Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88665 από Jole
Καλησπερα σε ολους!!!

Το σπιτι μου ειναι 130τμ

Τα 60τμ χτισμενο απο πετρα προ του 1955 κ στην οροφη εχω γυψοσανιδα κ απο πανω 5αρι πετροβαμβακα, ενω τα αλλα 70τμ του σπιτιου ειναι προσθηκη του 1979 με τσιμεντοπλακα απο πανω.

Ολο το σπιτι ειναι καλυμμενο με κεραμοσκεπη αμονωτη κατασκευης 2006.

Η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ 60 και 70τμ ειναι παραπανω απο αισθητη (τουλαχιστον 3 βαθμοι C), και ο μηχανικος μου υποστηριζει πως οι περισσοτερες θερμικες απωλειες ειναι απο την τσιμεντοπλακα.

Ετσι λοιπον αποφασισα να:
1:καθαρισω σχολαστικα την τσιμεντοπλακα
2:να περασω ενα ελαστομερες ασφαλτικο ως φραγμα υδρατμων
3:τοποθετησω 10αρι πετροβαμβακα
4:καλυψη με γεωυφασμα

Ανεβαινω λοιπον το Σαββατο που μας περασε να καθαρισω την τσιμεντοπλακα.
Η προσβαση γινεται απο μια θυριδα στην τσιμεντοσανιδα που βρισκεται εξωτερικα του σπιτιου, μιας κ στη γωνια του σπιτιου υπαρχει ενα σκεπασμενο απο την κεραμοσκεπη σημειο 1*3m.

Καθαριζοντας λοιπον την σκονη και τα πριονιδια απο την κατασκευη του 2006, τελειωνοντας στην αλλη ακρη απο την θυριδας, βλεπω διπλα μου αυτο!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: (εικονα 1 κ 2)

Αυτο το κουκουλι-φωλια εχει μηκος το λιγοτερο 50cm κ υψος 30cm, και ειναι "σφραγισμενο" στην ενωση κεραμοσκεπης και τσιμεντοπλακας!!

Εμοιαζε σαν μια μαζα απο πουπουλα, κ μετα απο 1/2 ωρα αποφασισα με ενα κονταρι να το αγγιξω :S :S
Ειναι εντελως ξερο!!
Εννοειται πως δεν εκανα τιποτα περισσοτερο, τα μπογαλακια μου κ δρομο :ohmy: :ohmy: :lol:

Σκεφτομουν ολες τις περιπτωσεις: φιδι, ποντικι, μεγαλες σφηκες(μπιμπικια οπως τα λεμε στο χωριο μου)...

Οπου εδειξα τις φωτο, κανενας δεν ειχε δει κατι παρομοιο, πηγα κ σε εναν γεωπονο, τα ιδια...

Οι υποθεσεις καποιον κλιναν προς μια τεραστια φωλια απο μεγαλες σφηκες που μαλλον εχουν προσβαση απ΄ εξω απο καμια μικρη οπη.

Η αληθεια ειναι πως τα τελευταια 3 χρονια τα καλοκαιρια εξω απο εκεινο το σημειο του σπιτιου εχει πολλα μπιμπικια οπως τα λεω εγω που μοιαζουν με αυτο της 3ης εικονας κ σκεφτομαι οτι πιθανον να ειναι φωλια-κουκουλι απ΄ αυτα!

Εχει δει κανεις παιδια κατι παρομοιο;;;;

Κ πως την καταστρεφω αυτην την μ@κ@κεια αφου η εξοδος απο την κεραμοσκεπη δεν ειναι καθολου ευκολη κ γρηγορη, ενω εννοειται πως λογω ξυλειας της στεγης φωτια δεν μπορω να βαλω;;;

Ξερω οτι εγραψα ολοκληρη εκθεση, αλλα εχω χρονια να τα "χρειαστω" ετσι :blink: :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88666 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;
Προς κ. συντονιστες:

υπαρχει καποιο mail γιατι δεν καταφερνω να φορτωσω τις φωτο με τιποτα;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88667 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88714 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

Gdevil έγραψε: πως ανεβάζουμε φώτος
:cheer:


Σωστός και επίσης να είναι κάτω των 150kB.

Επίσης αν χρησιμοποιείς την τελευταία έκδοση του mozilla, υπάρχει μια ασυμβατότητα, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλον browser.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88721 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

Jole έγραψε: Καλησπερα σε ολους!!!

Το σπιτι μου ειναι 130τμ

Τα 60τμ χτισμενο απο πετρα προ του 1955 κ στην οροφη εχω γυψοσανιδα κ απο πανω 5αρι πετροβαμβακα, ενω τα αλλα 70τμ του σπιτιου ειναι προσθηκη του 1979 με τσιμεντοπλακα απο πανω.

Ολο το σπιτι ειναι καλυμμενο με κεραμοσκεπη αμονωτη κατασκευης 2006.

Η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ 60 και 70τμ ειναι παραπανω απο αισθητη (τουλαχιστον 3 βαθμοι C), και ο μηχανικος μου υποστηριζει πως οι περισσοτερες θερμικες απωλειες ειναι απο την τσιμεντοπλακα.

Ετσι λοιπον αποφασισα να:
1:καθαρισω σχολαστικα την τσιμεντοπλακα
2:να περασω ενα ελαστομερες ασφαλτικο ως φραγμα υδρατμων
3:τοποθετησω 10αρι πετροβαμβακα
4:καλυψη με γεωυφασμα

Ανεβαινω λοιπον το Σαββατο που μας περασε να καθαρισω την τσιμεντοπλακα.
Η προσβαση γινεται απο μια θυριδα στην τσιμεντοσανιδα που βρισκεται εξωτερικα του σπιτιου, μιας κ στη γωνια του σπιτιου υπαρχει ενα σκεπασμενο απο την κεραμοσκεπη σημειο 1*3m.

Καθαριζοντας λοιπον την σκονη και τα πριονιδια απο την κατασκευη του 2006, τελειωνοντας στην αλλη ακρη απο την θυριδας, βλεπω διπλα μου αυτο!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: (εικονα 1 κ 2)

Αυτο το κουκουλι-φωλια εχει μηκος το λιγοτερο 50cm κ υψος 30cm, και ειναι "σφραγισμενο" στην ενωση κεραμοσκεπης και τσιμεντοπλακας!!

Εμοιαζε σαν μια μαζα απο πουπουλα, κ μετα απο 1/2 ωρα αποφασισα με ενα κονταρι να το αγγιξω :S :S
Ειναι εντελως ξερο!!
Εννοειται πως δεν εκανα τιποτα περισσοτερο, τα μπογαλακια μου κ δρομο :ohmy: :ohmy: :lol:

Σκεφτομουν ολες τις περιπτωσεις: φιδι, ποντικι, μεγαλες σφηκες(μπιμπικια οπως τα λεμε στο χωριο μου)...

Οπου εδειξα τις φωτο, κανενας δεν ειχε δει κατι παρομοιο, πηγα κ σε εναν γεωπονο, τα ιδια...

Οι υποθεσεις καποιον κλιναν προς μια τεραστια φωλια απο μεγαλες σφηκες που μαλλον εχουν προσβαση απ΄ εξω απο καμια μικρη οπη.

Η αληθεια ειναι πως τα τελευταια 3 χρονια τα καλοκαιρια εξω απο εκεινο το σημειο του σπιτιου εχει πολλα μπιμπικια οπως τα λεω εγω που μοιαζουν με αυτο της 3ης εικονας κ σκεφτομαι οτι πιθανον να ειναι φωλια-κουκουλι απ΄ αυτα!

Εχει δει κανεις παιδια κατι παρομοιο;;;;

Κ πως την καταστρεφω αυτην την μ@κ@κεια αφου η εξοδος απο την κεραμοσκεπη δεν ειναι καθολου ευκολη κ γρηγορη, ενω εννοειται πως λογω ξυλειας της στεγης φωτια δεν μπορω να βαλω;;;

Ξερω οτι εγραψα ολοκληρη εκθεση, αλλα εχω χρονια να τα "χρειαστω" ετσι :blink: :S








ΥΓ:
1: οι φωτο ειναι αναποδα, sorry...
2: το μεσημερι θα ποσταρω κ την εικονα της σφηκας που κυκλοφορει εδω κ 3 χρονια
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88726 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;
Μήπως είναι οι μεγάλες κόκκινες σφήγκες??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ