Ιδιοκατασκευή αερόθερμου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82273 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Ιδιοκατασκευή αερόθερμου τζακιού
Καλά μιλάμε έπαθα πλάκα. :ohmy: Μπήκα στο διπλανό νήμα, κατασκευή πόρτας, και βρήκα απαντήσεις σε όλες μου σχεδόν τις απορίες. Και με φωτογραφίες παρακαλώ. Ό,τι σκεφτόμουν να φτιάξω το είδα υλοποιημένο. Τελικά αυτό το φόρουμ είναι χρυσάφι. Φίλε Gdevil σε βλέπω πολύ καταρτισμένο. Τι επαγγέλεσαι αν επιτρέπεται; Περιμένω τα φώτα σου για την ανάποδη φωτιά.
Και μια απορία: γιατί αφού μιλάμε για τα ίδια πράγματα υπάρχουν διαφορετικά νήματα; Φαντάζομαι είναι κουραστικό για τους γνώστες να επαναλαμβάνουν τις απαντήσεις τους. Εδώ καλά καλά δεν προλαβαίνουμε να διαβάσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82407 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ιδιοκατασκευή αερόθερμου τζακιού
Ηθελα να στο γράψω αυτό.. :) το να δεις τα άλλα θέματα στο DIY. Αλλά το ξεχνούσα. :woohoo:
Το επάγγελμά μου καμία σχέση.
Απλά έτυχε να κάνω την ίδια σχεδόν κατασκευή με εσάς.
Και μετά βρήκα το φόρουμ. Για πολύ καιρό μόνο διάβαζα. Διάβασα πάρα πολλά και άσχετα μεταξύ τους πράγματα και τα συνδύασα στο μυαλό μου. ΚΑι είδα και διόρθωσα κάποια λάθη μου. Κάποια ακόμα να τα διορθώσω λόγω μπέμπας και αδυναμίας πλέον να κάνω την παραμικρή επέμβαση. Να φανταστείς ούτε την φούσκα μου δεν έχω κλείσει ακόμα (έβαλα και εναλάκτη)
Οπότε ότι γράφω είναι από όσα διαβασα και από όσα έχω δει να δουλεύουν σε εμένα

Περί ανάποδης φωτιάς.
www.chimcheree.com/highslide/images/anch...1_UpsideDownFire.jpg
honestlymummy.com/wp-content/uploads/2012/11/top_down_fire.png
Πρόκειται για τρόπο στοιβάγματος ξύλων. Ανάποδα από ότι συνήθως.
Τα χοντρά κάτω. Πιο πάνω πιο λεπτά. Παραπάνω πιο λεπτά. Τέρμα επάνω ξύλαράκια - κλαδάκια λεπτά. Πάνω σε αυτά χαρτί και σχίσματα - φλουδίτσες από ξύλα. Και αφού τα στοιβάξεις τα ανάβεις. Τέρμα επάνω είναι η φωτιά.
Περισσότερα εδώ.
www.fourhourworkweek.com/blog/2009/02/02...an-upside-down-fire/
ή βάλε στο google upside down fire

Εγώ τέρμα επάνω δε βάζω εφημερίδα και 2 ξύλα αλλά λίγο χαρτί κουζίνας και πολύ λεπτές φλούδες - σχίσματα από ξύλα. Προσάναμα τεσπα. Κάτι να ξεκινήσει η φωτιά

Σε ένα τζάκι που μπορείς να ελέγξεις τον αέρα στον χώρο καύσης (είναι πολύ κρίσιμο αυτό) μπορείς να στήσεις μέχρι και 12, 15 ή και 17 κιλά ξύλα και να τα αφήσεις να καούν.
Δεν θα αρπάξουν με την μία. Θα καίνε για ώρες. Ανάλογα με τον αέρα που τους δίνεις. Εγώ έχω πετύχει (με πολύυυυυυυυυυ χάλια ακόμα ρύθμιση αέρα) να καίω και να παίρνω ζέστη για 5 ώρες. Επίσης σημαντικό είναι τα ξύλα να είναι σφιχτά μεταξυ τους σε κάθε σειρά. Ωστε αφού καεί μία σειρά και γίνει καρβουνο τότε να αρπάξει μόνο η από κάτω και όχι και η παρακάτω σειρά.

Τα πλεονεκτήματα είναι τα παρακάτω κυρίως.
1) Δεν ασχολείσαι καθόλου με την φωτιά μετά το αρχικό στοίβαγμα. ΚΑΘΟΛΟΥ.
Ανάβεις, παίρνει το βεντιλατέρ, ζεσταίνεσαι, όταν καούν όλα τα ξύλα ξανακάνεις το ίδιο. Στοιβάζεις, ανάβεις, ζεσταίνεσαι.

2) Εχεις λιγότερη κάπνα στην έξοδο της καμινάδας. (αν έχεις και κόφτρα έχεις πολύ λιγότερη κάπνα)
Να φανταστείς ότι δουλεύοντας το μόνο έτσι (με ανάποδη φωτιά μέχρι να καούν όλα τα ξύλα και μετά ξανα το ίδιο και ξανά και ξανά) μπορεί και να μη καθαρίσω το τζάμι για 3 μέρες. Μία φορά αν τύχει και βάλω ξύλα όσο καίνε αυτά που ήδη έχω μέσα τότε το τζάμι θα καπνιστεί.

3) Το άναμα είναι πανεύκολο. Ανάβεις ένα σπίρτο και τέρμα. Βέβαια έχω καλά προσανάματα.

Το μειονέκτημα είναι ότι θέλει τα ξύλα να είναι κομμένα. Οχι κορμοί. Σαν να είναι για σόμπα. Και πάλι το τσεκούρι θέλει να δουλέψει. Γιατί θέλεις 2 στρώματα από λεπτά ξύλα.

Μετά από 1-2 φορές που ανάβεις έτσι μαθαίνεις πόσο σφιχτά μεταξύ τους πρέπει να τοποθετουνται τα ξύλα.
Θέλει να είναι σχετικά σφιχτά μεταξύ τους ώστε να καίγονται στρώση στρώση και όχι όλα μαζί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AndreasX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82440 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Ιδιοκατασκευή αερόθερμου τζακιού
Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ. Ετοιμάσου για ερωτήσεις σχετικά με κόφτρα, αεροκουρτίνα και βερμικουλίτη. Πιστωτική δέχεσαι; :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ