Προτάσεις για μεταλλική εστία τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101512 από barovios83
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα σε όλο το φόρουμ.
Ο λόγος που ανοίγω το παρόν θέμα, αφορά την κατασκευή μιας εστίας τζακιού σε μια εξοχική κατοικία σε τοποθεσία βουνό.
Η κατασκευή είναι 1975.Οι τοίχοι έχουν χτιστεί με τούβλα και η οροφή του πλέον έχει αντικατασταθεί με πάνελ 4cm τραπεζοειδή της εταιρείας Corus.
Σε m2 η κατασκευή είναι περίπου στα 50 και διαχωρίζονται σε καθιστικό, κουζίνα και τα υπόλοιπα σε υπνοδωμάτιο και ένα μικρό wc.
Επειδή η συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει ρεύμα και επειδή το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στην θέρμανση, θέλω να παρέμβω στην τοποθέτηση μιας εστίας η οποία να είναι σίγουρα καλύτερη απο αυτή της απλής με πυρότουβλο.
Σαν αρχική ιδέα είχα μια ενεργειακή εστία μαντεμένια με φυσική ροή αέρα στους αεραγωγούς, λόγω οτι δεν έχω ρεύμα για να είναι αερόθερμη με βεντιλατέρ.
Το κόστος όμως ξεπερνά τα δεδομένα της οικονομικής μου δυνατότητας.
Σκέφτηκα εαν γίνεται, και εδώ θα ήθελα να συμβάλετε παρακαλώ όσοι μπορούν να με καθοδηγήσουν σωστά, να τοποθετούσα μια εστία μαντεμένια ανοιχτού τύπου και να δημιουργούσα μόνος μου με κάποιες τεχνικές, χωρίς να επέμβω στην εστία, λύσεις για μεγαλύτερη απόδοση.
Δηλαδή.
Ποια είναι η σκέψη.
Να αγοράσω μια εστία ανοιχτή μαντεμένια, να κατασκευάσω μια βάση που θα πατήσει επάνω σε αυτή η εστία,να καλύψω στην πίσω μεριά του τοίχου με κεραμοβάμβακα την επιφάνεια και να φτιάξω ένα πλαίσιο (ένα ΠΙ) με λαμαρίνα έχοντας ανοίξει 2 τρύπες στην λαμαρίνα και στο τοίχο και με σπιράλ να οδηγήσω την θέρμανση στο ύψος της καμινάδαςμε 2 αεραγωγούς.
Αυτή είναι μια αρχική σκέψη που θέλω να μοιραστώ μαζί σας, για να διαβάσω τις συμβουλές σας κρίνοντας έτσι τι θα ήταν καλύτερο να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by barovios83.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101522 από dimlyk
χρησιμοποιησε λιγο την αναζητηση αν σ ενδιαφερουν λυσεις τετοιου τυπου(προυποθεση να μπορεις να τα κανεις μονος σου)

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...=120&Itemid=53#95660

την σομπα την εχεις σκεφτει ? φτηνη και απλη λυση κι για τα μ2 που εχεις μια χαρα μπορει να σε καλυψει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101532 από barovios83
Βασικά δεν θα μας άρεσε να βάζαμε σόμπα.
Η κατασκευή που έχει φτιάξει ο φίλος συμφουρίτης, δεν αντιπροσωπεύει αυτό που σκέφτομαι εγώ να φτιάξω.
Δεν έχω τζάκι ήδη έτοιμο για να φτιάξω κάτι μέσα σε αυτό.Θέλω να φτιάξω σε μαντεμένια εστία ανοιχτού τύπου με τεχνητό σύστημα φυσικής ροής του αέρα.
Δεν ξέρω εαν μπορώ να γίνω κατανοητός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101546 από Stavrax
Τζάμπα παίδεμα, υπάρχουν εστίες με 400€ (ινβικτα μινος, φερλουξ c18) με μικρότερο κόστος από αυτό που σκέφτεσαι. Τα πενήντα τετραγωνικά και οι δυο τα έχουν στο ρελαντί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101576 από dimlyk
αυτο που σου εδειξα ηταν απλα η πορτα σ αυτο που θ αγοραζες ακομα και χτιστο .

αυτο που σκεφτεσαι ομολογω οτι δεν το καταλαβα

η κατασκευη των τζακιων παντως ειναι τυποποιημενη

αν απλα μεινεις σ ενα ανοιχτο τζακι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο

αν θες κανε μας μια πιο λεπτομερη περιγραφη,,,ολο και καποιος πμπορει ναχει καποια ιδεα μια και υποψιαζομαι οτι θες ν αποφυγεις την κατασκευη της φουσκας

οταν ειπα για σομπα εννοουσα καποια τζακοσομπα που φερνουν καπως προς τζακι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101642 από barovios83
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ