Εξωτερική καμινάδα ενεργειακού τζακιού: είναι νόμιμη;

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99239 από eirinibartsa
Σας ευχαριστω ολους για τις άμεσες απαντήσεις. Θα ήταν πιο εύκολο να περάσει απο τον ανοιχτό φωταγωγο μας απο την άποψη οτι θα έπρεπε να συμφωνήσουν μόνο οι δυο απο πανω(Χμ...) αλλα ο τζακας μου Πέ να το ξεχάσω δεν θα δουλεύει καλα το τζακι δεν άξιζει, θα έπρεπε να μπει βεντιλατερ να τραβάει τον καπνό να καθορίζεται 4φορες το χρόνο =400€ κ αυτο διότι θα εκανε ολόκληρο ταξίδι για να φτάσει στη ταράτσα (σχεδόν 2 μέτρα οριζόντια καμινάδα) οπότε το ξεχάσαμε γι αυτο κοιτάζω για την εξωτερική στη πλαινη πλευρά του κτιρίου. Θα κοιτάξω μήπως συμφωνησουν(όνειρα...) και με τη πολεοδομία. Ευχαριστω πολυ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99242 από dimlyk
κα ειρηνη η καλυτερη λυση ειναι να τους πεισετε ..αυριο μπορει να χρειαστουν αυτοι ;)
η ερωτηση στην πολεοδομια παντως καλο θα ηταν αν προηγηθει ωστε ν ξερετε που "πατατε" και ποσο μπορειτε να πιεσετε

τασο θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω ..απο την στιγμη που επιτρεπηκαν οι επιτοιχοι λεβητες αεριου ... επιτραπηκαν πολλα για χαρη τους ...κι οσο αφορα τους κανονισμους δεν υπερισχυουν των νομων ... κι αλλωστε βασει καποιας νομοθεσιας εχουν βγει μονο που ...η νομοθεσια μπορει να αλλαζει αλλα με τους κανονισμους δεν ασχολειτε κανεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99247 από tas
Για σωληνώνεις αερίου και καπνοδόχους ο ΝΟΚ δεν αναφέρει ρητά ότι επιτρέπονται στις όψεις των νέων κτιρίων. Στην πράξη βέβαια...
Για το ότι πρέπει να έρθει σε συννενόηση με τους υπόλοιπους, συμφωνούμε. Και μετά πηγαίνει να ρωτήσει στην Πολεοδομία...


"Κλιματιστικά στοιχεία και επίτοιχοι λέβητες αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης στις όψεις των νέων κτιρίων, μετά τη δημοσίευση του παρόντος, οφείλουν να είναι ενσωματωμένα και να μην προεξέχουν από την επιφάνεια των όψεων του κτιρίου.
Σε υφιστάμενα κτίρια επιτρέπεται να εξέχουν μέχρι πενήντα (50) εκατοστά και μόνο όταν δεν μπορούν να τοποθετηθούν επί των εξωστών ή των δωμάτων, να τοποθετούνται σε ύψος μεγαλύτερο των τριών (3,00 μ.) μέτρων από τη στάθμη του πεζοδρομίου και με πρόβλεψη κατάλληλης απορροής των συμπυκνωμένων υδρατμών, για κτίρια που βρίσκονται στην οικοδομική γραμμή και η λειτουργία τους δεν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια ηχητικής ρύπανσης. Στις όψεις του κτιρίου επιτρέπεται η εγκατάσταση μετρητικών και ρυθμιστικών διατάξεων φυσικού αερίου".
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eirinibartsa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172390 από Alitsa2000
Καλησπέρα μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω...είναι διώροφη οικοδομή με 6διαμερισματα ..έχω βάλει τζάκι εδώ και πολλά χρόνια είμαι στον δεύτερο όροφο...όταν το έβαλα τα 3 από τα 6 σπίτια ήταν δικά μου...τα δυο τα πούλησα τώρα και έχω το ένα.. παίζει ένας ενοικιαστής αν και έβαλε σόμπα ξύλου εξωτερικά (δηλ φαίνεται μπροστά στην οικοδομή ) να μου κάνει καταγγελία για το τζάκι; Χρειαζόταν να βγάλω άδεια; Τι να κάνω ώστε να είμαι καλυμμένη; Ευχαριστώ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172422 από dimlyk
αστον να κανει ....αρκει η καμιναδα σου (το καπελο δηλ) να απεχει απο ανοιγματα 6-10 μ αναλογα ωστε να μην ενοχλει ο καπνος 
αν ενοχλει ο κανπος καμμια αδεια δεν σωζει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172437 από dryianni
Η τοποθέτηση εγκατάστασης τζακιού με καπνοδόχο προυποθέτει Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας ("μικρή άδεια").
Αν δεν είχατε βγάλει τότε που τα βάλατε, πρέπει να κάνετε τακτοποίηση.
Εκτός και αν τα τζάκια είχαν προβλεφθεί στα αρχικά σχέδια της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από το πότε τοποθετήθηκαν.
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ