tekno2 Ερωτημα με εξωτερικο αερα και αισθητηρα θερμοκρασιας

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179090 από stavros2417
Είμαι καινουργιος στο forum και χαιρετώ τα μέλη. Εγκατέστησα πρόσφατα ένα τζάκι edil kamine tekno2 και εχω δυο ερωτηματα τεχνικής φυσεως. Το ενα ειναι οτι ο ετεχνικος ο εγκαταστατης δεν συνδεσε τον εξωτερικο αερα με σπιραλ στη μια είσοδο του ταμπερ οπως προβλεπει το τεχνικο εγχειρίδιο αλλα ανοιξε την εξωτρικη τρυπα και περασε ενα σπιραλ του οποίου το μεσα στομιο καταληγει ελευθερο στο χωρο κατω απο την εστια. Το ερωτημα μου είναι αν αυτο είναι σωστο. Με δεδομενο οτι μπορεις να κλεισεις το κλαπετο του ταμπερ με τη ντιζα μπορει να πει καποιος (οπως μου ειπε ο εγκαταστατης εμενα) οτι ειναι το ιδιο ειτε συνδεσεις το σπιραλ στο ταμπερ ειτε οχι. Ομως υπαρχει και η κατω περσιαδα στην επενδυση για τη τροφοδοσια του ταζακιου με αερα απο το εσωτερικο του σπιτιου και αρα και με κλειστο το ταμπερ ο εξωτερικος αερας δεν θα μπαινει στην εστια του τζακιου αλλα θα μπαινει μεσα στο σπιτι και θα το κρυωνει οταν δεν δουλευει το τζακι. Το δευτερο ερωτημα εχει να κανει με τον αισθητηρα θερμοκρασιας για ενεργοποιηση του βεντιλατερ που ο τεχνικος τον τοποθετησε στην εξοδο του σπιραλ ζεστου αερα (πισω ακριβως απο την περσιδα εξοδου στο χωρο) ενω ο κατασκευαστης στο εγχειριδιο λεει οτι πρεπει να τοποθετηθει στο ταμπερ. Μου ειπε οτι ειναι το ιδιο και δεν κανει καποια διαφορα. Ποια ειναι η σωστη αντιμετωπιση αυτων των δυο ζητηματων; Ευχαριστω πολυ για τις όποιες απαντήσεις προκαταβολικά!
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by stavros2417.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179093 από dimlyk
Πάντα εφαρμόζουμε ότι λέει ο κατασκευαστής... Για τον αέρα να κουμπώσει την σωλήνα στην αναμονή... Τώρα γίνεται ένα μπάχαλο με τους αέρηδες... Για τον αισθητήρα λίγο το κακό μια και ρυθμίζεις εσύ την θερμοκρασία 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stavros2417

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ