Κατασκευή αερόθερμης εστίας - Αγορά βεντιλατέρ

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171410 από papagayor
Αν θες γράψε μου ένα E-mail να σου στείλω το τηλέφωνό μου να μιλήσουμε λίγο, ή και με βιντεοκλήση να σου δείξω ακριβώς τι θέλω να κάνω.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179554 από papagayor
Καλημέρα και καλή χρονιά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου για την κατασκευή του τζακιού μου, δουλεύει πολύ καλά αλλά μάλλον θα χρειαστώ μεγαλύτερα μοτέρ γιατί βγάζει πολύ ζέστη, οπότε μπορώ να διοχετεύσω λίγο αέρα παραπάνω. Κάτι το οποίο μου είχες προτείνει είναι η επένδυση του εσωτερικού με πυρότουβλα για προστασία της λαμαρίνας από τις υψηλές θερμοκρασίες. Σκέφτομαι λοιπόν να τοποθετήσω εσωτερικά μια επένδυση από πυρότουβλα, όχι όμως ολόκληρα γιατί θα περιορίσουν το χώρο, αλλά να τα κόψω οριζόντια σε "πλάκες" πάχους 2-3 εκατοστών. Το πρόβλημα είναι η στήριξη των πυρότουβλων στην σιδερένια πλάτη της εστίας.Μπορώ να χρησιμοποιήσω πυρόκολλα ή θα ξεκολίσουν από την μεταβολή της θερμοκρασίας μεταξύ λαμαρίνας-πυρότουβων; Τι προτείνεις; Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179556 από dimlyk
καλημερα καλη χρονια .... μπορεις να δοκιμασεις επενδυση με πλακες βερμικουλιτη ,ιζολ η αντοιστοιχα με παχος 3 εκ κι αν προσεξεις δεν θα χρειαζεται κολλημα μονο προσοχη να μη χτυπηθουν απο τα ξυλα μ αυτο τον τροπο κερδιζεις και λιγο παραπανω θερμοτητα απο ακτινοβολια και μετα αξιολογεις αν θες πιο μεγαλα μοτερ 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179561 από papagayor
Άπαπαπαπα.......τα ξύλα σχεδόν πετάγονται κάπως άτσαλα μέσα, και δεν μιλάω για ξύλα από έμπορο που είναι κομμένα 30-40 εκατοστά, που τα στοιβάζεις απαλά και όπως θες, βάζω μέσα κούτσουρα, οπότε ο βερμικουλίτης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! Θα πάθει ζημιά οπωσδήποτε. Αν δεν υπάρχει τρόπος στερέωσης πυρότουβλων, τότε η μόνη επιλογή είναι να προσθέσω (μάλλον, τι λές;) άλλη μια λαμαρίνα 5mm στην πλάτη, οπότε να μην κινδυνεύει η λαμαρίνα της κατασκευής. Γιατί στο δάπεδο της εστίας είναι σχετικά εύκολο να τοποθετήσω τα πυρότουβλα, αλλά στην πλάτη.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179570 από dimlyk
Αν έχεις 5 Χιλ λαμαρίνα δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι... Πυροτουβλα έχει από 3 εκ πάχος γιατί πως θα κοπούν δεν ξέρω... Έχει κόλλα για πυροτουβλα η κλασικά πυροτσιμεντο... 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ