Υπέρυθρα πάνελ

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60454 από bilys2008
Απαντήθηκε από bilys2008 στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

mallik έγραψε: Εμενα ειναι σαλονι και κουζινα ενωμενα και ακριβως στη μεση ειναι το κλιματιστικο. Στο σημειο που χτυπαει α αερας ακριβως απεναντυ απο το κλιματιστικο δηλαδη , ειναι ο διαδρομος που οδηγει στα 2 δωματια
και γιαυτο καταφερνω να ζεσταινω ολο το σπιτι με 2 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας απο το σαλονι στα δωματια


και εμενα ενωμενα ειναι σαλονι και κουζινα απλα τα δωματια δεν ειναι απεναντι αλλα πλαγια απο το κλιματιστικο και εχει ενα διαδρομο 4 μετρα για να πας στο ενα το δωματιο...οσο και αν γυρισα τα πτερυγια δεν φτανει και δυστυχως δεν μπορουσα να βαλω αλλου το κλιματιστικο μονο εκει μπορουσα ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60462 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

mallik έγραψε: Εχω αυτο www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product...irtuemart&Itemid=275

που ειναι 1600kw με COP 3.6
Η καταναλωση ειναι μετρημενη στο ρολοι της ΔΕΗ .Κλεινω ολα τα αλλα που καινε ρευμα , σημειωνω ωρες και βλεπω ακριβως την καταναλωση.


αυτο εχει να κανει με την καταναλωση που εχει το σπιτι σου ...κι αφου ειναι ινβερτερ μπορει να δουλευει και στα 3 kw αποδοση αντι για 5 που ειναι η ονομαστικη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #60523 από hoping
Απαντήθηκε από hoping στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Εντάξει, δεν είμαι και ειδικός. Το συμπεραίνω από τις πληροφορίες των κατασκευαστών, όπου 4,2KW αποδίδονται από 0,33Kg υγραερίου, και βέβαια δε μιλάμε για λέβητα, αλλά για σόμπα. Αλλά όπως κι αν έχει, το ξαναλέω: θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα την προπληρωμή της θέρμανσης. Διαθέτω και κλιματιστικά, αλλά φοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω, γιατί ίσως η κατανάλωση του καθενός να είναι μικρή, αλλά αθροιστικά, και προστιθέμενα στη συνολική κατανάλωση του σπιτιού, τί εκκαθαριστικός θα έρθει;
Για το λουτρό που το χρειάζομαι ζεστό τη νύχτα (υπέργηρη μητέρα που το επισκέπτεται αρκετές φορές) αγόρασα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης. Θα λειτουργεί με θερμοστάτη-χρονοδιακόπτη, διατηρώντας το στους 17οC την ημέρα, και στους 20οC τη νύχτα. Αυτά τουλάχιστον είναι το σχέδιό μου. Θα το εφαρμόσω μόλις έρθει ο μετρητής κατανάλωσης ρεύματος που παρήγγειλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67570 από s.pyros
Απαντήθηκε από s.pyros στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
Καλησπερα,
εγω αγόρασα πάνελ υπέρυθρης απο αυτο το κατάστημα
www.cocoon.gr
και είμαι πολυ ικανοποιημένος, πήρα για δωμάτιό μου που είναι 13 τετραγωνικά ενα 400w...
Τις κρύες μέρες υπήρχε ζέστη στο δωμάτιο, δεν ξερω ομως ακόμα πόσο θα μου έρθει η ΔΕΗ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67577 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
μαλλον εχεις καλες μονωσεις γιατι με 400 βαττ ... οσο για την δεη...μας την λες οταν ερθει ...αν κι αν εχεις μονο αυτο ...δεν ξερω ποση διαφορα θα δεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67614 από bilys2008
Απαντήθηκε από bilys2008 στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ
εγω παντως με πανελ 650W δεν μπορω να πω οτι ζεσταινομαι και πολυ σε ενα δωματιο 10τμ με δυο εξωτερικους τοιχους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ