Τεχνικά εγχειρίδια & κρυφό μενού σομπών pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175395 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175641 από DimG
Καλησπέρα,
Σε αερόθερμη thermiki aero 10 έχω καταλήξει στις εξής ρυθμίσεις του (υπο)μενού : 
Κοχλίας +2 
Ανεμιστήρας  -4

(Η θερμοκρασία καυσαερίων ειναι περιπου 145°c)
Όσον αφορά την υπερθέρμανση της σόμπας, καλό ειναι η καύση ισχύος (αριστερη κλίμακα) και η θέρμανση ισχύος (δεξια κλίμακα) οι οποίες εχουν 5 βαθμίδες, να προσέχεις αυτές να μην απέχουν πάνω απο 1 μονάδα. Πχ αν καύση στο 2, τότε ο ανεμιστήρας(θέρμανση) να ειναι στο 1 ή στο 2 αντίστοιχα.Αν έχεις την καύση πχ στο 4 και τον ανεμιστήρα στο 1, τότε σίγουρα θα έχεις υπερθέρμανση.
Τα πέλλετ που πέφτουν έξω απο το δοχείο δεν νομίζω οτι εχουν σχέση με τον αέρα, αλλά ειναι θέμα σχεδίασης...
Και κάτι ακόμα, όταν αλλάζεις τις ρυθμίσεις στο υπομενού (κοχλίας-ανεμιστήρας) καλό είναι να ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις 1 βαθμίδα τη φορά ωστε να δίνεις το χρόνο στη σόμπα να αλλάξει σταδιακά και ομαλά τη λειτουργία της.
Ελπίζω να βοήθησα 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175642 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Να ξέρεις ότι η σόμπα έτσι δεν βγάζει τα KW ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ "ΠΛΗΡΩΣΕΙ"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179730 από gkoros
Καλησπέρα, έχω αγοράσει μεταχειρισμένη μια σόμπα enjoy life. Κάλεσα τεχνικούς για την εγκατάσταση και ρύθμιση της αλλά κανένας δεν μπορεί να μου ρυθμίσει γιατί όπως είπαν έχει και κρυφό μενού. Μια βοήθεια παρακαλώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179731 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δεν έχει ιδιαιτερες ρυθμίσεις .βρες με αν θες κάποια στιγμή να έχω χρόνο να σου πω.βασικο η καθαριότητα σόμπας και καμινάδας και τα κορδόνια που σφραγίζουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179736 από gkoros
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Η σόμπα είχε δουλευτεί από τον προηγούμενο κάτοχο μόνο 4 ώρες. Παρ' όλα αυτά οι τεχνικοί μου είπαν ότι υπάρχει κρυφό μενού και δεν ξέρουν να το ρυθμίσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ