Re:Re:Πρόβλημα με 2 ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174894 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καλημέρα και καλή χρονιά . Δοκίμασε το εξής .βάλε για μια μερα ναι καις μονο στεγνα ξύλα ή μπρικέτες . θα ανοίγεις την πόρτα για τροφοδοσία ξανά μόνο εφόσον μέσα τα ξύλα σου έχουν γίνει κόκκινα(δηλαδή κάρβουνο) και πες μας τις εντυπώσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175186 από mihalis19
Αυτές τις μέρες το άναψα αρκετά και δοκίμασα διάφορα πράγματα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το πρόβλημα μάλλον είναι ότι δεν παίρνει όσο αέρα χρειάζεται.
Οπότε για αυτό μου γυρίζει τον καπνό μέσα αν το ανοίξω. Δεν παίρνει πολύ αέρα για να τον διώξει πάνω.
Αν μου έχει σβήσει η φωτιά και έχει μόνο κάρβουνα και βάλω ξύλα, χωρίς αέρα δεν πρόκειται να ανάψει ποτέ. Μόλις ανοίγω παράθυρο ανάκληση κάτι πάει να κάνει. Μόλις το ανοίξω όλο (είναι μπαλκονόπορτα δίπλα στο τζάκι) τότε κατευθείαν φουντώνει.

Αν έχει αρκετή φωτιά και καλά αναμμένα ξύλα καπνίζει πιο δύσκολα.

Όταν έχει αέρα γυρίζει ο αέρας από την καμινάδα προς τα κάτω και παρατηρώ ότι σπρώχνει την φωτιά . (ουσιαστικά φυσάει από πάνω της)

Αν έχει αέρα βοηθάει να ανάψει καλύτερα, όμως όχι ΠΟΛΥ αέρα. Εκεί δημιουργεί πρόβλημα.

Αν έχει άπνοια δυσκολεύεται πάρα πολύ για να ανάψει, καπνίζει εύκολα κτλ.

Η καμινάδα είναι στον νότο. Με νότιο άνεμο καπνίζει πιο εύκολα.

Με βόρειο άνεμο καπνίζει πιο δύσκολα και συγχωρεί λάθη πχ να σου πέσει απότομα το ξύλο μέσα, να ανοίξεις πιο απότομα την πόρτα κτλ.

Στο κάτω μέρος του τζακιού έχει ένα συρτάκι που πάει δεξιά αριστερά και είναι για τον αέρα του. Η διαδρομή που έχει είναι πάρα πολύ μικρή! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

Τα 2 τζάκια που έχω στο πάνω σπίτι έχουν πολύ πολύ μεγαλύτερη διαδρομή.

Αυτά έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο νόημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175209 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δεν μας απάντησες όμως αν τα έκανες όλα αυτά με στεγνά ξύλα ή με μπρικέτες .το τζάκι έχει σύνδεση με εξωτερικό αέρα για την καύση ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175210 από mihalis19
Όχι τα ξύλα δεν είναι στεγνά 100% και επίσης δεν δοκίμασα ακόμα με μπρικέτες.
Θα το δοκιμάσω όμως. Το τζάκι από την έξω μεριά έχει ένα μεταλλικό συρτάκι το οποίο από ότι ξέρω είναι για να παίρνει
αέρα και πρέπει να είναι ανοιχτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175212 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Το κατάλαβα ότι τα ξύλα σου δεν είναι στεγνά γιατί λες οτι με κάρβουνο μέσα δεν αρπάζουν και γιατί λες οτι στροβιλίζει μέσα τον καπνό .Τα στεγνά ξύλα με κάρβουνο αρπάζουν . Αν διαβάσεις το manual της εταιρίας θα δεις ότι στο αναφέρει κιόλας . η υγρασία πρέπει να είναι κάτω απο 20% (προσωπικά λέω κάτω απο 15%) πέρα του ότι χάνεις αρκετά KW ενέργειας πράγματι δεν ανάβουν σωστά και βγάζουν 7-8 φορές περισσότερο καπνό . επίσης επειδή συμβαίνει άλλο ένα φαινόμενο που το παθαίνουν τα τζάκια με συρόμενη πόρτα στις οδηγίες για να ανοίγεις την πόρτα σου αναφέρουν αυτό που σου είπα . ότι θα περιμένεις να γίνει το ξύλο κόκκινο και μετά θα ανοίγεις για να βάλεις ξύλο .Δεν έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα το τζάκι σου απο αυτά που μας λες . αγόρασε ενα υγρασιόμετρο σκίζε το ξύλο να κάνεις εσωτερική μέτρηση και όλα θα πάνε καλά .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni, paradisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #175213 από mihalis19
Με τα ίδια ακριβώς ξύλα πως γίνεται το τζάκι στο πάνω σπίτι να μην έχει το παραμικρό θέμα? Να μην κρατάει τον καπνό, να μην στροβιλίζει. Να μην έχει πρόβλημα αν το έχεις ανοιχτό κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ