Re:Re:Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176063 από Panchrist
Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω αρκετό καιρό τα θέματα σας αλλά το διλλημα μου παραμένει αν αξίζει να μπω στην διαδικασία αναβάθμισης για το παραδοσιακό τζάκι. Σας παραθέτω τα δεδομένα 
Είναι ένα σπίτι μέτρια μονωμενα προς καλά, μεζονέτα 170 μέτρα(ισομοιραζμενο),με κατανάλωση πετρελαίου, σταθερά ανοιχτό στους 19,καπου στα 1200λιτρα. Να προτρεξω και να σας πω δεν υπάρχει δυνατότητα ούτε σύνδεσης με καλοριφέρ, ούτε δημιουργία αεραγωγών για να στείλω πάνω. 
Αν προχωρήσω να είναι με βεντιλατερ ή φυσικής ροής; 14kw τις οποίες μου προτείνουν αρκούν για να ανεβάσω λίγο την θερμοκρασία και πάνω; 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176066 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Τζάκι χωρίς δίκτυο διανομής δεν ενδείκνυται για κατοικιες 2 επιπέδων.
Κάτω θα κρυώνετε και πάνω θα είναι χλιαρός ο διάδρομος.Τα υπόλοιπα δωμάτια κρύα.
Γιατί δεν μπορείτε να τοποθετησετε υδραυλικό τζάκι;
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176071 από Panchrist
Απαντήθηκε από Panchrist στο θέμα Re:Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Το κοστολόγιο είναι το βασικότερο θέμα για το υδραυλικό καθώς και για τους αεραγωγούς συν ότι δεν θέλω να τρύπαω πλάκες. 
Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου το παρουσιάζουν με την λογική ο ζεστός αέρας πάει πάνω επομένως και πάνω, με κάποια καθυστέρηση, θα ζεσταθει. μου ακούγεται κάπως παράξενο, με το σκεπτικό ένα τζάκι δυναμικής 14kw πως και πότε θα το καταφέρει τον πάνω χώρο; μάλλον θα πρέπει να αρκεστώ στο κάτω σπίτι μονο
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176073 από Koulis
Απαντήθηκε από Koulis στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Έχοντας σομπα πελλετ αεροθερμη σε μεζονέτα θα σου πω ότι θέλει πολλές ώρες για να σπάσει έστω και λίγο την θερμοκρασία στον επάνω όροφο. Αλλά παίζει σίγουρα ρόλο και η διαμόρφωση του χώρου. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176075 από Panchrist
Απαντήθηκε από Panchrist στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Σε ευχαριστώ πολύ και το καταλαβαίνω, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γτ μας δουλεύουν τόσο οι έμποροι; πρέπει να μας θεωρούν στουρναρια. Πιστεύετε πάντως ότι αξίζει να δώσω λεφτά να το κάνω, έχοντας στο μυαλό μου την μείωση καταναλωσης του πετρελαιου; 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176076 από Koulis
Απαντήθηκε από Koulis στο θέμα Μεγάλο δίλημμα για ενεργειακο
Φυσικά και θα δεις μείωση. Εγώ έχω θερμοστάτες για το πετρελαιο σε κάθε όροφο ξεχωριστά οπότε κάτω δεν έχει ανάψει ποτε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ