Λογαριασμοι ΦΑ

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174810 από jnet
Λογαριασμοι ΦΑ δημιουργήθηκε από jnet
Ποιες είναι τελικά οι πραγματικές αυξήσεις στο Φυσικό Αέριο; 

Η ανάρτηση αυτή γίνεται υπό την επήρεια αγανάκτησης, μετά την παραλαβή του δεύτερου φετινού λογαριασμού Φυσικού Αερίου (ΦΑ) της πολυκατοικίας όπου διαμένω. Η αγανάκτηση δεν οφείλεται μόνο στο γεγονός ότι για τη στοιχειώδη θέρμανσή μου (σχεδόν κρυώνοντας) θα πληρώσω για ένα μήνα όσο το μισό ενοίκιο του διαμερίσματός μου, αλλά και γιατί βλέποντας τις πραγματικές αυξήσεις που διαβάζω στους λογαριασμούς, διαπιστώνω ότι τόσο η πλειονότητα των ΜΜΕ όσο και η κυβέρνηση μας δουλεύουν κανονικότατα. Δημοσιογράφος δεν είμαι, αλλά κάποια στοιχειώδη έρευνα και κάποιες απλές αριθμητικές πράξεις έμαθα να κάνω στη ζωή μου. Απορώ, λοιπόν, πώς κανείς δημοσιογράφος, προκειμένου να γράψει την πραγματικότητα, δεν έκανε το ίδιο που έκανα εγώ. Αν κάνω λάθος λόγω του θυμού μου -που δεν νομίζω- παρακαλώ διορθώστε με!

Τι λέει η κυβέρνηση και τα ΜΜΕ (και η ΕΛΣΤΑΤ):
- Οι αυξήσεις φέτος στο ΦΑ θα ανέλθουν στο 180% επί των τιμών της περυσινής χρονιάς και οφείλονται στη διεθνή κρίση

Τι βλέπω εγώ ο αδαής:
Στη φωτογραφία που συνοδεύει την ανάρτηση, σας έχω βάλει για σύγκριση τα αποσπάσματα της ανάλυσης του λογαριασμού ΦΑ που ήρθε στην πολυκατοικία μας τον Ιανουάριο 2021 (επάνω) και τον Δεκέμβριο 2021 (κάτω). Εκεί διαβάζω:

- Η τιμή της κιλοβατώρας (kWh) του ΦΑ του λογαριασμού Ιανουαρίου 2021 ήταν 0,02132 €. Η αντίστοιχη τιμή στο λογαριασμό Δεκεμβρίου 2021 ήταν 0,10292 €. Παρακάτω στο λογαριασμό Δεκεμβρίου 2021 υπάρχει η έκπτωση που έχει ανακοινώσει η κυβέρνηση για το Νοέμβριο 2021. Η έκπτωση αυτή επί της τιμής της kWh είναι 0,01500 €/kWh. Παρακάμπτω το γεγονός ότι η έκπτωση αυτή είναι 14,57% και όχι 16% που έχει ανακοινώσει για το Νοέμβριο η κυβέρνηση. H τελική τιμή, λοιπόν, της kWh διαμορφώνεται μετά την έκπτωση σε 0,10292 – 0,01500 = 0,08792 €/kWh. Αυτό σημαίνει ότι σε σχέση με τον Ιανουάριο 2021 είναι (0,08792/0,02132) = 4,12 φορές πάνω, δηλαδή έχει υποστεί μια αύξηση 312%!!! 
Πείτε μου τι σχέση έχει αυτό με το 180% που λένε όλα τα ΜΜΕ, η κυβέρνηση και η ΕΛΣΤΑΤ;
- Πείτε μου, τέλος, πώς δεν βρέθηκε ένας δημοσιογράφος, από αυτούς που μας βομβαρδίζουν με τα στοιχεία που δίνει η κυβέρνηση,  να πάρει έναν λογαριασμό ΦΑ για να ελέγξει την πραγματικότητα; 

Πηγη www.facebook.com/nikos.michalitsis.5

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174848 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λογαριασμοι ΦΑ
χωρις να χρησιμοποιω ΦΑ οποε δε γνωριζω τα τι και πως.. οποτε ρωταω εν ειδη σχολίου...

Μηπως υπαρχει "σκαλι" οπως και με το ρευμα? δηλ σε καποιους ενεργοβόρους το κοστος οποτε και η αυξηση ειναι πιο μεγάλη ενω "στη γιαγια στην Ανω Παναγιά" ειναι πολυ μικρότερη οποτε μεσωσταθμικά και πανελλαδικά προκυπτει το 180?

Μηπως το 180 αφορά το καθαρό φυσικό αεριο σε κυβικά ΑΛΛΑ λογω της αυξησης αυτου ανεβαινουν ποσοστιαια και οτι εξαρταται απο αυτο???

Προς Θεου δε παω να δικαιολογήσω κανεναν...............

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174862 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Λογαριασμοι ΦΑ
Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του @jnet η αύξηση είναι 412%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174864 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Λογαριασμοι ΦΑ
Jnet ακριβώς αυτή είναι η αύξηση 400% στο φυσικό αέριο.

250% στο ρεύμα. 
​​​​​​
30% στο πετρέλαιο και 20% στο πέλλετ. 

Τώρα η ελστατ δεν ξέρω τι υπολογίζει. Όσο για τα κανάλια και την κυβέρνηση μόλις πεφτει 1 μέρα το ρεύμα και το φυσικό αέριο στο χρηματιστήριο ενέργειας τότε βγάζουν δεκάδες άρθρα και αναρτήσεις και μπερδεύουν τον κόσμο. 

Οι αυξήσεις είναι τρομακτικές . 

Ο θείος μου αγρότης μου είπε λίπασμα 14€/σακί πέρσι φέτος 40€! Και αυτό γιατί τα εργοστάσια λιπασμάτων χρησιμοπουν φυσικό αέριο για να παράξουν την αμμωνία .(το νίτρο που λένε). 

Σκέψου λοιπόν τι θα γίνει σε όλα τα προϊόντα το 2022!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174866 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Λογαριασμοι ΦΑ
Η ενεργειακή κρίση είναι αντίστοιχη με αυτή του 1973.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174877 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Re:Re:Λογαριασμοι ΦΑ

dryianni έγραψε: Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του @jnet η αύξηση είναι 412%.

Δεν ειναι δικο μου το ποστ! Γραφω και την πηγη στο τελος!

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ