Re:Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177039 από lacta13
χρονια κι εγω παλευω ,οπως οι περισσοτεροι με το θεμα θερμανσης ενος σπιτιου.και σιγουρα απο αυτα που διαβασα στα διαφορα θεματα εδω μεσα ,καταλαβα οτι δεν παιζει ρολο μονο η αποδοση και η σχεση της τιμης ενος "καυσιμου", αλλα σε πολλους και η αισθηση της ζεστης,ο τροπος παραχης-χρησης ζεστου νερου,η περιοχη,η μονωση,οι ποσες ωρες εχεις αναγκη ο αλλος για θερμανση και τοσοι αλλοι παραγοντες...



 οποτε θεωρω,η χρηση τομη του καθενος,ειναι μια και μοναδικη...δλδ το ιδιο σπιτι,αν μεινουν 5 διαφορετικοι ενοικιαστες σε 5 χρονια απο 1 χειμωνα ο καθενας,θα εχουν διαφορετικη φιλοσοφια-καταναλωσεις ο καθενας,οπως επισης θα εχουν περασει και 5 χρονια διαφορων διακυμανσεων τιμων ....στην δικη μου λοιπον τωρινη κατασταση εδω και 3 χρονιανοικιαζω μια 3οροφη μεζονετα στα Πευκα Θεσσαλονικης ,υψομετρο 300μ.μενω στον 1ο και 2ο οροφο καθοσον το ισογειο το εχει ο ιδιοκτητης κλειστο και ερχετα 1 φορα τον χρονο απο Αθηνα,συνηθως καλοκαιρι για μια βδομαδα.το οικημα ειναι 156τ.μ. εγω στην ουσια εχω τα 101.εχει κεντρικο λεβητα πετρελαιου σε λεβητοστασιο στον ισογειο fyrogenis 40000 θερμιδων,20ετιας  και σωματα καλοριφερ τα κλασσικα.εχω περασει 2μιση χειμωνες σε αυτο το σπιτι. του 2 ολοκληρους χειμωνες φετος και περσι εκαψα 1200(λογο του οτι απενεργοποιησα την 24ωρη λειτουργια boilerπου ειχε ο λεβητας ολο τον χρονο) και 1600 αντιστοιχα λιτρα απο αρχες Νοεμβριου μεχρι Μαρτιου με λιγο aircontition στην αρχη και το τελος του χειμωνα.


 απο aircontition εχω στο 1ο οροφο που ειναι η σαλοκουζινα ενα 18αρι inverter και πανω στην κρεβατοκαμερα ενα 12ari inverter.

 μονωση σαν σπιτι εχει σχετικα καλη,απο την αποψη οτι οι 2 πλευρες πιο κρυες ,εχει κολλητα αλλες μεζονετες. τωρα μονωση εχει εργολαβικη,δλδ δεν εχει γινει καποια extra.
 ερχομενοι σε αυτο το σπιτι ,υπηρχει η συμφωνια οτι καποια στιγμη στα κοντα θα εμπαινε αεριο,ειχε γινει και αιτηση,καθοσον υπηρχε γραμμη εξω απο το συγκροτημα και ηδη οι 5 μεζονετες του δρομου εχουν ηδη παρει.το κακο ειναι οτι η δικη μου ειναι μεσα στην πλατεια και για να μην σαν ζαλιζω με αυτο το θεμα,αεριο ακομα γιοκ..εχουν θεματα οι ιδιοκτητες με καποιον απο τις μεσα μεζονετες και δεν βλεπω φως στο τουνελ.


 εχουμε μιλησει με τον ιδιοκτητη ολα αυτα τα 3 χρονια για το συγκεκριμενο θεμα,μου εχει μειωσει και το νοικι για αυτο το θεμα,αλλα ψαχνουμε και παραλληλα μια οριστικη λυση στο θεμα,ωστε και αυτος να μην εχει συνεχεια στο νου του τι θα γινει...μιλησαμε τελευταια και περαν των αλλων περιμενει μπας και μπει στο εξοικονομω (βεβαια επειδη το νοικιαζει,αν μπει παιρνει 40% επιδοτοση,αλλα,οκ) για να δουμε τι καλυτερη λυση υπαρχει για το σπιτι του (συν σιγουρα θα σθζητησουμε να μπει και extra μονωση)ρευμα εχω βαλει απο τον Μαρτιο σταθερο ΔΕΗ με 0,18 και 0,13 νυχτα,αλλα με ισχυ μεχρι Φεβ 2023...χωρις να δικαιουμε ΚΟΤ Α ή Β.ειμαστε 2 ατομα προς το παρον,αλλα αν ολα πανε καλα,προκειται να γινουμε γονεις την ερχομενη ανοιξη με το καλο.υπαρχει και ηλιακος στο σπιτι,τον οποιο τον εχω στρωσει και δουλευει ικανοποιητικα το καλοκαιρι τουλαχιστον για 2 ατομα,συν οτι τον εχω και γραμμη να δουλευει και με ρευμα.

  Αρα ερχομαι κι εγω με το αιωνιο γριφο του καθενα μας ποια θα ηταν η ιδανικοτερη λυση για μενα,απο την στιγμη που και ο ιδιοκτητης μεχρι καποιο βαθμοι,ειναι διατεθιμενος να προβει σε τετοιου ειδους αλλαγη...
 εχω κανονισει να ερθει ενας μηχανικο-εγκαταστατης για να μου προτεινει λυσεις,οπως και εχω ηδη ζητησει απο μηχανικους να μου στειλουν προσφορες (κυριως για πελλετ ή πελλετ-ξυλο)



 σιγουρα να μπει στο εξοικονω, ισως μια αντλια να συμφερει,αν και δεν ξερω για ενα τετοιο σπιτι,που εχει τα κρυα του τον χειμωνα και μο προγραμμα του enter να τελειωνει τον Φεβ 23 οπως ειπα....και αν ο ιδιοκτητης ειναι διατεθιμενος να δωσει μεγαλη διαφορα ,καθοσον δεν θα παρει επιδοτηση 60-70% που παιρνουν οι περισσοτεροι.


 οποτε η αμεσως επομενη λυση που παει σ εναν λεβητα βιομαζας (και ισως οχι; σκετο πελλετ) ,που εχει δυνατοτητα να καιει και ξυλα (που περνω κανα κυβικο ως τωρα για θαλπωρη του ανοιχτου τζακιου που εχει το σαλονι) και καλαμποκι και λοιπα...(θα μου πεις αλλη φασαρια εχει το ξυλο-κουβαλημα-καθαρισμα,αλλη το πελλετ)


 θα βγει δλδ ο λεβητας πετρελαιου και η δεξαμενη και θα μπουν και τα σακια εκει μεσα μαζι με τον οποιο λεβητα


 ποια ειναι η γνωμη σας; γιατι οπως σας ειπα με το αεριο δυστυχως δεν βλεπω ακρη να βγαινει ποτε και εχει κουρασει η ιστορια...
 αν και βλεπω οτι σαν παρακλαδι τα πελλετ απο το πετρελαιο και το αεριο εχουν ανεβει κι αυτα,και μ εναν φιλο που δουλευει υδραυλικα σομπα εδω και 10 χρονια σε μονοκατοικια,τα εβαλε κατω και παλι λεει συμφερει το πελλετ ,γιατι πριν εειχε πετρελαιο και αυτος και εκανε αντιστοιχια
αλλα ισως τωρα που το καλοσκεφτομαι,αν οντως συφερει το πελλετ,να ψαχτω μονο για λεβητα πελλετ με μεγαλο σιλο και να τελειωνει η ιστορια...

 Υ.Γ. το πετρελαιο τον χειμωνα το δουλευουμε σταθερα το βραδυ απο τις 12 μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι που λειπουμε στο 20,και μετα στου 22 μεχρι το βραδυ.

Υ.Γ 2 για να μην ξαναγραφω αλλο θεμα,αν εν τελει οσοι προτεινετε πελλετ,τι πρεπει να ψαξω,να ρωτησω εδω θεσσαλονικη ως προς αρχικα τη οποια αγορα λεβητα για το συγκεκριμενο σπιτι,και εν συνεχεια για προμηθεια πελλετ (ειδος-ποιοτητα)

σας ευχαριστω εκ των προτερων και με συγχωρειτε για το μεγαλο "σεντονι",αλλα προσπαθησα να σας δωσω οσο πιο πολλες λεπτομερειες για εχετε καλυτερη εικονα!αλλα ισως τωρα που το καλοσκεφτομαι,αν οντως συφερει το πελλετ,να ψαχτω μονο για λεβητα πελλετ με μεγαλο σιλο και να τελειωνει η ιστορια...
Last edit: 1 Χρόνος 8 Μήνες πριν by lacta13.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177040 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
Μπερδευτηκα καπου.
Τις οποιες αλλαγες θα τις πληρωσεις εσυ ή ο ιδιοκτητης;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177041 από lacta13
Απαντήθηκε από lacta13 στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
ναι,ο ιδιοκτητης.μπορει καποια να τα βρουμε τα νοικια,αλλα ναι.στο σπιτι του θα μεινει οτι μπει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177042 από lacta13
Απαντήθηκε από lacta13 στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα

Μπερδευτηκα καπου.
Τις οποιες αλλαγες θα τις πληρωσεις εσυ ή ο ιδιοκτητης;


 
ναι,ο ιδιοκτητης.μπορει καποια να τα βρουμε τα νοικια,αλλα ναι.στο σπιτι του θα μεινει οτι μπει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177043 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
Εδω που φτασανε τα πραγματα ολες οι μορφες ενεργειας ειναι πανακριβες.
Θα σου πω οτι ελεγα παντα.
Μονωση,μονωση,μονωση!
Η φθηνοτερη ενεργεια ειναι αυτη που ΔΕΝ καταναλωνεις.
Στην θεση σου θα ξεκινουσα με το να μονωσω οσο γινεται καλυτερα το σπιτι και μετα θα κοιτουσα να συμμαζεψω την υφισταμενη εγκατασταση πετρελαιου.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri, lacta13, mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 8 Μήνες πριν #177044 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Αλλαγη θερμανσης σε μεζονετα
Αν έχω καταλάβει καλά το σπίτι που μένετε βρίσκεται σε συγκρότημα με μεζονέτες;
Αν ναι, εξασφαλίστε πρώτα ότι δεν θα ενοχλήσει κάποιον γείτονα ο νέος τρόπος θέρμανσης. Και αναφέρομαι για λέβητα  πέλλετ ή ξύλου ή βιομάζας όπως αναφέρατε παραπάνω ότι προτίθεστε να εγκαταστήσετε.
Προσωπική μου γνώμη μην αποσυνδέσετε   τον λέβητα πετρελαίου αφήστε τον να υπάρχει παράλληλα με το νέο σύστημα θέρμανσης. Μπορεί το πετρέλαιο κάποια στιγμή να έχει καλύτερη τιμή από άλλες πηγές ενέργειας. Θα έχετε να διαλέγετε ανάλογα τη τιμή. 
Τώρα τα υπόλοιπα περί πέλλετ θα τα έχετε διαβάσει σε άλλα posts.
Το μέλος stergiosbik σας ανέφερε για μόνωση. Για δείτε και αυτή την λύση. 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ