Μόνωση καμινάδας

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173872 από fandom
Μόνωση καμινάδας δημιουργήθηκε από fandom
Καλησπέρα σας!
Το ενεργειακό τζακι νερού το οποιο δεν το εβαλα εγω αλλα το βρήκα στο σπίτι, εχει αμονωτη inox καμινάδα (εντος κατασκευής με γυψοσανίδα την οποία γυψοσανίδα εχω ντύσει με ντουλάπα εγω) την οποια και τύλιξα καλα με πετροβάμβακα πάπλωμα fibran geo και το έδεσα με ρεταλια απο nya καλώδιο. Την μόνωση την εβαλα με τον πετροβάμβακα να αγκαλιάζει την καμινάδα και το αλουμίνιο να ειναι απο την εξω πλευρά.
Οποτε τωρα που έφτασε η ωρα να αναψω το τζάκι άρχισε να βρωμάει παρα πολύ έντονα πλαστικό καμένο και γέμισε και καπνα το σπίτι. Το εντόπισα στην καμινάδα. Προφανώς δεν μπόρεσα να κανω κατι τωρα γιατι οι θερμοκρασίες ειναι μεγαλες οποτε θα περιμένω το πρωί που θα κρυώσει πλήρως.
Αυτα που σκέφτομαι ειναι τα εξής:
- Αρχικα λεω μηπως λιωνει το πλαστικό των καλωδίων
- Ειδα κατι περίεργα σκουρα χρώματα στον πετροβάμβακα και απ'οτι ειδα στο site του κατασκευαστή δεν δινει το fibran geo για μόνωση καμινάδας και ισως έλιωσε κατι απο την επένδυση ισως αφου σίγουρα ο πετροβάμβακας αυτός καθαυτός δεν λιώνει- Εβαλα λαθος τον πετροβάμβακα και έπρεπε το αλουμίνιο να ακουμπάει στην καυτή καμινάδα

Τι πιστεύετε οτι φταίει?
Τι υλικό προτείνετε να βαλω για να τυλίξω την καμινάδα και να μην εχω κανενα θεμα?

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173879 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Μόνωση καμινάδας
Υπαρχουν 500 θεματα εδω μεσα ακομα και με φωτο πως και με τι υλικά γινονται οι μονωσεις μεσα στη φουσκα....

το τι εκανες λαθος τα λες και μονος σου οποτε.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.050 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ