Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174800 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
θα σου απαντησει ο δημητρης ελπιζω αλλα ...ξερεις αν κοντα σ εσενα εχουν κι αλλοι τζακια με το ιδιο προβλημα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174821 από mihalis19
Βασικά δεν έχω πολλά σπίτια γύρω μου . , σχεδόν κανένα 😂

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174823 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
ο λογος που ρωτησα ειναι γιατι υπαρχουν περιοχες ...ευτυχως λιγες ...που λογω τοπολογιας δεν λειτουργουν τα τζακια και οι σομπες σωστα λογω ελκυσμου ... γιατι με 13 μετρα καμιναδα μαλλον το αντιθετο προβλημα θαπρεπε ναχετε ...ευχομαι να φταιει κατι αλλο 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174824 από mihalis19
Δεν νομίζω να φταίει η περιοχή γιατί τα αλλά 2 τζάκια που έχουν οι γονείς μου στο πάνω σπίτι λειτουργούν άψογα . Και εκεί τα τζάκια είναι 2. Ένα σε καθιστικό και ένα σε σαλόνι. Ακόμα και έτσι λειτουργούν άψογα.



μια προσωρινή λύση που έχω δει που μειώνει το πρόβλημα αλλά και πάλι θέλει πολύ προσοχή είναι η εξής :

ανοιγω την πόρτα προς τα πάνω σιγά σιγά. Μόλις το κάνω  αυτό ρουφάει αέρα και αρχίζει και σπρώχνει στην καμινάδα ότι καπνό 
εχει η εστία . Όμως μόλις ανοίξει εντελώς η πόρτα τότε σταματάει να γίνεται αυτό και αρχίζει και μαζεύετε καπνός . Εγώ βάζω γρήγορα τα ξύλα πριν μαζευτεί καπνός .
Για το κλείσιμο τώρα τι κάνω .
κατεβάζω παρά πολύ σιγά όμως μόλις φτάνεις στο 5 εκατοστά πριν να κλείσει εντελώς τότε πιέζει τον καπνό προς τα κάτω με αποτέλεσμα να βγαίνει από όσο έχει μείνει ανοιχτή η πόρτα . Γίνεται δηλαδή το αντίθετο από το άνοιγμα . Αυτο διορθώνεται αν κλείσω το dumper. Δηλαδή πριν κλείσω την πόρτο κλείνω το dumper και κλείνω σιγά σιγά την πόρτα . Μετά το ανοίγω πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174826 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια
η πορτα ετσι πρεπει ν ανοιγει ...
δηλ οι γονεις σου με πιο κοντες καμιναδες εχουν σωστο ελκυσμο κι εσυ οχι...
ο ελκυσμος ειναι το πιο δυσκολο κοματι ... αν οι καμιναδες ειναι αμονωτες και κανει κι αρκετο κρυο τοτε πεφτει δραματικα ....αν τα ξυλα εχουν υγρασια το ιδιο κλπ .... 
οταν το τζακι ειναι φουντωμενο κανει το ιδιο ? η μονο οταν εχει σχεδον καρβουνα? 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174828 από mihalis19
Τώρα που το σκέφτομαι όταν είναι φουντωμένο βγάζει πιο δύσκολα . Όταν είναι στην αρχή και κάνω το λάθος και το ανοίξω γιατί πχ δεν πήραν τα ξύλα τότε την έκατσα . Βγάζει πράμα . Αν η φωτιά ανάβει καλά και το ανοίξω τότε μυρίζει πιο δύσκολα . Το ίδιο και αν έχουν μείνει κάρβουνα και ανοίγω να βάλω ξύλα . Νομίζω μυρίζει όπως στην αρχή όταν παει να πάρει .
Ναι στο από πάνω σπίτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα λειτουργούν άψογα .

Όπως είχα πει θέλω να δοκιμάσω και με
Καμία σχάρα για ξύλα να δω μπας και αλλάξει κάτι και αν δεν βγάλω άκρη να βάλω ηλεκτρικό καπέλο . Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ