Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109089 από dmtr

pster έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα,
Εγώ επειδή φτιάχνω τώρα το σπίτι μου και δεν εχω βάλει ακόμα σύστημα θερμανσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις αντλίες θερμότητας.
Είναι 150μ2 (οροφοδιαμέρισμα) στα βόρεια προάστεια αθήνα και έχει αρκετό κρύο το χειμώνα. Δεν προβλέπεται ενδοδαπέδια, οπότε μιλάμε για fan coils.
Πιστεύεται ότι θα έχει αρκετή οικονομία? Ποια αντλία προτείνεται και πόσο περίπου θα στοιχίσει?
Έχω ακούσει ότι με την αντλία η ατμόσφαιρα ξεραίνεται και είναι ενοχλητικό, μπορεί να απαντήσει σε αυτό κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει?
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια εκ των προτέρων


Εγώ την έχω στα Β. προάστεια, Κρυονέρι, σε συνδιασμό με ενδοδαπέδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αλλά και στον Αγ. Στέφανο που έχει ένας φίλος με απλά σώματα και κει κάνει δουλειά. Εγώ έχω την Hitachi 16Kws και στοιχίζει περίπου 6.000€. Τωρα αν τα fan coιls ξεραίνουν την ατμόσφαιρα, αυτό δεν το ξέρω. Πάντως δεν είναι θέμα της Αντλίας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109110 από dimlyk

pster έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα,
Εγώ επειδή φτιάχνω τώρα το σπίτι μου και δεν εχω βάλει ακόμα σύστημα θερμανσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις αντλίες θερμότητας.
Είναι 150μ2 (οροφοδιαμέρισμα) στα βόρεια προάστεια αθήνα και έχει αρκετό κρύο το χειμώνα. Δεν προβλέπεται ενδοδαπέδια, οπότε μιλάμε για fan coils.
Πιστεύεται ότι θα έχει αρκετή οικονομία? Ποια αντλία προτείνεται και πόσο περίπου θα στοιχίσει?
Έχω ακούσει ότι με την αντλία η ατμόσφαιρα ξεραίνεται και είναι ενοχλητικό, μπορεί να απαντήσει σε αυτό κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει?
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια εκ των προτέρων


αρκετη οικονομια σε σχεση με τι ? :)
με το πετρελαιο σιγουρα .... γενικα ειναι απο τα οικονομικοτερα ειδη θερμανσης
αναφορικα με τα φανκοιλς εχουν οτι μειονεκτηματα εχει κι ενα κλιματιστικο
και θελουν τακτικο καθαρισμα τα φιλτρα τους ...κατα τ αλλα ειναι ιδανικα σε αποδοση
προσοχη ομως στην επιλογη τους ωστε να εχουν χαμηλο θορυβο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109190 από dimitris11

pster έγραψε: Καλησπέρα κι από μένα,
Εγώ επειδή φτιάχνω τώρα το σπίτι μου και δεν εχω βάλει ακόμα σύστημα θερμανσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις αντλίες θερμότητας.
Είναι 150μ2 (οροφοδιαμέρισμα) στα βόρεια προάστεια αθήνα και έχει αρκετό κρύο το χειμώνα. Δεν προβλέπεται ενδοδαπέδια, οπότε μιλάμε για fan coils.
Πιστεύεται ότι θα έχει αρκετή οικονομία? Ποια αντλία προτείνεται και πόσο περίπου θα στοιχίσει?
Έχω ακούσει ότι με την αντλία η ατμόσφαιρα ξεραίνεται και είναι ενοχλητικό, μπορεί να απαντήσει σε αυτό κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει?
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια εκ των προτέρων

Αν οικονομικα μπορεις τοτε ναι.
Εγω μενω Καστορια και ξερω απο κρυο,και λεω ευθεως οτι τα κλιματιστικα-αντλιες θερμοτητας τα καταφερνουν ανετα στα κρυα.Δες τα χαρακτηριστηκα τους.Πριν δυο χρονια εκανε εναν πολυ κρυο χειμωνα στην Καστορια και τα καταφεραν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109422 από vladimirus
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας. Εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο για εγκατάσταση κάποιας αντλίας θερμότητας. Πρόκειται για διαμέρισμα 75 τμ (καθαρά) 4ος όροφος (υπάρχει και 5ος), 10ετίας , στην Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης (σχετικά ήπιο κλίμα). Κουφώματα εργολαβικά, σχετικά καλά με 2πλά τζάμια. Ένα μπαλκόνι που βλέπον όλα τα δωμάτια με ΒΔ κατεύθυνση. Η θέρμανση τώρα γίνεται με κεντρικό λέβητα πετρελαίου (10 διαμερίσματα).
Τα σώματα panel είναι αλλαγμένα (μεγαλύτερα) από τα εργολαβικά και είναι 2 μεγάλα (σαλόνι) + 2μεσαία (παιδικό/κεραβτοκάμαρα)+ 2 μικρά(χωλ/μπάνιο). Όσο έκαιγε πετρέλαιο δεν υπήρχε πρόβλημα θέρμανσης. Δεν υπάρχει μελέτη μηχανικού κτλ. Με ενδιαφέρει θέρμανση και ΖΝΧ . Με αφορμή την ΔΕΘ πήγα και είδα διάφορες σχετικές προτάσεις. Εκτός της DAIKIN alltherma στα 11 kw με τιμή περίπου 7000 ευρώ είδα και κάποιες άλλες (ανώνυμες και μη) αλλά που είχαν εσωτερικά με αντλίες κτλ από panasonic, toshiba κτλ. Αυτές ήταν γύρω στις 4000 ευρώ. Περαστικά επιπλέον όλοι. Σε κάποια μαγαζιά που πήγα και είχαν μόνο υψηλής θερμοκρασίας μου είπαν να μην κάνω το λάθος και βάλω χαμηλής θερμοκρασίας γιατί θα κάνω μεγάλο λάθος. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω αν πρέπει καν να ασχοληθώ με χαμηλής θερμοκρασίας !!! Θα έρθει κάποιο συνεργείο τις επόμενες ημέρες αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός με όσα άκουσα γενικά. Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν σημαντική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vladimirus. Αιτία: ορθογραφικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109424 από dimlyk
τα 11 κβατ πρεπει να σου αρκουν
κι επιπλεον καλα στα ειπαν σχετικα με τις χαμηλων θερμοκρασιων οι οποιοες ομως ειναι πιο φτηνες
μια και τα μ2 ειναι λιγα μπορεις να εξετασεις το ενδεχομενο να αντικαταστησεις 2 σωματα στα πιο δυσμενη θερμοκρασιακα δωματια με φανκοιλς και να χρησιμοποιησεις χαμηλων θερμοκρασιων .
τονιζω οτι οι αντλιες δεν ειναι φιλοτιμες και δεν συγχωρουν λαθη
γι αυτο επιβαλλεται να γινει μελετη και επιβλεψη απο μηχανικο και σωστη επιλογη του υδραλικου
οσο αφορα τις μαρκες μια χαρα ειναι οσες ανεφερες καλου κακου ομως ρωτα για συνεργειο και ανταλλακτικα κοντα σου πριν την τελικη επιλογη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109429 από avato-pantou
Δες και την YUTAKI 60C της Hitachi.Εχει πολλα ποστ εδω μεσα και ειναι καλη και σχετικα οικονομικη.

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ