Ενσύρματη ένδειξη θερμοκρασιών νερών - καυσαερίων

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123165 από lefteris

STAF έγραψε: Αφου lefteri μας εβαλες φυτιλιες χρονιαρες μερες
πηρα και εγω αυτα για την κινεζα μου.
Να δουμε ποιο πελλετ
ειναι καλυτερο αν και οτι της εχω βαλει μεχρι στιγμης το
καιει ανετα.Μονο το κρετα δεν δοκιμασα αλλα ερχετε και η σειρα του ;)


Δεν το ήξερες...κολλητικό είναι...γι΄ αυτό γράφουμε εδώ...για να κολλάμε και άλλους... :lol:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123374 από mpampis
Μπράβο Λευτέρη πολύ καλή δουλειά. Ευτυχώς είμαι κοντά και θα' ρθω να κλέψω ιδέες χαχαχαχα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123376 από lefteris

mpampis έγραψε: Μπράβο Λευτέρη πολύ καλή δουλειά. Ευτυχώς είμαι κοντά και θα' ρθω να κλέψω ιδέες χαχαχαχα.


Όποτε θέλεις...Έλα και αύριο αν θες, αλλά με τρίγωνο και να τα πείς ολόκληρα τα κάλαντα... :lol:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123818 από mikel
Μπεικα και γω στο τρυπακι .

Πείρα rs232 σε bluetooth για ασύρματη επικοινωνία και θα μεταφέρω όλες τις ένδειξης στον υπολογιστή .
Μπερδεύτηκα μετα αισθητηρια θερμοκρασίας ? αλλος τύπος είναι για το νερό και αλλός για τα καυσαέρια .
lefteris help

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123831 από lefteris
Tα αισθητήρια είναι πολλών ειδών.en.wikipedia.org/wiki/Thermocouple

Στα εμπορικά που υπάρχουν και είναι προσιτά:

Κυρίως thermistors, silicon bandgap temperature sensors and resistance temperature detectors are more suitable in the range 0–100 °C with 0.1 °C accuracy.

Αν θες να μετρήσεις και καυσαέρια θα πάρεις και Κ type.0-400 C

To θέμα είναι τι υποδοχές έχει το μηχάνημα που θα τις μετρα...
e.g. www.omega.com/pptst/HH309A.html

συνήθως είναι Κ type, που είναι και πιο εμπορικό, θα βρείς σε καλές τιμές, απλώς κάνε έρευνα για το πως θα μεταφέρεις τα δεδομένα στο rs232...και συνήθως είναι ακριβά...αλλά όπως και να έχει ρώτα τι τύπο υποστηρίζει.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126708 από mikel

lefteris έγραψε: Tα αισθητήρια είναι πολλών ειδών.en.wikipedia.org/wiki/Thermocouple

Στα εμπορικά που υπάρχουν και είναι προσιτά:

Κυρίως thermistors, silicon bandgap temperature sensors and resistance temperature detectors are more suitable in the range 0–100 °C with 0.1 °C accuracy.

Αν θες να μετρήσεις και καυσαέρια θα πάρεις και Κ type.0-400 C

To θέμα είναι τι υποδοχές έχει το μηχάνημα που θα τις μετρα...
e.g. www.omega.com/pptst/HH309A.html

συνήθως είναι Κ type, που είναι και πιο εμπορικό, θα βρείς σε καλές τιμές, απλώς κάνε έρευνα για το πως θα μεταφέρεις τα δεδομένα στο rs232...και συνήθως είναι ακριβά...αλλά όπως και να έχει ρώτα τι τύπο υποστηρίζει.

Περιμένω το display με τα 4 αισθητηρια . Αυτες τις μερες θα το εχω . Ταυτοχρονα εγκατεστησα το adruino uno με οθονη lcd 4X20 . θα βαλω και εδω τα αισθητηρια για τις ενδειξεις . Αν τα καταφερω με τον προγραματισμο και βγαλω καλο αποτελεσμα θα το μεταφερω εδω .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ