεγαλο οφελος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170946 από stergiosbik

GenerationX έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα με μάστορα σήμερα και μου είπε το ίδιο. Πρότεινε επίσης να καταργήσουμε το ταβάνι και να κάνουμε εμφανή σκεπή με δοκάρια και απ'εξω κεραμύδι για να δώσουμε και ύψος. Αύριο θα περάσει να δούμε πως θα κινηθούμε.


Οπτικα σιγουρα θα ειναι καλυτερα αλλα....τι γινεται με την θερμομονωση;
Ασε που η εμφανη ξυλεια θα ειναι πολυ πιο ακριβη.
Η λογικη λεει να επιδιορθωσεις την σκεπη,να μην βαζει νερο δηλαδη,και μετα να βαλεις ραμποτε.
Πανω απο το ραμποτε βαζεις οση μονωση τραβαει η ψυχη σου (και η τσεπη σου:) ) και θα εισαι μια χαρα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ