Προβλημα με αντίσταση αναφλεξης (μαλλον) σε Piazzetta MP973

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #172733 από mtsag
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από 9 χρόνια το τζάκι πελλετ Piazzetta MP973 αποφάσισε να μην ανάψει. Ρίχνει πελλετ αλλα δε γίνεται ανάφλεξη. Το ίδιο πελλετ καίω όλο το χειμώνα αποθηκευμένο στο ίδιο μέρος, οπότε δεν φταίει το καύσιμο. Οπότε, καταλήγω οτι είναι θέμα αντίστασης...

Εχει κανείς από δω ιδέα πως αλλάζει, πόσο κοστίζει κλπ. ΤΟ τζάκι το έχω πάρει από Ιταλία, οπότε δεν μπορώ να επευθυνθώ εκεί που το πήρα. Επίσης, εδώ μου μένω (Κρήτη) δεν ξέρω αν υπάρχει τεχνικός που να ασχολείται με Piazzetta.

Ευχαριστώ,
Μιχάλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #172735 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΙΓΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ!!!!!!ΒΑΛΤΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5-6 ΣΠΙΡΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΟΥ (ΜΗΝ ΚΑΕΙΣ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ)ΣΤΗΒ ΤΡΥΠΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ.ΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΙΣΧΥ(ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΕΙ).ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΒΓΑΛΕ ΜΠΡΙΖΑ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ 13 η 17 λύνεις την αντίσταση αφού πρώτα έχεις βγάλει τα 2 καλώδια που περνάει ρεύμα η από κλεμμε η στην πλακέτα σε φίσα.οταν την βγάλεις πες μου να σου πω πως θα μετρήσεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mtsag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #172737 από mtsag

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΣΙΓΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ!!!!!!ΒΑΛΤΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 5-6 ΣΠΙΡΙΑ ΠΕΛΛΕΤ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΥΣΗΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΟΥ (ΜΗΝ ΚΑΕΙΣ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ)ΣΤΗΒ ΤΡΥΠΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ.ΑΝ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Η ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΙΣΧΥ(ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΕΙ).ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΒΓΑΛΕ ΜΠΡΙΖΑ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ 13 η 17 λύνεις την αντίσταση αφού πρώτα έχεις βγάλει τα 2 καλώδια που περνάει ρεύμα η από κλεμμε η στην πλακέτα σε φίσα.οταν την βγάλεις πες μου να σου πω πως θα μετρήσεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Δυστυχώς το τζάκι είναι επενδεδυμένο με γυψοσανίδα... παρόλο που τήρησα τις προδιογραφές της εταιρείας σε ότι αφορά τα πορτάκια για πρόσβαση, τώρα που το άνοιξα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βγάλω το καπάκι από την πόρτα για να μπορέσω μετά να περάσω τα χέρια μου μέσα να ξεβιδώσω την αντίσταση. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #172739 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πρέπει να δεις στο μανιουαλ αν γράφει κάτι η αν είναι συρταρωτω δες πως θα έχεις πρόσβαση.πιθανον θα χρειαστεί να βγάλεις το μοτέρ κοχλία για να μπορείς να βγάλεις την αντίσταση!!!η ένωση του συνήθως είναι κλειδί Άλλεν 4-5.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mtsag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #172742 από stergiosbik

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Πρέπει να δεις στο μανιουαλ αν γράφει κάτι η αν είναι συρταρωτω δες πως θα έχεις πρόσβαση.πιθανον θα χρειαστεί να βγάλεις το μοτέρ κοχλία για να μπορείς να βγάλεις την αντίσταση!!!η ένωση του συνήθως είναι κλειδί Άλλεν 4-5.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ!!!!

 

Για γραψε ρε Κωστα πως ελεγχουμε την αντισταση αν ειναι καμμενη ή πεσμενη με ενα πολυμετρο.
Φυσικα θα ειναι βγαλμενη απο την θεση της για να μετρησουμε.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #172744 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δεν χρειάζεται να το γράψω υπάρχουν μαστοριά που πρέπει να το κάνουν και όχι οποίος ΝΑΝΑΙ!!!!ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΛΕΩ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ!!!!!ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΘΣΤΕΥΩ ........ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ