Re:Re:καύση μπρικέτας σε λέβητα ξύλου.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174883 από INS
Καλησπέρα κια χρόνια πολλά. Διαθέτω έναν λέβητα ξύλου Kityrami KF-35. Τον έχω 8 χρόνια κια τον λειτουργώ κάθε χειμώνα με ξερά ξύλα. Αλλά απήυδησα στο κόψε-κουβάλα-καθάρησε. Σκέφτωμαι αντί για ξύλλα να χρησιμοποιήσω μπρικέτα. Διαθέτω για θέρμασνη Μαιζονέτα 130 τ.μ. Ερωτώ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ξέρει,
 1ον. Είναι καλή λύση η χρήση μπρικέτας σε λέβητα ξύλου;
 2ον. Πόσες μπρικέτες μπορώ να ρίχνω μέσα; Μου είπαν ότι αν ρίξω πάνω απο 5 κιλά θα τινάξει τον λέβητα. Είναι αλήθεια;
 3ον Πόση αυτονομία θα έχει; (Πόσο θα διαρκεί η θέρμανση με ένα γέμισμα).
 4ον. Πόση θα είναι η κατανάλωση της μπρικέτας για 8 ώρες λειτουργείας ημερισίως;
 5ον. Μπορώ να τον δουλέψω μίξ μπρικέτα με ξύλα;
 5ον. Θα με συμφέρει οικονομικά;   

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174885 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα καύση μπρικέτας σε λέβητα ξύλου.
χρονια πολλα 
επειδη η μπριγκετα εχει περιπου την διπλασια θερμιδικη αξια απο το ξυλο χρειαζεται λιγη προσοχη και πειραματισμο στην αρχη 
6, αν η τιμη ανα κιλο ειναι διπλασια απο το ξυλο μαλλον συμφερει
5,  ναι μπορεις κατα προτιμηση με ξυλα αργης καυσης
4, θεωρητικα το μισο περιπου απ το ξυλο πρακτικα εξαρταται απο το χειρισμο ...μονο με δοκιμαες θα το βρεις
3, επισης δοκιμες υπαρχουν μπριγκετες που καιγονται πιο αργα απο αλλες αυτο επηρεαζει μονο τον χρονο κι οχι την αποδοση
2, αναλογα ποσα ξυλα εβαζες θα βαζεις τγις μισες μπριγκετες και παλι με δοκιμες 
1, ναι ειναι αλλα εξαρτατε απο το τι θες και το οικονομικο φυσικα 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174887 από louris1234
Με σχετικά 500 ευρώ τα 1000 κιλά δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά με 10 τόνους ξυλα εδώ επαρχία θέλουμε 1000 ευρώ το πολύ.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174889 από INS
Απαντήθηκε από INS στο θέμα Re:καύση μπρικέτας σε λέβητα ξύλου.
Για επαρχία πρόκειται, σε παλοπονησο. Εγώ εδώ καίω περίπου 5 με 6 τόνους ξύλα τη σαιζόν για 6ωρες καύση την ημέρα. Δηλ. 600 ευρώ περίπου . Τι εννοείς. 1000ευρω σε μπρικετα;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174890 από louris1234

INS έγραψε: Για επαρχία πρόκειται, σε παλοπονησο. Εγώ εδώ καίω περίπου 5 με 6 τόνους ξύλα τη σαιζόν για 6ωρες καύση την ημέρα. Δηλ. 600 ευρώ περίπου . Τι εννοείς. 1000ευρω σε μπρικετα;

Εννοώ ότι εγώ εδώ με 10 τόνους ξυλα θέλω χίλια ευρώ με μπρικετα θα ήθελα 2000 το λιγότερο

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": INS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174891 από INS
Απαντήθηκε από INS στο θέμα καύση μπρικέτας σε λέβητα ξύλου.
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απόκριση σου
Ναι σίγουρα θέλει δοκιμές για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα ώς πρός τή χρήση της μπρικετας. Αλλά άν κάποιος το ην έχει χρησιμοποιήσει και ξέρει, ας μας πεί.ε εγώ για 6ωρες καύσης, χρησιμοποιώ 6 με 7 ξύλα κανονικού μεγέθους σύν τα προσαναματα (ψιλά ) ημερησίως. Ο ένας τόνος ξερών ξύλων, με βγάζει για έναν μήνα και κάτι και στοιχίζει 120 ευρώ. Δηλ. Την σαιζόν 500 με 600 ευρώ . Αν στη θέση του ξύλου χρησιμοποιεισω μπρικετα, πόση μπρικετα θα χρειαστω την μέρα και κατ' επέκταση τη σαιζόν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ