Απορία σχετικά με εξωτερική θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91328 από alex_nous
Πριν από 3-4 χρόνια αγόρασα ένα σπίτι (μεζονέτα 125τμ) σε χωριό στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης. Το σπίτι το ''έκλεισα'' από τα μπετά. Τότε θυμάμαι σε κάποια αρχική φάση της κατασκευής ζήτησα από τον εργολάβο να χρησιμοποιήσει για θερμομόνωση του κτιρίου αντί για 3 εκατοστά εξηλασμένη πολυστερίνη (αν τη λέω καλά) 5 εκατοστά. Όμως για κακή μου τύχη ήδη είχε τοποθετηθεί ήδη προφανώς η μόνωση στα μπετά (3αρι) και το 5αρι χρησιμοποιήθηκε μόνο στην τοιχοποιία ανάμεσα στα τούβλα! Έτσι κατέληξα να έχω κατά κάποιον τρόπο στον κάτω όροφο που είναι σκέτο μπετό καθότι ημιυπόγειο μόνωση με 3άρι ενώ στον από πάνω όροφο κυρίως 5άρι εκτός από κολώνες,τοιχία και δοκάρια!
Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω τώρα? Να τοποθετήσω εξτρά 3άρι ή 5αρι στον κάτω όροφο μόνο? Να κάνω και τους δύο ορόφους? Αξίζει τον κόπο ή όχι? Το κόστος φυσικά είναι ο πιο βασικός παράγοντας.Ότι αποφασίσω θα γίνει αποκλειστικά με τα χεράκια μου, μια και δυστυχώς λεφτά για μεροκάματα δεν μου περισσεύουν. Ακούω προτάσεις και σχόλια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91331 από dimlyk
νομιζω οτι δεν χρειαζεται ...παντως,,,την εκτιμηση θα την κανεις μονος σου βλεποντας τις αλλαγες θερμορασιας στους χωρους σου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91341 από alex_nous
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια διαφορά θερμοκρασίας πάνω με κάτω. Αλλά φυσικά δεν οφείλεται μόνο σε αυτό. Όμως σκεφτόμουν πως η τοποθέτηση μόνωσης στον κάτω όροφο και μάλιστα στους 2 μόνο τοίχους (βορειοδυτική και βορειοανατολική πλευρά) ίσως εξίσωνε την διαφορά αυτή. Οι άλλες δύο πλευρές είναι από την μια εφαπτόμενο στην διπλανή μεζονέτα και από την άλλη έχει κυρίως ανοίγματα (μπαλκονόπορτες και παράθυρα). Η συνολική επιφάνεια που θα έπρεπε έτσι να καλύψω θα περιοριζόταν στα 30-35τμ που σημαίνει και αρκετά χαμηλό κόστος νομίζω. Αύριο θα παραθέσω και φωτογραφίες γιατί μία εικόνα είναι χίλιες λέξεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91350 από aris11
Εγώ θεωρώ ότι αν έχεις τον τρόπο να μην δώσεις πολλά λεφτά κάνε όσο περισσότερα μέτρα μπορείς πάντα καλύπτοντας το βοριά όσο καλύτερα γίνεται. Όσο περισσότερα δώσεις σε μονώσεις τόσο λιγότερα θα δίνης σε καύσιμα τα επόμενα χρόνια. Μην ξεχνάς και την ταράτσα, από εκεί υπήρχαν οι περισσότερες απώλειες στα παλιότερα σπίτια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91353 από Stavrax
Alex για να δεις τι χρειάζεται να γίνει πρέπει αρχικά με ir θερμόμετρο μία πραγματικά κρύα ημέρα να μετρήσεις θερμοκρασίες στους τοίχους. Έτσι μόνο θα καταλάβεις σε ποια σημεία χρειάζεται να γίνουν εργασίες βελτίωσης. Αν δεν έχεις ήδη τέτοιο θερμόμετρο στείλε μου στο μέηλ τηλέφωνο επικοινωνίας για να βρεθούμε και να σου δώσω το δικό μου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91354 από alex_nous
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας. Φίλε aris11 πάνω από τους δικούς μου δύο ορόφους (ημιυπόγειο και πρώτος) υπάρχει και άλλος όροφος που μένει η αδελφή μου. Οπότε θέμα μόνωσης από πάνω δεν υπάρχει. Φίλε Σταύρε ευχαριστώ αλλά για αυτόν ακριβώς τον λόγο έχω πάρει ήδη από πέρσι Θερμόμετρο ir το παρακάτω



Αυτό εννοείς φαντάζομαι. Η αλήθεια είναι πως ενώ το έχω τόσο καιρό δεν έχω καθίσει να καταγράψω πλήρως τις θερμοκρασίες όλων των τοίχων του σπιτιού. Η μέτρηση φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει εσωτερικά? Το τζάκι να το έχω αναμμένο? Η καλύτερη μέθοδος νομίζω είναι με θερμική κάμερα, θέρμανση στο φουλ και εξωτερική καταγραφή. Όσο για το τηλ θα στο στείλω στο mail σου όπως και να έχει μια και σε θεωρώ φιλαράκι μου :cheer: .
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ