Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175481 από Panos1986
Απαντήθηκε από Panos1986 στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
Από την στιγμή που δεν έχει κάνει ταβάνι πάνω από τη φούσκα αλλά το έχει κάνει στο τέλος της καμιναδας (1 οροφο πιο πάνω δηλαδή και βάλε αν υπολογίσεις και το ότι βγαίνει είναι πάνω από την στεγη, το σπίτι είναι μεζονέτα και το τζάκι είναι στο ισογειο) και δεν έχει δώσει αέρα κάτω από το τζάκι, τι να τους ρωτήσω?

Αν δεις παραπάνω ανέβασα τις οδηγίες εγκατάστασης σε φωτογραφίες...μακάρι να τα χα δει την ημέρα της εγκατάστασης. Αν δεις πως είναι το τζάκι μου στις πρώτες φωτογραφίες θα καταλάβεις ότι δεν τραβάει αέρα από τον χώρο και αρα δεν μπορεί να τον ζεστάνει συν την ανυπαρξία ταβανιου. Πλέον από αυτά που είδα στο manual καταλαβαίνω τι φταίει.

Το θέμα είναι να δούμε τι θα κάνει το leroy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175482 από Κoukon
Απαντήθηκε από Κoukon στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
Kαι τις φωτογραφίες είδα και τις οδηγίες. Απλά καλό θα ήταν να έχεις και την επίσημη εκδοχή στα χέρια σου ώστε να μην σου που άλλα όπως πχ ειναι φιξ οι οδηγιες για όλα και μην τις κοιτάς έτσι έπρεπε να το κανουμετο συγκεκριμένο κτλ.
Στο λεω γιατι κι εγώ ειμαι στη διαδικασία εγκατάστασης και το manual γενικότερα δεν έλεγε και πολλά και απευθυνθηκα κατευθειαν στην εταιρία κατασκευής τη thorma και μου έστειλαν κάποιες επιπλέον οδηγίες. Δεν ήθελα να το αφήσω πλήρως στα χέρια του τζακά γιατι ήθελα να ακολουθηθούν τα επίσημα βήματα.
Ενημέρωσε μας όταν λάβεις απαντήσεις από την Leroy και βεβαια από τον τζακά τους γιατι εννοείται φταίει που τα έκανε όλα λάθος.
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Κoukon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175486 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
Eχω μια εστία Nordflam εδώ και δυο χρόνια στο σπίτι των γονιών μου σε 60τ.μ. και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το σπίτι Σαλόνι κουζίνα φτάνει με χαλαρή καυση 24-25 βαθμους. Το τοποθετησα εγώ όπως έλεγε ο κατασκευαστής και δεν κανένα προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175493 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
Όπως έγραψα και παραπάνω, αυτά που αναφέρονται στα συνοδευτικά βιβλιαράκια των τζακιών, έχουν βγεί μετά από πολλές δοκιμές, και ΔΕΝ επιδέχονται παρερμηνείες απο τζακάδες. Βέβαια κάποιες ενέργειες μπορεί να είναι ΄΄κοινές΄΄, αλλά ο κατασκευαστής γνωρίζει πολλή καλλίτερα από τον καλλίτερο ανεξαρτητο εγκαταστάτη. Στείλε email στον κατασκευαστή, όπως έγραψε o koukon. Αν μπορείς εξήγησέ τους τι αντιμετοπίζεις, και ζήτησε περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση, αν αυτά που αναγράφονται στο βιβλιαράκι δεν είναι αρκετά κατανοητά. Βάσει αυτών που θα σου στείλουν πρέπει να γίνει η εγκατάσταση. Μήπως μπορεί o vati, που έχει το ιδιο τζάκι μπορει να δώσει πληροφορίες.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175576 από Panos1986
Απαντήθηκε από Panos1986 στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
Να ενημερώσω οτι έστειλα email και στην Nordflam Πολωνίας και μου απάντησαν με το manual που ήδη έχω και αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο εστίας. Δεν μπορούν να σχολιάσουν όπως μου είπαν την εγκατάσταση αλλά έδωσαν έμφαση στις οδηγίες που μου έστειλαν.

Το Leroy θέλει να βρεθεί λύση, ο τζακάς επίσης γιατί είναι και ο μοναδικός συνεργάτης της Leroy στην Αττική, για όλο το τμήμα θέρμανσης. Οπότε μαλλον δεν τον παίρνει να κάνει την πάπια.

Θα παρει χρόνο η ιστορία γιατί αν χρειαστούν να βγουνε οι γρανίτες (που θα χρειαστούν), το κόστος θα πρεπει να το αναλάβει η Leroy και εκεί είναι που θα γίνει της κακομοίρας γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά, ειδικά αν σπάσουν βγαίνοντας. Το σπίτι θα γίνει μπαχαλο εννοείται και όλα αυτά επειδή κάποιος ήθελε να κάνει αρπαχτή...δεν το λέω εγώ, μου το είπε έμπειρος τζακάς όταν είδε την τοποθέτηση. Το σημείο ειδικά που δεν έχει γίνει τρύπα από κάτω από την εστία άρα δεν τραβαει αέρα από τον χώρο όπως και η απουσία τελείως κλειστού ταβανιού είναι όλα τα λεφτά...αν δείτε στις φωτογραφίες έχω πάει εγώ και έχω βάλει λίγο εξτρα πετροβαμβακα, διαφορετικά η τρύπα ηταν τεράστια. Η καμινάδα είναι Φ180 και πρεπει να είχε αφήσει τρύπα Φ250 οπότε την μάζεψα λίγο. Για τον αέρα βεβαια που είναι ρευστό, το λίγο μάζεμα δεν λέει κάτι. Θέλει να κλείσει τελείως.

Έτσι για την ιστορία, το τζάκι είχε €500 σε προσφορά, τα υλικά €450 και η τοποθέτηση €1350!!! Οπότε έβγαλαν πολύ πράμα, ώρα να ξυλωθούνε αλλιώς θα τους κάνω καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175577 από Panos1986
Απαντήθηκε από Panos1986 στο θέμα Nordflam Remus Eco 16KW - δεν αποδίδει
και μια κοντινή φωτό
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Panos1986.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ