Ιδιοκατασκευη αντλιας θερμοτητας αερος-νερου

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118562 από kostasd
Φουσκιτάκη πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω για τους χουβαρντάδες...
Η μέτρηση των 24,6 KWh σε μία μέρα με εξωτερική 9 και εσωτερική 22,5 βαθμούς δυστυχώς δείχνει πως το σπίτι έχει μόλις... 4,5-5 KW απώλειες..

Αυτό φίλε Γιώργο σημαίνει πως μπορείς να παίξεις ακόμα και με νερό...40 βαθμών

Πολύ θετικό γιατί θα δεις COP της τάξης του 4, αλλά είναι πρόβλημα για το μηχάνημα που θα λιώσει στο άναψε-σβήσε... Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε μια καταγραφή πόση ώρα ανάβει και πόση σβήνει.
Επίσης πόσα KW συμπιεστή και πόσα KW θερμικής ισχύος το έχεις σχεδιάσει να αποδίδει?

Σχετικά με το συστημα για βελτίωση της εκκίνησης, καλό σαν ιδέα, αλλά δε ξέρω πόσο κοστίζει. Προσωπικά Γιώργο αν είχα τις γνώσεις σου, θα κοίταγα περισσότερο προς κάποιο VFD για να ρυθμίζω στροφές και ισχύ του συμπιεστή.

Πάντως αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί (που είναι :P ) αν αλλάξεις το συμπιεστή με κάποιον μικρότερο, θα πιάσεις κορυφή σε COP γιατί οι εναλλάκτες σου θα παίζουν με τραγικά μικρά ΔΤ.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118563 από jnet
Γιώργο απο ανοιξη θα μπορείς να δεχτείς καμμιά παραγγελία?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118568 από grizos
Μπράβο και εύγε μαζί που τελικά δεν είμαστε ότι λένε οι παπαγάλοι στις ειδήσεις...
Είχα και έχω την εξής απορία ως κάτοχος μικρού κλιματιστικού με cop σε θέρμανση 5,κάτι( εννοείται ινβέρτερ). Γιατί δεν έχει μία επιλογή που να μην δουλεύει ως μέγιστη απόδοση και όχι ως μέγιστη ισχύ και εξηγώ...Θα ήθελα να μην ορίζω θερμοκρασία στον κλιματισμό μου αλλά μέγιστη οικονομία...παράδοξο ίσως ... με λίγα λόγια να μην μπερδευτούμε να δουλεύει μόνιμα στα 500 watt αντι μεταβλητα με cop 5 ... θα με πείτε αυτό το κάνει και ένα απλό onoff.Αν όμως είχα αυτή την επιλογή και ήξερα ότι αν δουλέψει 24 ώρες θα έχω 12 kwh κατανάλωση και έχω βάλει σπίτι μου 60 kw θερμότητα πιθανώς θα άναβε Νοέμβρη και θα έσβηνε απρίλιο.
Ολα αυτά τα λέω επειδή αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα με ένα μικρότερο συμπιεστή και με μεγάλο cop,μια αντλία θερμότητος που δεν θα σβήσει ποτέ (θεωρητικά ) η θα έχει ελάχιστα on off θα βοηθήσει τον τρόπο θέρμανσης που είχαμε ως τώρα με την ανάλογη οικονομία ...θεωρητικά θα βοηθήσει και σε ψύξη το καλοκαίρι με την ίδια φιλοσοφία και με τα σώματα νερού.
φιλικά grizos
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118574 από hunters1977

jnet έγραψε: Γιώργο απο ανοιξη θα μπορείς να δεχτείς καμμιά παραγγελία?

Οσες θελετε αρκει να μιλησω με το συνεταιρο μου. Μεχρι τοτε θα εχουν γινει πολλες βελτιωσεις. Μαλλον και πιστοποιησεις:)

Λοιπα παιδια πολυ σωστα ολες οι τοποθετησεις σας.
Κωστα ηδη το ψαχνω για συμπιεστη ινβερτερ και ξεχωριστο driver.

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118578 από hunters1977

kostasd έγραψε:
Αυτό φίλε Γιώργο σημαίνει πως μπορείς να παίξεις ακόμα και με νερό...40 βαθμών

Πολύ θετικό γιατί θα δεις COP της τάξης του 4, αλλά είναι πρόβλημα για το μηχάνημα που θα λιώσει στο άναψε-σβήσε... Αν έχεις τη δυνατότητα κάνε μια καταγραφή πόση ώρα ανάβει και πόση σβήνει.
Επίσης πόσα KW συμπιεστή και πόσα KW θερμικής ισχύος το έχεις σχεδιάσει να αποδίδει?

Σχετικά με το συστημα για βελτίωση της εκκίνησης, καλό σαν ιδέα, αλλά δε ξέρω πόσο κοστίζει. Προσωπικά Γιώργο αν είχα τις γνώσεις σου, θα κοίταγα περισσότερο προς κάποιο VFD για να ρυθμίζω στροφές και ισχύ του συμπιεστή.

Πάντως αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί (που είναι :P ) αν αλλάξεις το συμπιεστή με κάποιον μικρότερο, θα πιάσεις κορυφή σε COP γιατί οι εναλλάκτες σου θα παίζουν με τραγικά μικρά ΔΤ.


Καλημερα κωστα. Δουλευει 10 λεπτα και καθεται αλλες φορες 10 αλλες 8 αλλες 20 λεπτα. Αυτο συμβαινει γιατι εχω 3 θερμοστατες. Οροφο ισογειο και μποιλερ. Ο συμπιεστης ξεκιναει και τραβαει 1600 watt και κατα την διαρκεια λειτουργιας και πριν κοψει το μηχαμημα τραβαει 2250 watt. H θερμικη αποδοση του ειναι 7350 watt στα χαρτια του συμπιεστη. Παντως τον βλεπω πολυ ανετο. Οντως θα μπορουσα και με μικροτερο.

Οταν λες 40 βαθμους νερα εννοεις επιστροφες? Η στα σωματα? Τωρα το εχω κατεβασει στους 37.5 επιστροφες και το σπιτι κραταει κανονικα 30 ωρες τωρα τους 22.5:)

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #118581 από liakjim

hunters1977 έγραψε: Η αντλια εκαψε 24.6 κιλοβατωρες το εικοσιτετραωρο με εξωτερικη θερμοκρασια 9 βαθμους και εσωτερικη 22.5. σε 120 τετραγωνικα σπιτι με καλες μονωσεις και συνθετικα κουφωματα


Μισό λεπτό , διότι ο εγκέφαλός μου αδυνατεί να το χωνέψει.
Θες να πεις ότι με κατά μέσο όρο , ο συνδιασμός σπίτι-αντλία χρειάζεται 1000W την ώρα μόλις ενέργεια ώστε να διατηρηθεί στον ανωτέρω συνδιασμό θερμοκρασιών????????

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ