Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17658 από Βιομαζιστής
Όταν ξεκίνησα την ανακαίνιση ενός σπιτιού 95 τ.μ πριν από 2 χρόνια, -ακόμη δεν κατάφερα να μείνω μέσα αφού οι εργασίες γίνονται όλες από εμένα στον ελεύθερο μου χρόνο- δεν σκόπευα να βάλω γυψοσανίδα στο ταβάνι.
Όμως αφού άλλαξε τελικά όλη η διαρρύθμιση του σπιτιού και μετά από τα γκρεμίσματα πολλών τοίχων, χρειάστηκε επισκευή ο σοβάς του ταβανιού. Τότε ανακάλυψα πως ο σοβάς ήταν ζήτημα χρόνου να μου πέσει στο κεφάλι καθώς φαίνεται είτε από κακή κατασκευή είτε λόγω των κραδασμών από το κρουστικό σκαπτικό που χρειάστηκε για να ρίξω τους τοίχους, αυτός αποκολλήθηκε από το μπετό της πλάκας και κρεμόταν σχεδόν από μια κλωστή.
Και ενώ ήμουν έτοιμος να τον ρίξω όλον κάτω και να σοβατίσω το ταβάνι εκ νέου (υπόψη δεν είμαι σοβατζής, ερασιτέχνης που πιάνουν τα χέρια του είμαι) κάποιος έριξε την ιδέα αντί για σοβά να τοποθετούσα γυψοσανίδα με εσωτερική επένδυση πετροβάμβακα για προστασία από το κρύο τον χειμώνα και την ζέστη το καλοκαίρι.
Καλή ιδέα, σκέφτηκα.
Βασικά το πρόβλημα μου ήταν ότι ταβάνι δεν είχα σοβατίσει ποτέ. Τοίχο είχα. Και επειδή το σοβάτισμα του ταβανιού είναι κατά πολύ δυσκολότερο από αυτό του τοίχου, άδραξα την ευκαιρία της πρότασης και ξεκίνησα να βάζω γυψοσανίδα. (αφού έριξα πρώτα τον κούφιο σοβά)
Μετά την ολοκλήρωση του σαλονιού και της κουζίνας διαπίστωσα πως το τελικό αποτέλεσμα κάνει φοβερή δουλειά!
Το καλοκαίρι και ιδιαίτερα τις απογευματινές ώρες, στα δωμάτια που δεν είχε τοποθετηθεί γυψοσανίδα, το ταβάνι τους αν το έπιανες με το χέρι, έβραζε. Στα δωμάτια που είχε τοποθετηθεί γυψοσανίδα, το ταβάνι ήταν κρύο όπως ακριβώς πιάνεις έναν εσωτερικό τοίχο!
Τον χειμώνα, η ζέστη από τα θερμαντικά σώματα (δοκιμάστηκε με το τζάκι γιατί προς το παρόν μόνο αυτό λειτουργεί) εγκλωβίζεται μέσα στο σπίτι καθότι ο πετροβάμβακας δεν της επιτρέπει να περάσει στην πλάκα και να διαφύγει στο περιβάλλον. Το αντιλαμβανόσουν δε εύκολα όταν ανέβαινες σε μια σκάλα και ακούμπαγες το χέρι στην γυψοσανίδα. Ήταν ακριβώς το ίδιο ζεστή όσο η πλάκα χωρίς αυτήν, το καλοκαίρι. Λειτουργεί δηλαδή σαν ένα τεράστιο θερμαντικό σώμα οροφής.
Τώρα (καλά το τώρα σχετικό είναι, μην το δένετε κόμπο :cheer: ) θα προσπαθήσω να δείξω πως μπορεί κάποιος να τοποθετήσει γυψοσανίδα στο ταβάνι του σπιτιού του για να απολαύσει αυτά τα αποτελέσματα.
Θα γράφω στον παρόντα χώρο όταν μου το επιτρέπει ο χρόνος μου και θα τον εμπλουτίζω συνεχώς με συμβουλές (συμβουλές ερασιτέχνη, όχι επαγγελματία) και φωτογραφικό υλικό μιας και έφτασε η στιγμή μετά από το σαλόνι, την κουζίνα, το μπάνιο, τον διάδρομο και ενός υπνοδωματίου, να επαναλάβω αυτή την δουλειά και στα 2 τελευταία υπνοδωμάτια.
Αν πιάνουν τα χέρια σας, δεν είναι δύσκολο. Εγώ τα κατάφερα μόνος μου και μάλιστα χωρίς βοηθό. Κατάφερα ακόμη και να τοποθετήσω τις γυψοσανίδες διαστάσεων 1,20m X 2,50m X 13mm χωρίς βοηθό!
Αν παρ' ελπίδα έχετε κάποιον άνθρωπο να σας βοηθήσει, είναι πολύ πιο εύκολα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι γυναίκες δεν κάνουν για βοηθοί. Είναι στην πλειοψηφία τους γκρινιάρες και δεν μπορούν να σηκώσουν βάρη. Είναι προτιμότερο να δουλεύετε χωρίς αυτές. :woohoo: :evil:


















Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, Nasikas, GeoTa, foxsat, AndreasX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17659 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
βιαμαζιστη εγραψες ενα κατεβατο ΑΛΗΘΕΙΕΣ.Ολοι αυτοι που ψαχνουν για λεβητες καλυτερα να ριξουν μια θερμομονωση και ας συνεχισουν το πετρελαιο.η δικια μου περιπτωση μεζονετα με κεκλιμενη πλακα στην εσωτερικη σκαλα εβαλα πετροβαμβακα και χαμηλωσα το ταβανι κατα 2.5μ.σε μια βδομαδα ερχεται παλι ο φιλος οχι μαστορας απλα πιανουν τα χερια του σαν το βιομαζιστη να βαλουμε και στα 3 υ/δ που σημειωτεον λογω της κλισης της πλακας το υψος του ταβανιου ξεκινα απο 2,35μ και φτανει 4,10μ.Η γυψοσανιδα θα τοποθετηθει ισια οχι παραλληλα με τη πλακα.Συνολικη εξοικονομηση ογκου απο εσωτερικη σκαλα και 3 υ/δ 180 κυβικα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17660 από Βιομαζιστής
Τι θα χρειαστούμε:

1) Κανάλια περιμετρικά.
Βγαίνουν σε τρίμετρα. (κόστος 1€ περίπου το τρέχον μέτρο)
Θα μπουν ψηλά γύρω - γύρω στους τοίχους του δωματίου, θα αλφαδιαστούν και θα επιτρέψουν να "κάτσουν" μέσα τους οι άκρες των στρωτήρων.











2) ΣτρωτήρεςΒγαίνουν σε τετράμετρα. (κόστος περίπου 1€ το τρέχον μέτρο)
Πάνω σε αυτούς θα βιδωθούν οι γυψοσανίδες.















3) Φύλλα γυψοσανίδας.
Βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις.Εγώ χρησιμοποίησα αυτές των διαστάσεων 1,20m X 2,50m X 13mm.
(κόστος περίπου 4€ το τ.μ)


4) Αρμόστοκο γυψοσανίδας.
Θα μας χρειαστεί για να καλύψουμε τα κενά που δημιουργούνται μεταξύ των κομματιών της γυψοσανίδας καθώς και για τους αρμούς μεταξύ γυψοσανίδας και τοίχου. Πωλείται σε σκόνη και ανακατεύεται με νερό.
(κόστος από 3€ - 5€ το πεντόκιλο σκόνης)


5) Γάζα αρμών.
Θα μπει μεταξύ γυψοσανίδας και αρμόστοκου και χρησιμεύει για να μην ραγίσει η ένωση μας από τις συστολές και τις διαστολές.
(κόστος περίπου 1,5€ τα 15 περίπου μέτρα)






6α) Ούπατ και βίδες για τα περιμετρικά κανάλια και τα στηρίγματα των στρωτήρων.
6β) Βίδες για να στερεώσουμε τις γυψοσανίδες πάνω στους στρωτήρες.

Εγώ χρησιμοποίησα ούπατ Νο 7 για τα περιμετρικά και Νο 8 για τα στηρίγματα των στρωτήρων στο ταβάνι.
(κόστος ούπατ 0,60€ - 0,80€ το κουτί των 100 τεμ.)
(κόστος βιδών περίπου 5€ - 6€ το κιλό)







7) Στηρίγματα στρωτήρων.
Θα μας χρησιμεύσουν να στερεώσουμε τους στρωτήρες από το ταβάνι. Υπάρχουν κάποιοι έτοιμοι αλλά δεν μας κάνουν. Εμείς θα φτιάξουμε δικούς μας χρησιμοποιώντας κομμάτια από στρωτήρα. Παρακάτω θα δείξω πως γίνεται.


8 ) Αλυσίδα λεπτή.
Θα μας χρησιμεύσει για να κάνουμε προέκταση του σταθερού σημείου (του γάτζου) που έχει τοποθετήσει ο ηλεκτρολόγος πάνω στο ταβάνι, για να τοποθετηθούν τα φωτιστικά μας.
(κόστος περίπου 1€ - 1,5€ το μέτρο, αν και πωλείται με το κιλό)











9) Καλώδιο 0,75 Χ 3 ή 1,00 Χ 3 ή 1,50 Χ 3.
Για να προεκτείνουμε το υπάρχον καλώδιο της παροχής των φωτιστικών μας. Θα το περάσουμε μέσα από τρύπα που θα ανοίξουμε στην γυψοσανίδα. Η διάσταση εξαρτάται από το πόσο ρεύμα καταναλώνουν τα φωτιστικά μας.


















10) Πετροβάμβακα για την μόνωση.
Υπάρχει σε διάφορα πάχη και πυκνότητες. Εγώ χρησιμοποίησα αυτόν με 5cm πάχος και πυκνότητας 50 κιλών στο κυβικό μέτρο.
Μέγεθος κάθε φύλλου, 0,60m X 1,20m.
(κόστος 7€ - 8€ ανά τετραγωνικό μέτρο αυτός που χρησιμοποίησα εγώ)











Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17661 από Βιομαζιστής
Τελειώσαμε με τα υλικά. Μένει να παραθέσω κάποια στιγμή τα εργαλεία που θα χρειαστούμε.
Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι -οποιαδήποτε στιγμή- ελεύθερα. :)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17667 από Castell
Απαντήθηκε από Castell στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
Ωραία παρουσίαση με φωτογραφίες και περιγραφή ...απλά θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή σου στην τοποθέτηση του πετροβάμβακα σκέψου ότι οι πλάκες σου δεν θα παραμείνουν σκληρές και άκαμπτες...εδώ στην εσωτερική τοιχοποιία που τις χρησιμοποιούμε και βλέπουμε ότι έχουν μια μικρή καθίζηση. Σκέψου τώρα να λυγίσει και να ασκήσει φορτία πάνω στην γυψοσανίδα σου...μπορεί να σου δώσει βάρος στη μέση απο αυτής και να σου χαράξει στην ένωση με τον καιρό. Μπορείς να περάσεις γαλβανιζέ σύρμα απο τους στρωτήρες για περισσότερη στήριξη.
7) Στηρίγματα στρωτήρων.
Θα μας χρησιμεύσουν να στερεώσουμε τους στρωτήρες από το ταβάνι. Υπάρχουν κάποιοι έτοιμοι αλλά δεν μας κάνουν. Εμείς θα φτιάξουμε δικούς μας χρησιμοποιώντας κομμάτια από στρωτήρα. Παρακάτω θα δείξω πως γίνεται.

Τουλάχιστον πές μας γιατί δεν σου κάνουν οι ντίζες? Ωραία λύση σκέφτηκες και φτηνή απλά οι ντίζες είναι πιο εύκολες στο αλφάδιασμα και δεν παιδεύεσαι να κόψεις στο χιλιοστό τους στρωτήρες & να τους τοποθετήσεις ακόμη σκέψου και ότι το ταβάνι σου δεν είναι αλφαδιασμένο οπότε βασίζεσαι στα περιμετρικά κανάλια και αν έχεις αποστάσεις και ενώσεις μπορώ να σου εγγυηθώ ότι οι αλφαδιές σου θα φεύγουν...
ΚΡΑΤΑ ΜΑΣ ΕΜΗΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skarmoystoy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17673 από Βιομαζιστής

Castell έγραψε: Ωραία παρουσίαση με φωτογραφίες και περιγραφή ...απλά θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή σου στην τοποθέτηση του πετροβάμβακα σκέψου ότι οι πλάκες σου δεν θα παραμείνουν σκληρές και άκαμπτες...εδώ στην εσωτερική τοιχοποιία που τις χρησιμοποιούμε και βλέπουμε ότι έχουν μια μικρή καθίζηση. Σκέψου τώρα να λυγίσει και να ασκήσει φορτία πάνω στην γυψοσανίδα σου...μπορεί να σου δώσει βάρος στη μέση απο αυτής και να σου χαράξει στην ένωση με τον καιρό. Μπορείς να περάσεις γαλβανιζέ σύρμα απο τους στρωτήρες για περισσότερη στήριξη.
7) Στηρίγματα στρωτήρων.
Θα μας χρησιμεύσουν να στερεώσουμε τους στρωτήρες από το ταβάνι. Υπάρχουν κάποιοι έτοιμοι αλλά δεν μας κάνουν. Εμείς θα φτιάξουμε δικούς μας χρησιμοποιώντας κομμάτια από στρωτήρα. Παρακάτω θα δείξω πως γίνεται.

Τουλάχιστον πές μας γιατί δεν σου κάνουν οι ντίζες? Ωραία λύση σκέφτηκες και φτηνή απλά οι ντίζες είναι πιο εύκολες στο αλφάδιασμα και δεν παιδεύεσαι να κόψεις στο χιλιοστό τους στρωτήρες & να τους τοποθετήσεις ακόμη σκέψου και ότι το ταβάνι σου δεν είναι αλφαδιασμένο οπότε βασίζεσαι στα περιμετρικά κανάλια και αν έχεις αποστάσεις και ενώσεις μπορώ να σου εγγυηθώ ότι οι αλφαδιές σου θα φεύγουν...
ΚΡΑΤΑ ΜΑΣ ΕΜΗΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ




Το φύλλο του πετροβάμβακα δεν φαίνεται να παθαίνει καμιά απολύτως καθίζηση. Τουλάχιστον για ένα έτος που τον είχα τοποθετημένο και εκτεθειμένο χωρίς να τον κλείσω από κάτω με γυψοσανίδα (σε ένα μεγάλο κομμάτι του σαλονιού) δεν παρατήρησα καμία απολύτως παραμόρφωση. Αλλά ακόμη και αυτό που λες να συνέβαινε στο μέλλον, δεν πιστεύω πως θα είχε καμία επίπτωση στην γυψοσανίδα καθότι το κάθε φύλλο είναι πολύ ελαφρύ, λιγότερο από 2 κιλά για επιφάνεια 0,72 τ.μ. (για την ακρίβεια το κάθε φύλλο ζυγίζει από 1415 gr. - 1550 gr. δεν έχουν σταθερό βάρος ακόμα και τα φύλλα που βρίσκονται μέσα στο ίδιο πακέτο) Σε αυτήν λοιπόν την επιφάνεια, έχουν τοποθετηθεί στην γυψοσανίδα τουλάχιστον 8 βίδες. Ο πετροβάμβακας θα μπορούσε να παραμορφωθεί αν η πλάκα έχει ρωγμές και περνά νερό. Αλλά και πάλι σε αυτή την περίπτωση θα είχαμε πρόβλημα στην γυψοσανίδα λόγω της υπερβολικής υγρασίας.
Για τις ντίζες τώρα έχεις δίκιο. Είναι θέμα κόστους. Ούτως ή άλλως όμως μας περισσεύουν κομμάτια στρωτήρα όταν θα κόψουμε τα μεγάλα κομμάτια στο μέγεθος του δωματίου που θέλουμε να τα τοποθετήσουμε. 1, 2 ή και 3 ώρες που θα μας φάει παραπάνω για να φτιάξουμε τα στηρίγματα δεν μας ενοχλούν αφού δεν πάμε για το μεροκάματο. :)
Στο αλφάδιασμα πάλι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Τοποθετούμε ένα μεγάλο στρωτήτα κάθετα πάνω στους άλλους (αυτούς που έχουν χωθεί μέσα στα περιμετρικά κανάλια) και καθώς βάζουμε τα στηρίγματα, φέρνουμε όλους τους από κάτω του, στο ίδια ύψος και κατόπιν βιδώνουμε.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις έτσι όπως το περιγράφω, θα ακολουθήσει αργότερα στην πορεία της επίδειξης, φωτογραφικό υλικό.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ