Ρύθμισης σομπας

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174691 από Χρήστος 87
Ρύθμισης σομπας δημιουργήθηκε από Χρήστος 87
Καλημέρα έχω σόμπα πελτέ τις mytherm ποιες είναι οι τιμές που πρέπει να έχει για να λειτουργεί καλά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174699 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Ρύθμισης σομπας
Γράψε ποιο μοντέλο έχεις μήπως έχει το ίδιο κάποιος εδώ μέσα και σου πει.
Σε γενικές γραμμές η καλή καύση εξαρτάται  κατά κύριο λόγο από το πέλλετ που έχεις. Αλλιώς καίγεται το ένα πέλλετ αλλιώς το άλλο. Παίζει μεγάλο ρόλο  η ποιότητα του πέλλετ όπως και το μήκος. Επίσης βλέπε τη φλόγα που βγάζει , το χρώμα της, τη στάχτη που αφήνει, αν υπάρχουν άκαφτα πέλλετ, αν η φλόγα είναι ζωηρή, και αν βγάζει αρκετό μαύρο καπνό από τη καμινάδα. Επίσης η καλή καύση εξαρτάται και από το πόσο καθαρή είναι η σόμπα, καθαρά μπουριά, μήκος καμινάδας, οριζόντια τμήματα κλπ. Αρα οι ρυθμίσεις διαφέρουν από συσκευή σε συσκευή. Αν η σόμπα σου έχει ceza controller μπορείς να ρυθμίσεις από μόνο σου. Υπάρχει το manual με τις παραμέτρους αλλά όχι με τις τιμές που θα τις βάλεις και θα ξενοιάσεις. Θέλει ασχολία και παρατήρηση.

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174704 από Χρήστος 87
Απαντήθηκε από Χρήστος 87 στο θέμα Ρύθμισης σομπας
Καλησπέρα κ ευχαριστώ που μου απάντησες έχω τις mytherm σειρά ecoline 10αρα.εχω κ εγχειρίδιο αλλά δ ξέρω αν όντως πρέπει να βάλω αυτές τις τιμές που έχει η αν τα γράφει σαν παράδειγμα.. βγάζει αρκετή φλόγα κ μου μαυρίζει το τζάμι ενώ δ το έκανε αυτό όταν την εγκατέστησαν.. κάτι πείραξα κ μου κάνει αυτά τώρα..Κ σβήνει κ μόνη της ερο 1 γράφει υπερθέρμανση δεξαμενής..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174708 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρύθμισης σομπας
ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!!ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ!!!!!ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!!!!?!ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ YOUTUBE ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ!!!!!!!ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ!!!!!!!!ΑΝ ΘΕΣ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΡΕΣ ΜΕ.ΦΙΛΕ ΡΟΦΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΕΧΩ ΧΙΛΙΟΓΡΑΨΕΙ!!!!!ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ(ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΦΙΛΕ ΨΑΡΑ ΜΟΥ)ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ!!!!!! 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174713 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Ρύθμισης σομπας

ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!!ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ!!!!!ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!!ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!!!!?!ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΦΙΛΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟ YOUTUBE ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ!!!!!!!ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ!!!!!!!!ΑΝ ΘΕΣ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΡΕΣ ΜΕ.ΦΙΛΕ ΡΟΦΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΕΧΩ ΧΙΛΙΟΓΡΑΨΕΙ!!!!!ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ(ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΦΙΛΕ ΨΑΡΑ ΜΟΥ)ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ!!!!!! 

φίλε ΚΩΣΤΑ ΠΗΧΑΣ με έχεις παρεξηγήσει. Δεν γράφω ΠΟΥΘΕΝΑ να πάρει κάποιος τις ρυθμίσεις από κάποιον άλλον ή να βάλει ότι νάναι. Εννοώ ότι ΕΑΝ  έχει κάποιος την ίδια συσκευή και γνωρίζει τις ρυθμίσεις αν θέλει να βοηθήσει στη ρύθμιση. Επίσης γράφω και στο προηγούμενο ποστ ότι οι ρυθμίσεις διαφέρουν από συσκευή σε συσκευή. Τίποτα παραπάνω- τίποτα λιγότερο. Αυτό εννοώ. Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρερμηνευτεί εύκολα. Φιλικά τα γράφω και εγώ ψαρά μου!! Μη παρεξηγηθώ.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ