Ηλεκτρολογική εγκατάσταση: Σχεδιασμός - Εφαρμογή

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19094 από Βιομαζιστής

stergiosbik έγραψε: Συμφωνω με οσα λες.
Εισαι ομως ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι καποιος(ανοητος εστω δεν εχει σημασια) δεν θα παρασυρθει απο τα βιντεο κ θεωρησει ευκολο να κανει οτι δειχνουν κ να υπαρξει ατυχημα?
Αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ τοτε οκ.
Αν ομως εστω κ ενας παθει κατι δε θα θεωρησεις τον εαυτο σου εστω κ λιγο υπευθυνο?
Εστω κ αυτον τον χαζο ομως πρεπει να τον προφυλαξουμε εμεις οι πιο λογικοι(ο θεος να μας κανει τρομαρα μας! :cheer: ).
Κ στο λεει ενας που "ψοφαει" για τετοιου ειδους μερεμετια! ;)






Βρε Στέργιο μου, ο χαζός, χαζός είναι. Τι τον εμποδίζει να προσπαθήσει να φτιάξει κάτι από αυτά ακόμη και δίχως να διαβάσει το παρόν θέμα; :)
Άσε να βοηθήσουμε κάνα ανθρωπάκο που πιάνουν τα χεράκια του και δεν γνωρίζει τον τρόπο. Εποχή κρίσης έχουμε. Σε χρεοκοπημένη χώρα ζούμε.

Κοιτάτε μάγκες! Όποιος θέλει να ασχοληθεί με τέτοιες εργασίες να φωνάξει στο τέλος των εργασιών του ηλεκτρολόγο για να ελέγξει τα χάλια του αλλιώς δεν περιγράφω άλλο. Εξηγηθήκαμε; :)
Και είπαμε: Μεγάλη προσοχή και κλείσιμο του γενικού διακόπτη.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19095 από Βιομαζιστής
Έτοιμες οι "φωλιές" μας. ;)







Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19114 από Βιομαζιστής

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19115 από Βιομαζιστής

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19177 από jimmys81
φιλε βιομαζιστη πολυ καλο το θεμα σου.

Σκεφτομαι και γω να κανω αυτη την εργασια μονος και κολαω σε 2 ψιλοπραματα.

1 επειδη το σπιτι ειναι ασοβατιστο οταν περασω τα κουτια πως θα πρεπει να τα τσιμενταρω ετσι ωστε οταν σοβατιστη να ερθουν στην ιδια ευθεια με το σοβα,δηλαδη πως θα ξερω ποσους ποντους σοβας θα πεση ωστε οταν σοβατισω να ειναι ισιο με τον τοιχο και δεν θα ειναι πιο μεσα η πιο εξω το κουτι

2 για την κουζινα σκεφτομαι να περασω 5 ξεχωριστες γραμμες γιατι εκει η καταναλωσεις ειναι μεγαλες ειναι σωστο αυτο;στα δωματια σκεφτομαι να περασω καθε δωματιο ξερωριστη γραμμη.

3 στην αυλη θα κανω ξεχωριστω πινακα θα πρεπει να βαλω μετασχημτιστη 48 v για περιπτωση ηλεκτροπληξιας;




φυσικα παντα υπο την επιβλεψη φιλου μου που ειναι ηλεκτρολογος αλλα πλεον δεν ασχολειται με ηλεκτρολογικα



Φιλε βιομαζιστη σε παραδεχομαι για την δουλεια που κανεις καπως ετσι ειμαι και γω εκανα υδραυλικα τουβλα τωρα τα ηλεκρολογικα και συνεχιζω μεοτι αλλο μπορω πλεον τα ορια στενεψανε και δεν μπορω να δινω χρηματα σε μαστορους και ολα θα τα κανω μονος πλεον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19188 από Βιομαζιστής

jimmys81 έγραψε: φιλε βιομαζιστη πολυ καλο το θεμα σου.

Σκεφτομαι και γω να κανω αυτη την εργασια μονος και κολαω σε 2 ψιλοπραματα.

1 επειδη το σπιτι ειναι ασοβατιστο οταν περασω τα κουτια πως θα πρεπει να τα τσιμενταρω ετσι ωστε οταν σοβατιστη να ερθουν στην ιδια ευθεια με το σοβα,δηλαδη πως θα ξερω ποσους ποντους σοβας θα πεση ωστε οταν σοβατισω να ειναι ισιο με τον τοιχο και δεν θα ειναι πιο μεσα η πιο εξω το κουτι

2 για την κουζινα σκεφτομαι να περασω 5 ξεχωριστες γραμμες γιατι εκει η καταναλωσεις ειναι μεγαλες ειναι σωστο αυτο;στα δωματια σκεφτομαι να περασω καθε δωματιο ξερωριστη γραμμη.

3 στην αυλη θα κανω ξεχωριστω πινακα θα πρεπει να βαλω μετασχημτιστη 48 v για περιπτωση ηλεκτροπληξιας;




φυσικα παντα υπο την επιβλεψη φιλου μου που ειναι ηλεκτρολογος αλλα πλεον δεν ασχολειται με ηλεκτρολογικα



Φιλε βιομαζιστη σε παραδεχομαι για την δουλεια που κανεις καπως ετσι ειμαι και γω εκανα υδραυλικα τουβλα τωρα τα ηλεκρολογικα και συνεχιζω μεοτι αλλο μπορω πλεον τα ορια στενεψανε και δεν μπορω να δινω χρηματα σε μαστορους και ολα θα τα κανω μονος πλεον









Θα σπάσεις την πρώτη σειρά των τρυπών των τούβλων έτσι ώστε να δημιουργήσεις τα λούκια για τα κανάλια, των κουτιών διακλαδώσεων, των διακοπτών και των πριζών. Θα βάλεις λίγο λάσπη με αρκετό ασβέστη και θα κολλήσεις πρώτα τα κουτιά. Η λάσπη πίσω από το κάθε κουτί θα υπολογίσεις να είναι περίπου 2 πόντους. Ο σοβατζής μετά θα αναλάβει τα υπόλοιπα και θα φέρει τους οδηγούς του σοβά σύμφωνα με τα κουτιά σου.
Πρόσεχε μόνο μην βάζεις το ένα πιο μέσα και το άλλο πιο έξω. Μισό εκατοστό να σου φύγει, δεν παίζει κανένα ρόλο. Κουτιά που είναι πολλά μαζί (2, 3 ή 4) δίπλα - δίπλα το ένα στο άλλο, θα πρέπει να αλφαδιαστούν για να μην έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους. Όχι πως αν έχουν τον μισό πόντο που λέμε, είναι κάτι το τραγικό.

5 γραμμές για ποιο λόγο;
Θα τραβήξεις μια ανεξάρτητη γραμμή για την ηλεκτρική κουζίνα με 7ρη καλώδιο και μια ακόμη γραμμή για τα υπόλοιπα της κουζίνας. Αν σκέφτεσαι να βάλεις πολλές ενεργοβόρες συσκευές ταυτόχρονα σε λειτουργία ή αν θα λειτουργεί και air-condition στην κουζίνα, βάλε 2,5 χιλιοστών καλώδιο αντί 1,5 χιλιοστών.

Στα δωμάτια και αυτό που γράφεις σωστό είναι ιδιαίτερα αν σκέφτεσαι να βάλεις και air-contdition μέσα σε αυτά. Εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις μία γραμμή για τις πρίζες όλων των υπνοδωματίων (2,5 χιλιοστά καλώδιο) και μια δεύτερη γραμμή για τον φωτισμό τους (1,5 χιλιοστά καλώδιο) που όμως θα περνάνε από τα ίδια κανάλια. Απλά θα υπάρχουν μέσα σε αυτά διπλά καλώδια και εξυπακούεται πως θα έχουν ξεχωριστή ασφάλεια στον κεντρικό πίνακα.
Το μπάνιο θέλει άλλες 2 ξεχωριστές γραμμές. 1 για τον φωτισμό και τις πρίζες που θα βάλεις μέσα ή έξω από αυτό (προσοχή, με 2,5 χιλιοστών καλώδιο η πρίζα του μπάνιου) και μία για τον θερμοσίφωνα. (ηλιακό ή μη)
Το καλώδιο του θερμοσίφωνα μπορεί και αυτό να είναι 2,5 χιλιοστών αν και προτιμότερο είναι να γίνει από 4 χιλιοστά.

Για τα 48V της αυλής που μου λες, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εγώ στον πίνακα μου έχω βάλει ρελέ διαφυγής για την αποφυγή της ηλεκτροπληξίας.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.407 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ