Βεντιλαντερ σε τζάκι kratki amelia deco 25με φυσική ροή

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172701 από nikosnektaria
Δεκτές όλες οι απόψεις...έχω ρωτήσει ήδη τηλεφωνικά κάποιους ειδικούς με το αντικείμενο και ρωτάω ώστε όποιος μπορεί και θέλει να μου δώσει τα φώτα του..Υπάρχει τζάκι με φυσική ροή ( kratki amelia deco 25)
Το τζάκι έχει καμινάδα χάλυβα με εναλλάκτη  μετά καμινάδα αμονωτη και μέτα καμινάδα μονομενη με το καπέλο.μονοση με ιζολ με πατάρι με περσίδα εκτόνωσης κτλ.

1)​​​​​​Είναι λάθος να μπει ένα βεντιλαντερ με ένα ηλεκτρονικό θερμοστατη πχ 1000 w με έναν αεροθαλαμο γύρω από το τζακι χωρίς να ακουμπάει το τζακι ώστε να το κάνω  να αποδίδει καλύτερα?

2) Να μπει ένα βεντιλαντερ όπως έχει η κρατκι ( μοτέρ αναρροφησης) απλά κάτω από το τζάκι ώστε να πηγαίνει πιο γρήγορα τον αέρα  στην πάνω περσιδα?
ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Υγ.εχω βάλει φωτό από το τζάκι όπως επίσης φωτό από το βεντιλαντερ και τον θερμοστατη
Last edit: 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nikosnektaria.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172702 από dimlyk
πως εισαι σιγουρος οτι θα αποδιδει καλυτερα? 
η εξισωση δεν ειναι ευκολη ....μπορει ο ανεμιστηρας σου να μην τραβαει αρκετα με αποτελεσμα την υπερθερμανση της εστιας ...ειτε το αντιθετο με αποτελεσμα το παγωμα της εστιοας και την μικροτερη αποδοση συν ενδεχομενες υγροποιησεις 
η 2η περιπτωση παλι δεν φαινεται να δουλευει μια και θα σου βγαζει μεν περισσοτερο αερα αλλα χαμηλοτερης θερμοκρασιας 
για να αρχισεις να σκεφτεσαι λυσεις θα πρεπει η θερμοκρασια αερα στην περσιδα σου τωρα να ειναι αρκετα υψηλη που σημ,αινει οτι υπαρχει προβλημα κυκλοφοριας αερα 
οι εστιες εχουν συγκεκεριμενες αποδδοσεις ...θαυματα δεν γινονται και οι οποιες παρεμβασεις σαν κι αυτη που εχεις ηδη αποδιδουν ελαχιστα ...αν ολα πανε καλα μεχρι τωρα μονο χειροτερα αποτελεσματα μπορεις ναχεις ...αν εχεις καποιο προβλημα ψαχνεις για συγκεκριμενη λυση κι οχι αυθαιρετες κατασκευες.... αν απλα θες να κανεις πειραματα τοτε προχωρας 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172703 από nikosnektaria
Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...
Τώρα γιατί θέμα...
Δεν ξέρω καν αν αυτό που πρότεινα αξίζει η όχι
Η απόδοση του τζακιού είναι καλή
Δηλ σαλόνι κουζίνα 24 με 25 βαθμούς και δωμάτια 20 με 21
Απλά έλεγα μήπως έτσι το κάνω να καίει πιο ελενχομενα και πιο αποδοτικά
Το βεντιλαντερ σκέτο πίσω από την κάτω περσίδα το προτείνει και ο επισημος αντιπρόσωπος ώστε να πηγαίνει πιο γρήγορα ο αέρας στη πάνω περσιδα
Έχει τριπλό μοτέρ που το ονομάζει μοτέρ αναρροφησης
Επίσης ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ ανοιγω προσεχτικα με ανοιχτά κλαπέτα την πόρτα ώστε να βάλω ξύλα 6 στις 20 φορές μου καπνίζει.με φωτιά αρκετή η με χαμηλή η με θράκα
Χωρίς απορροφητήρα χωρις βρεγμένα ξύλαΑνεβάζω φωτό από καμινάδα και από το μοτέρ της kratki
Συνημμένα:
Last edit: 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν by nikosnektaria.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172704 από dimlyk
Όταν έχουμε μία ομάδα που πετάει δεν κάνουμε αλλαγές... Γιατί να μπλέξεις με ρεύματα και διακοπές;... Που συνήθως γίνονται τις πιο ακατάλληλες ώρες;.... Όλοι οι έμποροι να πουλήσουν θέλουν... Χώρια που αν κάτι γλυτώσεις σε ξύλα θα το πληρώσεις σε ρεύμα.... Μίλα με τον φιλιπακοπουλο που τα ξέρει καλά τα συγκεκριμένα και μετά αποφασίζεις.... Το πρόβλημα που αναφέρεις έχει να κάνει με τον ελκυσμο κι όχι με τις περσιδες... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172705 από nikosnektaria
Δεν είπα ότι έχω πρόβλημα με τις περσίδες
Είπα ότι πίσω από την κάτω περσίδα τοποθετουν το μοτέρ στην κρατκι
Ο ελκυσμός έχει να κάνει με το ύψος η με το καπέλο η με την όλη κατασκευή που φαίνεται στη ταράτσα
Κάτι από όλα αυτά φταίει
Καθάρισμα καμινάδας αν παίζει ρόλο είναι οκ
Συμφωνείς?
Έχω μιλήσει με δημητρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172706 από dimlyk
Δεν βλέπω την κατασκευή στην ταράτσα... Σαφώς συμφωνώ ακόμα και ο ενσαλλακτης που έχεις μειώνει τον ελκυσμο... Αλλά σε μεγάλο βαθμό ο νότιας επηρεάζει... Και το μικρό κλίμα γενικότερα... Αν μπορείς τσεκαρισε ποτέ συμβαίνει αυτό... Αν ενοχλεί αρκετά μπορείς να προσθέσεις 1 μέτρο καμινάδα... Αν το τζάκι σου έχει περβαζι.... Οι γιαγιάδες μας βάζαν ένα πετσέτακι εκεί κι από τον στροβιλισμο ο καπνός γύρναγε πίσω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ