Θερμοκρασιες - ταχυτητα εξατμισης

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174742 από blade
Καλησπερα.
Θελω να κανω μια γρηγορη ερωτηση γιατι κατι δεν γνωριζω
Εχω μια σομπα πελλετ Pegaso Elane η οποια εγινε εγκατασταση απο τεχνικο.
Αυτη η σομπα εχει ταχυτητα ανεμιστηρα καυσαεριων απο -9 εως +9 (οπου +9 ειναι τερμα)
Τη σομπα τη δουλευω στην τριτη σκαλα και με ταχυτητα εξατμισης +7 εχω πανω απο ~130C αλλα με πολυ χαμηλη φλογα.
Οταν θα την παω στο -3 πχ θα εχει μεγαλη φλογα πιο ηρεμη αφου δουλευει πιο αργα η εξατμηση αλλα η θερμοκρασια θα γραφει ~110C.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174744 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Και τι θες να μας πεις να καταλάβουμε ποιο είναι το θέμα σου???τι σου είπε ο τεχνικός που ήρθε για αυτά που μας  ρωτάς εδώ μεσα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174745 από blade
Απαντήθηκε από blade στο θέμα Θερμοκρασιες - ταχυτητα εξατμισης
Ναι εγώ τι να προτιμήσω την μεγάλη φλόγα με 110C θερμοκρασία εξάτμισης η την μικρή φλόγα με θερμοκρασία εξάτμισης 130C;

Υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία εξάτμισης να μην σχετίζεται με την θερμοκρασία του ανεμιστήρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174747 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΣΤΗ ΦΟΥΛ ΙΣΧΥ όσο μεγαλώνει η φλόγα και είναι νευρική να χτυπά στο επάνω μέρος έτσι θα βγάλει την απόδοση η συσκευη. όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία καυσαερίων σε όρια επιτρεπτά από 110-180 ΖΕΣΤΕΝΕΙΣ το σπίτι σου και όχι το ΓΕΙΤΟΝΑ !!!!η καθαριότητα η σωστή συντήρηση η καλή καμιναδα οι ρυθμίσεις για το δικό σου χώρο και απαιτήσεις λύνουν προβληματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174755 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Θερμοκρασιες - ταχυτητα εξατμισης

Καλησπερα.
Θελω να κανω μια γρηγορη ερωτηση γιατι κατι δεν γνωριζω
Εχω μια σομπα πελλετ Pegaso Elane η οποια εγινε εγκατασταση απο τεχνικο.
Αυτη η σομπα εχει ταχυτητα ανεμιστηρα καυσαεριων απο -9 εως +9 (οπου +9 ειναι τερμα)
Τη σομπα τη δουλευω στην τριτη σκαλα και με ταχυτητα εξατμισης +7 εχω πανω απο ~130C αλλα με πολυ χαμηλη φλογα.
Οταν θα την παω στο -3 πχ θα εχει μεγαλη φλογα πιο ηρεμη αφου δουλευει πιο αργα η εξατμηση αλλα η θερμοκρασια θα γραφει ~110C.

Σωστά τα λέει η σόμπα σου. Οταν δουλεύει φουλ ο ανεμιστήρας καυσαερίων τα καυσαέρια βγαίνουν πιο γρήγορα μέσα από τη σόμπα και δεν έχουν προλάβει να αποδώσουν τη θερμότητα τους στα μέταλλα της σόμπας. Παράλληλα η φλόγα είναι πιο κοντή. Στην άλλη περίπτωση με χαμηλές στροφές ο αέρας κινείται  πιο αργά μέσα στις διαδρομές και προλαβαίνει να κρυώσει λίγο. Η φλόγα τότε θα είναι πιο ψηλή στο ύψος και πιο νωχελική. Το ιδανικό είναι ζωηρή, με γλώσσες , χωρίς έντονες σπίθες, χωρίς άκαυτα πέλλετ να πετάγονται έξω από το τασάκι  και ιδανικό ύψος. Και πάντα καθαρή σόμπα. Όχι μόνο στο χώρο καύσης καθαριότητα αλλά παντού.
 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": blade

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ