Εισαγωγή αέρα από μέσα ή απ' έξω;

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179834 από Kyrillos
Γνωρίζει κανείς να πει τα θετικά και τα αρνητικά; Έχω δουλέψει και τις δύο μεθόδους στο παρελθόν σε αερόθερμη σόμπα pellet χωρίς να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα. Με μιά πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι κι έτσι άνοιξα νέο θέμα.

Η σκέψη μου είναι ότι όταν τραβάς αέρα από μέσα είναι ήδη πιο ζεστός με αποτέλεσμα η ζέστη να είναι περισσότερη στο θάλαμο καύσης και τα τούμπα της ανακύκλωσης να ζεσταίνονται περισσότερο. Από την άλλη όμως με κάποιο τρόπο θα πρέπει να εισχωρήσει αέρας εντός του σπιτιού για να αναπληρωθεί ο αέρας που καταναλώνει η καύση του pellet και αυτός ο εξωτερικός αέρας ο οποίος εισέρχεται από τις χαραμάδες είναι κρύος.

Για τον παραπάνω λόγο μήπως είναι ένας φαύλος κύκλος η τροφοδοσία αέρα από το εσωτερικό του σπιτιού;

Ένα αρνητικό που έχω παρατηρήσει με εσωτερική τροφοδοσία αέρα, είναι ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος με τη σόμπα σε λειτουργία έχει ως αποτέλεσμα να περάσει ένας μέρος της κάπνας μέσα στο σπίτι μέχρι να σβήσει η σόμπα.

Yπάρχει εμπεριστατωμένη απόψη τι είναι καλύτερο από πλευράς απόδοσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179838 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εισαγωγή αέρα από μέσα ή απ' έξω;
το εχουμε κουβεντιασει πριν καποια χρονια ...ειναι δυσκολη η εξισωση πχ ο εξω αερας ειναι πιο κρυος αλλα εχει μεγαλυτερη πυκνοτητα και περισσοτερο οξυγονο οποτε με ιδιες ρυθμισεις δεν βγαινει αποτελεσμα συν αυτα που αναφερεις συν οτι διαβρωνει περισσοτερο τα μεταλλα βασικο ομως ειναι η στεγανοτητα του σπιτιου οποτε αν ο αερας ειναι απο μεσα ζοριζεται κι ακομα χειροτερα αν λειτουργησει κανας αποροφητηρας ....απο την αλλη συμφωνω με τους ιταλους (στα τζακια )  με αερα καυσης εσωτερικο και αερα ανακυκλωσης (εδω απο χαραμαδες ) εξωτερικο για λογους υγειας ,,,αυτο μπορει να καταστει ενεργοβορο η κι ενοχλητικο αν ο αερας εχει πολυ χαμηλη θερμοκρασια 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179845 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Διάβασε εδώ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ  ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΚΑ  ΤΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ .m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbi...l&id=100002975040111

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ