Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110632 από vladimirus
avato-pantou,
γιατί στο ύπο το 0 να χρειάζεται 20-25Α αφού στο φυλάδιο της hitachi γι'αυτό το μοντέλο πάντα αναφέρει : "Ρεύμα λειτουργίας ονομ./μέγ σε (Α) 13.4/18.0" ; Ακόμα και έτσι να είναι βέβαια συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Τώρα βέβαια αν συνεχίσουν τα υπό το 0 κατά την διάρκεια της ημέρας - και έχεις δίκιο σχετικά με τα A - τότε έχω πρόβλημα...

Το παροχικό δεν πιστεύω να έχει αλλά θα το ελέγξει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει. Το νυχτερινό το χρειάζομαι για να εκμεταλευτώ το μεσημεριανό δίωρο αλλά και νωρίς το βράδυ που παρέχει χαμηλότερο τιμολόγιο. Απ'όσο ξέρω , η διαδικασία στην ΔΕΗ είναι www.dei.gr/Default.aspx?id=31159&nt=18&lang=1 να φέρεις ηλεκτρολόγο να τραβήξει ή/και να πιστοποιήσει (υπογραφές, σχέδιο κτλ) αν υπάρχει ήδη καλώδιο και να συμπληρώσει ένα δελτίο/έντυπο σχετικό από την ΔΕΗ και μετά με αυτό το έντυπο πας στην ΔΕΗ , κάνεις αίτηση και πληρώνεις (35 Ε νομίζω) . Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έρχεται η ΔΕΗ να κάνει κάποιο έλεγχο ή κάποια σύνδεση. Αν δεν κάνει τότε βρίσκω έναν ηλεκτρολόγο να κάνει τα χαρτιά που θέλουν , να μου βάλει κάτω στο ρολόι το πινακάκι που λες κια όλα καλά. Αυτό το ξέρει κανείς ;
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by vladimirus. Αιτία: ορθογραφικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110655 από dimitris11
Θα βαλεις μια χωριστη γραμμη με 20Α ασφαλεια για την αντλια και εισαι ετοιμος.Για Θεσσαλονικη μιλαμε οχι για τη Φλωρινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110658 από hunters1977
Υπαρχει και μια παραμετρος την οποια δεν γραφουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα και ονομαζεται RLA . Αυτο το γραφει επανω στο συμπιεστη για αυτο και σου ειπαν για 32 αμπερ μαλλον. Απο την αλλη να ξερεις πως οταν μια ασφαλεια ειναι τυπου C16 για παραδειγμα και η μοναδα μας τραβηξει 16 αμπερ τοτε θα την ριξει στην εκκινηση αν το μηχανημα δεν ειναι inverter. Οι καταλληλοτερες ασφαλειες για κλιματιστικα, αντλιες θερμοτητας και γενικα οτι εχει κινητηρα ειναι οι τυπου Κ οι οποιες δεχονται πολλα παραπανω αμπερ στην εκκινηση απο την ονομαστικη τους και οχι C οι οποιες ειναι φωτισμου

Αλλη μια παραμετρος ειναι το FLA. Full load amps

Πιστευω οτι σου ειπε για μεγαλυτερη για εναν ακομη λογο. Οταν η ταση του δικτυου πεσει κατω απο τα 230v τοτε θα τραβαει πιο πολυ ρευμα απο το ονομαστικο. Για παραδειγμα .πες οτι εχουμε μια συσκευη η οποια καταναλωνει 2300watt .οταν λειτουργει υπο ταση 230v τοτε τραβαει ρευμα 10 αμπερ. Οταν ομως η ταση πεσει στα 210v τοτε θα τραβηξει ρευμα 10,95 αμπερ

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by hunters1977.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus, gourgi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110667 από avato-pantou

hunters1977 έγραψε: Υπαρχει και μια παραμετρος την οποια δεν γραφουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα και ονομαζεται RLA . Αυτο το γραφει επανω στο συμπιεστη για αυτο και σου ειπαν για 32 αμπερ μαλλον. Απο την αλλη να ξερεις πως οταν μια ασφαλεια ειναι τυπου C16 για παραδειγμα και η μοναδα μας τραβηξει 16 αμπερ τοτε θα την ριξει στην εκκινηση αν το μηχανημα δεν ειναι inverter. Οι καταλληλοτερες ασφαλειες για κλιματιστικα, αντλιες θερμοτητας και γενικα οτι εχει κινητηρα ειναι οι τυπου Κ οι οποιες δεχονται πολλα παραπανω αμπερ στην εκκινηση απο την ονομαστικη τους και οχι C οι οποιες ειναι φωτισμου

Αλλη μια παραμετρος ειναι το FLA. Full load amps


Πιστευω οτι σου ειπε για μεγαλυτερη για εναν ακομη λογο. Οταν η ταση του δικτυου πεσει κατω απο τα 230v τοτε θα τραβαει πιο πολυ ρευμα απο το ονομαστικο. Για παραδειγμα .πες οτι εχουμε μια συσκευη η οποια καταναλωνει 2300watt .οταν λειτουργει υπο ταση 230v τοτε τραβαει ρευμα 10 αμπερ. Οταν ομως η ταση πεσει στα 210v τοτε θα τραβηξει ρευμα 10,95 αμπερ

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



Οι ασφαλειες τυπου Κ μπαινουν μονο στην βιομηχανια η Β ειναι για φωτισμο.Η καταληλη ειναι η C αν ειναι οριακα πας στην επομενη π.χ 20Α με την καταληλη διατομη καλωδιου παντα.

Είμαι εγώ καλό παιδί...
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by avato-pantou. Αιτία: Λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110668 από avato-pantou

vladimirus έγραψε: avato-pantou,
γιατί στο ύπο το 0 να χρειάζεται 20-25Α αφού στο φυλάδιο της hitachi γι'αυτό το μοντέλο πάντα αναφέρει : "Ρεύμα λειτουργίας ονομ./μέγ σε (Α) 13.4/18.0" ; Ακόμα και έτσι να είναι βέβαια συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Τώρα βέβαια αν συνεχίσουν τα υπό το 0 κατά την διάρκεια της ημέρας - και έχεις δίκιο σχετικά με τα A - τότε έχω πρόβλημα...

Το παροχικό δεν πιστεύω να έχει αλλά θα το ελέγξει ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει. Το νυχτερινό το χρειάζομαι για να εκμεταλευτώ το μεσημεριανό δίωρο αλλά και νωρίς το βράδυ που παρέχει χαμηλότερο τιμολόγιο. Απ'όσο ξέρω , η διαδικασία στην ΔΕΗ είναι www.dei.gr/Default.aspx?id=31159&nt=18&lang=1 να φέρεις ηλεκτρολόγο να τραβήξει ή/και να πιστοποιήσει (υπογραφές, σχέδιο κτλ) αν υπάρχει ήδη καλώδιο και να συμπληρώσει ένα δελτίο/έντυπο σχετικό από την ΔΕΗ και μετά με αυτό το έντυπο πας στην ΔΕΗ , κάνεις αίτηση και πληρώνεις (35 Ε νομίζω) . Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έρχεται η ΔΕΗ να κάνει κάποιο έλεγχο ή κάποια σύνδεση. Αν δεν κάνει τότε βρίσκω έναν ηλεκτρολόγο να κάνει τα χαρτιά που θέλουν , να μου βάλει κάτω στο ρολόι το πινακάκι που λες κια όλα καλά. Αυτό το ξέρει κανείς ;

Σχετικα με το παροχικο τα πιο πολλα ειναι 3*10*1,5mm για μονοφασικο,το 1,5mm ειναι που χρησιμοποιείτε για το νυχτερινο.Οταν δουλειει κατω απο το μηδεν ενδεχομενος να χρειαζεται και τις αντιστασεις γιαυτο ανεβενουν τα αμπερ και ζηταει ο κατασκευαστης 32Α ασφαλεια για να ειναι σιγουρος.Η ΔΕΗ δεν κανει κανεναν ελενχο απο το ρολοι και προς το σπιτι εκει ειναι ευθυνη του ηλεκτρολογου.Το μονο που κανει ειναι να τοποθετηση νεο μετρητη για το νυχτερινο στο κουτι-χελωνα που θα βαλει ο ηλεκτρολογος.
Συμπερασμα; :) χρειαζεσαι ηλεκρολογο για ελενχο και σχεδιο :whistle:

Είμαι εγώ καλό παιδί...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110914 από Stef
Η συγκεκριμένη μονάδα δεν έχει αντιστάσεις και τραβάει μέγιστο ρεύμα 18Α.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ