Re:Re:Re:Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174299 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ
Πρώτα -ΚΑΙ.ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ- Μελέτη Απωλειών και Μελέτη Μονοσωληνίου.
Μετά επιλογή εστίας με ικανή για την κάλυψη των θερμίδων των σωμάτων ωφελιμη ισχύ στο νερό.
Τελος, τοποθέτηση της εστιας με μόνωση αυτης και του καπναγωγου, (χωρις, δλδ, κατασκευή θερμοθαλάμου) για να παραλαμβάνεται η πλήρης ισχύς στο νερό από τα σώματα (συναγωγή) και η θέρμανση που εκλύεται από την εστία να περιορίζεται σε αυτήν από ακτινοβολία (αν δε μονωθουν εστία/καπναγωγός και κατασκευαστεί θερμοθάλαμος, αφ' ενός η μεταφορά θερμότητας από αυτές τις 2 πηγές -"αγωγή"- θα απωλεσθεί από αυτήν που πηγαίνει στα σώματα, αφ' ετερου θα πρέπει να κατασκευαστει λεβητοστάσιο μακριά από την εστια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174321 από Innoc3nt22
Απαντήθηκε από Innoc3nt22 στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ομολογω ότι τα είχα στο μυαλό μου απλοποιημενα τα πράγματα μόνο που τελικά δεν είναι έτσι.Ετσι εχω υπόψη μου μια εταιρία η οποία έχει το μηχανικό της και ασχολείται εξ ολοκλήρου με τζάκια και θα πάω κοντά τους για να με βοηθήσουν.Στην τελική θα πληρώσω κάτι παραπάνω γι'αυτό αλλά θα είμαι ήσυχος.Και πάλι ευχαριστώ την ομάδα για την ανταπόκριση.Οταν τοποθετηθούν και δουλέψουν θα σας ενημερώσω.Καλη συνέχεια παιδιά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174322 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ομολογω ότι τα είχα στο μυαλό μου απλοποιημενα τα πράγματα μόνο που τελικά δεν είναι έτσι.Ετσι εχω υπόψη μου μια εταιρία η οποία έχει το μηχανικό της και ασχολείται εξ ολοκλήρου με τζάκια και θα πάω κοντά τους για να με βοηθήσουν.Στην τελική θα πληρώσω κάτι παραπάνω γι'αυτό αλλά θα είμαι ήσυχος.Και πάλι ευχαριστώ την ομάδα για την ανταπόκριση.Οταν τοποθετηθούν και δουλέψουν θα σας ενημερώσω.Καλη συνέχεια παιδιά!!



 
Δεν καταλαβες.Δεν πρεπει να πας σε εταιρεια που εχει μηχανολογο.
Πρεπει να πας εξω,σε ανεξαρτητο μηχανολογο ο οποιος θα σου κανει την μελετη και μετα με αυτη την μελετη στα χερια θα κινηθεις αναλογα.
Ο μηχανολογος της εταιρειας θα σε κατευθυνει εκει που θελει η εταιρεια.Δηλ. εκει που εχουν το μεγαλυτερο κερδος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174325 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ
Ακριβώς.
Με μία μόνο επιφύλαξη: δεν υπάρχουν πολλοί μηχανολογοι που γνωρίζουν τα περί.μόνωσης εστίας/καπναγωγου και ειδικα ποιο υλικο και σε τι πάχος, ώστε η θερμοκρασια στην επιφάνεια μετά τη μόνωση να μην υπερβαίνει τους 50 °C για να μπορει να κατασκευαστεί και επσκεψιμο λεβητοστάσιο πάνω από την εστία..
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174651 από Innoc3nt22
Απαντήθηκε από Innoc3nt22 στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ
Γειά σας και πάλι παιδιά.Έχω βρεί ένα κατάστημα που πουλάει τα GIROLAMI και τα CAMINODESIGN.Λέει ότι τα CAMINODESIGN είναι μεν Ελληνικά όμως με Γερμανικές προδιαγραφές.Ξέρεις κάποιος φίλος αν αληθεύει; Και αν έχει κάποιος τέτοιο τζάκι μπορεί να μας πει αν είναι ευχαριστημένος; Μιλάμε για τζάκια καλοριφέρ πάντα.Ευχαριστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174653 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ιταλικό τζάκι καλοριφέρ
αμα σου δειξει πιστοποιητικα ελεγχου απο καμμια TUV πιστεψε τον ....
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ