Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46067 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...
Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα, το οποίο παρουσιάστηκε από τον καιρό που τοποθέτησα τον εναλλάκτη. Έμένα ο εναλλάκτης, ενός μέτρου, είναι φ250 και τον τοποθέτησα με δυο συστολές σε φ200. Τώρα κάνω τον ταχυδακτυλουργό και βάζω τα ξύλα μέσα σε χρόνο dt. Πιθανόν να θέλει ύψωση η καμινάδα κατά 1 ή 2 μέτρα, λόγω του ότι κρυώνουν με τον εναλλάκτη τα καυσαέρια.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46113 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...

dmtr έγραψε: Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα, το οποίο παρουσιάστηκε από τον καιρό που τοποθέτησα τον εναλλάκτη. Έμένα ο εναλλάκτης, ενός μέτρου, είναι φ250 και τον τοποθέτησα με δυο συστολές σε φ200. Τώρα κάνω τον ταχυδακτυλουργό και βάζω τα ξύλα μέσα σε χρόνο dt. Πιθανόν να θέλει ύψωση η καμινάδα κατά 1 ή 2 μέτρα, λόγω του ότι κρυώνουν με τον εναλλάκτη τα καυσαέρια.


Πολύ σωστό αυτό που λες, μια παράμετρος που δεν είχα σκεφτεί.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46117 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...
Αν είναι οριακή σε ύψος η καμινάδα, μπορεί να συμβεί και αυτό. Αν και το πρώτο στάδιο είναι απλά να τραβάει λιγότερο και να χάνει απόδοση το τζάκι, όχι με την μία να καπνίζει κιόλας. Πόσα μέτρα είναι οι καμινάδες σας?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46142 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...
Γεια σου Αστερη ...παλι τα λεμε μετα απο καιρο ....

Εγω ειμαι 5ο οροφο .Απο πανω αλλος ενας οροφος και μετα ταρατσα .

Οποτε υπολογιζω 1.70 μεχρι το ταβανι μου + 2.80 ο πανω οροφος + 2.20 η ταρατσα μεχρι το καπελο

συνολο 6.70 μετρα (περιπου) . Ο ενναλακτης μου ειναι 1 μετρο Φ200 .

Η καμιναδα χτιστη σπο το ταβανι μου και πανω , και στο τελειωμα στην ταρατσα περιπου 50 ποντους πανω απο το χτιστο κομματι της καμιναδας .

Επισης εχω περσιδα στο πλαι χαμηλα (και πανω τρυπες που δεν φαινονται στις φωτο επειδη ειναι στα ραφια απο πανω) για την κυκλοφορια του αερα εντος της γυψοσανιδας .Το ειχα υποψην διαβαζοντας τοσο καιρο το forum για να μην σκασει η γυψοσανιδα .



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pmet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46157 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...
Επειδη περασε και εμενα αυτο απο το μυαλο μου , δοκιμασα να κλεισω τελειως το μοτερ του ενναλακτη , ωστε να μην "κρυωνει" την καμιναδα , το αφησα να καψει λιγο , αλλα δεν ειδα καμια διαφορα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46504 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Κασσέτα Edilkamin: καπνίζει...
Εμένα η καμινάδα είναι, περίπου 4,5 - 5 μέτρα, φ200. Επίσης η κασέττα δεν έχει κλαπέ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ