Re:Re:Ενεργειακό τζάκι!!

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175073 από Χριστόφορος6
Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους ! το site το παρακολουθώ αρκετά χρόνια ,με αρκετές πληροφορίες είχα τροποποιήσει μία σόμπα στο χωριό με αποτέλεσμα να την κάνω αρκετά αποδοτική!!! αυτό ήταν το έναυσμα ώστε να ξηλώσω στο διαμέρισμά μου το απλό τζάκι για να τοποθετήσω ένα ενεργειακό, έχοντας κάποιες γνώσεις  από διάφορα συνεργεία που εργαζόμουν. Τροποποίησα  τα εξής:: αγόρασα ένα τζάκι από το leroy merlin το οποίο το έβαλα μέσα σε γαλβανιζέ λαμαρίνας 2,5 χιλιοστά που έχει απόσταση από το τζάκι 10 πόντους .θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες. Το οποίο στο κάτω μέρος από το τζάκι έχει βεντιλατέρ (650 κυβικά αέρα πολύ μεγάλο αλλά δουλεύοντας τη μικρή σκάλα είναι μία χαρά). Και όλο αυτό το τζάκι είναι σε ένα χώρο με μόνωση πετροβάμβακα για τζάκι . Ο πετροβάμβακας στο ποιο κοντινό σημείο από το κουτί της λαμαρίνας έχει απόσταση 7 πόντους.. το τζάκι το έχω κάψει αρκετές φορές αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα  μετά από κάποια ώρα ο αέρας στο χώρο  μυρίζει αρκετά έντονα κ ακόμα. Τις πρώτες φορές το τζάκι το είχα κάψει με μπαλέτα. Λέτε να πήραν μυρωδιές από τα λάδια της παλέτας στο μαντέμι και να μου μυρίζει μία ζωή?? προσπαθώ να περιορίσω τα σημεία από πού μπορεί να προέρχεται η μυρωδιά είναι σίγουρο ότι οι περισσότερει  μυρωδιά έρχεται από τον αεροθάλαμο το αέρα που είναι μεταξύ τζακιού και γαλβανιζέ λαμαρίνας.. κατά την κατασκευή εγώ πρόσθεσα τη σιλικόνη της wurth που είναι 1.200 βαθμούς για τζάκια σε όλες τις ενώσεις πάνω στο τζάκι ... δεν ξέρω την άποψή σας για τη συγκεκριμένη σιλικόνη αλλά γίνεται πέτρα μήπως όταν ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες αλλοιώνεται και βγάζει μυρωδιές η έχω μυρωδιές από τη γαλβανιζέ λαμαρίνα κάθε άποψη είναι σεβαστή και σίγουρα καλοδεχούμενη.
ΟΠΌΤΕ ΟΙ ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ ΕΊΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΜΥΡΩΔΙΈΣ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΌ ΤΑ ΛΆΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΈΤΑΣ ΠΟΥ ΈΚΑΨΑ ΤΟ ΤΖΆΚΙ ΕΆΝ ΈΡΧΕΤΑΙ ΜΥΡΩΔΙΆ ΑΠΌ ΤΗ ΣΙΛΙΚΌΝΗ ΠΟΥ ΈΒΑΛΑ ΣΤΙΣ ΕΝΏΣΕΙΣ ΠΆΝΩ ΣΤΟ ΤΖΆΚΙ Ή ΑΠΌ ΤΗΝ ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ ΛΑΜΑΡΊΝΑ ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΔΥΌΜΙΣΗ ΏΡΕΣ ΧΡΉΣΗΣ ΤΟ ΤΖΆΚΙ ΑΝΕΒΆΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ ΑΠΌ 17 ΒΑΘΜΟΎΣ ΣΤΟΥΣ 24 ΣΕ έναν χώρο 70τμ
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Χριστόφορος6.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175074 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ενεργειακό τζάκι!!
το θεμα με τις μυρωδιες ειναι περιεργο ...εσυ θα πρεπει να προσδιορισεις το ειδος της μυρωδιας .... το γαλβανιζε παντως θα μπορουσε να φταιει και γενικα απαγορευεται η χρηση του γιατι οι καπνοι ειναι τοξικοι ... αν η μυρωδια γλυκιζει συνηθως ειναι απο κολλες ...πετροβανβακας κλπ...τα λαδια εχουν πολυ βαρεια  μυρωδια καιλας .... παλετες αν και απαγορευεται η καυση δεν φταινε ... γιατι αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα ο θαλαμος καυσης δεν επικοινωνει με τον αερα ανακυκλωσης ... η μαυρη σιλικονη σκληραινει οντως και δεν αντεχει συστολοδιαστολες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175075 από Χριστόφορος6
Απαντήθηκε από Χριστόφορος6 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι!!
Φίλε μου σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση !! δεν ξέρω έχω απελπιστεί.. καινούργιο τζάκι , πολύ προσωπικη  εργασία ,πολύ αποδοτικό αλλά η μυρωδιά είναι βαριά δεν γλυκίζει ήδη το έχω ανοίξει τώρα το απόγευμα. ο πετροβάμβακας δεν έχει καμία επαφή ούτε με καμινάδες ούτε με το θερμοθάλαμο οι αλουμινοταινίες είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.. οι μυρωδιές έρχονται μέσα από τον θερμοθάλαμο η γαλβάνη η σιλικόνη πού αλλοιώνεται με τη μεγάλη θερμοκρασία όποιος μπορεί ας βοηθήσει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175076 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Το έχω γράψει δεκάδες φορές θα το γράψω άλλη μια . Η κόλλα που ενώνει τον πετροβάμβακα με το αλουμινόφυλλο έχει μέσα φορμαλδεΰδη. η αλουμινοταινία έχει και αυτή μέσα φορμαλδεΰδη .Πέρα του ότι μυρίζει εχει κατηγορηθεί για καρκινογενέσεις . Ακόμα και οι ειδικοί πετροβάμβακες που είναι για τζάκια έχουν και αυτοί μέσα φορμαλδεΰδη .Εσύ δεν έχεις βάλει καν πετροβάμβακα για τζάκια . Η περσίδα η κάτω είναι αρκετά μικρή . Το σπιράλ αλουμινίου που έχεις βάλει πάνω απο τους 130 βαθμούς βρομάει .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175080 από Χριστόφορος6
Απαντήθηκε από Χριστόφορος6 στο θέμα Ενεργειακό τζάκι!!
Ευχαριστώ για την απάντηση και για τις παρατηρήσεις κ.ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΕ!!
Τα σπιράλ αλουμινίου θα τα αλλάξω, θα βάλω ανοξείδωτα, την τρύπα θα τη μεγαλώσω,   τον πετροβάμβακα τον έχω αγοράσει (από τον Κούρτη )είναι ειδικός για τζάκια, και οι γυψοσανίδες πυράντοχες. έτσι τουλάχιστον γράφανε τα χαρτόκουτα που παρέλαβα το πετροβάμβακα. Σήμερα το βράδυ έβαλα ξανά το τζάκι σε λειτουργία και σε υψηλές θερμοκρασίες χωρίς τα σπιράλ αλλά ξανά είχα μυρωδιά μετά από αρκετή ώρα έντονης φωτιάς.. Γνωρίζετε αν υπάρχει πιθανότητα έρχεται από την μαύρη σιλικόνη όταν αλλοιώνεται λόγο θερμοκρασίας ?γιατί ανοίγοντας το καπάκι έχω πρόσβαση σε όλον τον θερμοθάλαμο με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται καθόλου ο πετροβάμβακας γιατί είναι όλος ο χώρος ανοιχτός. Η θερμοκρασία ήταν μεταξύ τζακιού και θερμοθάλαμο, και ξανά είχα μυρωδιές... Λέω  να ξηλώσω ξανά όλο το θερμοθάλαμο και να αφαιρέσω από πάνω τη μαύρη σιλικόνη που έβαλα . Όταν αφερεσα τα σπιράλ και έβαλα το χερι μέσα στον θερμοθάλαμο ακουμποντας την μαύρη σιλικόνη στο  διαπίστωσα πως έσπαγε σε κομμάτια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175083 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Επιμένω ότι η μυρωδιά είναι απο τον πετροβάμβακα όχι απο την σιλικόνη που λες . Πάρε ενα κομμάτι πετροβάμβακα και βάλε το στο φούρνο σου για 2 λεπτά στους 200 βαθμούς . βγάλε τον και μύρισε στην ένωση πετροβάμβακα -αλουμινοταινίας . Υπολόγισε λοιπόν ότι το τζάκι σου μετά απο 45 λεπτά λειτουργίας σε συγκεκριμένα σημεία μπορεί να πιάσει άνετα τους 350 βαθμούς .πολύ περισσότερους απο τους 200 που σου λέω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ