Σκέψεις για φίλτρο καμινάδας τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79532 από Gdevil
Ας γράψω ευθύς εξαρχής ότι δεν έχω κάνει κάποιο τέτοιο φίλτρο.

Αλλά σκέφτομαι γιατί δεν έχω δει και κανένα.
Βλέπω πάντως φίλτρα για τις σόμπες πέλλετ. Βέβαια είναι βεβιασμένη με βεντιλατέρ η ροή του αέρα.
Αλλά βασικά κρατάνε τα καυσαέρια καθώς τα περνάνε από ένα στρώμα νερού.
Βλέπω επίσης και θυμάμαι τις παλιές καμινάδες που είχαν οι σόμπες στα χωριά.
Καπέλο δεν είχε καμμία.
Ολες τελείωναν με ένα Ητα
Αυτό πχ
horas.com.gr/images/product/kaminades/bouria/mpouria_ita4b.png
Και αναρωτιέμαι.
Γιατί αντικαταστάθηκαν εκείνα τα Ητα τα καπέλα με τα κινέζικα ή με αυτά με τα κενά σε όλες τις πλευρές?
Δεν θα μπορούσαμε με ένα τέτοιο καπέλο σχήματος Ητα να παγιδεύσουμε και να φιλτράρουμε τα καυσαέρια από ένα τζάκι εάν υπήρχε μία ροή νερού εκεί που βγαίνει ο καπνός?

Προσωπικά σκέφτομαι ότι
α) εάν ψεκαστεί νερό στις εξόδους το οποίο νερό θα συλλέγεται από κάτω και θα επανακυκλοφοράει με αντλία
β) αν βελτιωθεί λίγο το σχήμα επεκτείνοντας πχ 5-10 εκατοστά τις οριζόντιες διαδρομές και δίνοντας κάποια κλίση ώστε να μην πηγαίνει νερό προς την καμινάδα
μπορεί να γίνει ένα φίλτρο νερού το οποίο θα έχει παρόμοια λειτουργία με τα φίλτρα που έχουν οι πελλετόσομπες.

Σκέψεις?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83069 από dimlyk
μια βασικη διαφορα με τις πελλετοσομπες ειναι η βεβιασμενη κυκλοφορια του αερα
αρα οποιαδηποτε τετοια προσπαθεια θα πρεπει να μην επηρεασει τον φυσικο ελκυσμο
κατι που νομιζω για ιδιοκατασκευες ειναι αν οχι αδυνατο τουλαχιστον πολυ δυσκολο

μια και ομως ολο και καποια ιδεα μπορει αν υπαρχει.... ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83082 από Gdevil
Ας πιάσουμε Μάρτη - Απρίλη και το έχω το λάστιχο και το μπεκάκι σταγονιδίων έτοιμα..
Μία κατασκευή Ητα θα την κάνω να με φύγει η απορία.
Αλλά προς το παρών ακόμα κρυώνω.
Και δε μπλέκω με νερά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83097 από Stavrax
Γιώργο ποια ακριβώς είναι η χρησιμότητά της κατασκευής αυτής?
Όταν είναι σωστό το τζάκι βγάζει ελάχιστο καπνό. Όταν δεν είναι σωστό με τα ίδια χρήματα για την κατασκευή που περιγράφεις το κανείς σωστό.
Το φίλτρο για τις πελλετόσομπες φτιάχνεται για να μπορεί ο καταναλωτής να το βγάζει στο μπαλκόνι και να μην ενοχλεί πολύ τους γείτονες του. Το τζάκι με τόσο μικρή καμινάδα δεν γίνεται να λειτουργεί, οπότε να κάνεις τέτοια κατασκευή στην ταράτσα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης της.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83126 από Gdevil
α) Ο καπνός στην καμινάδα είτε είναι λίγος είτε πολύς δε σημαίνει ότι δεν ενοχλεί. Προσωπικά σε πολυκατοικία μένω. Οχι μονοκατοικία. Και απέναντι έχει άλλες οικοδομές που είναι πιο ψηλά. Ε νομίζω πως ακόμα και ο λίγος καπνός είναι ενοχλητικότερος από τον καθόλου.(αν και κανείς γείτονας δεν έχει πει τπτα μέχρι τώρα)

β) Πολλά δε με βλέπω να ξοδεύω. Ενα Ητα θα κάνω σε σόμπατζη με διάσταση Φ250 το οριζόντιο και Φ150 τα δύο κάθετα πλαινά. Στα οποία θα βάλω από επάνω ένα μπεκ και από κάτω ένα κουβά (ασ το πω χοντρά)

γ) Τι θα κερδίσω?
Πέρα από το ότι θα δεσμεύσω καπναέρια (λέμε τώρα ότι πέτυχε)
Το φίλτρο πέλλετ ζεσταίνει αέρα. Εγώ σκέφτομαι να ζεστάνω νερό μιας και νομίζω πως από μία καμινάδα τζακιού φεύγουν πιό πολλά ποσά ενέργειας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83130 από Stavrax
Κατέληξα!
Μάλλον σ'αρεσει να παιδευεσαι..... :lol:
πάρε και +1 γιατί αυτό το μείον σ'εσένα μου κάθεται στραβά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ