Πληροφορίες για εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128070 από haf-ex
Παιδια εχω ενα προβλημα και θελω οποιος μπορει παρακαλω να μου δωσει τα φωτα του....
Μενω στον πρωτο οροφο τις τριοροφης οικοδομης και εχω αγορασει μια σομπα ονομασιας prity 13-15kw την οποια θελω να την συνδεσω με τα 6 σωματα και τον θερμοσιφωνα που εχω..(ο θερμοσιφωνας ειναι μαρκας wilko 10bar 80lt.)και εχει απο πανω 4 εισοδους η εξοδους,δε ξερω τη ειναι...

Ο συλλεκτης ειναι εξω απο την πορτα του διαμερισματος..

θελω να κανω την εγκατασταση κλειστου κυκλωματος λογο μεγαλης αποστασης μεχρι την ταρατσα..

1)μπορω μα χρησημοποιησω το θερμοσιφωνα μου σαν μποιλερ...?

2)μπορει καποιος να μου πει τη υλικα θα χρειαστουν...?

3)μπορει καποιος να μου στειλει ενα αναλυτικο και επιγραμματικο σχεδιο με το πως πρεπει να γινει η εγκατασταση....?

Ευχαριστω
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128074 από degeor
Μπες σε σάιτ που πουλάνε υδραυλικές σόμπες, τζάκια κτλ πχ (just ......). Βρες μία-δύο επώνυμες σόμπες, άνοιξε τις σελίδες για λεπτομέρειες και δες σχεδιάκια. Μετά βρες έναν υδραυλικό και πες του να σου πει αυτός τι χρειάζεται (ιδιαιτερότητες κτλ) αφού δει το σπίτι σου και τη συνολική εγκατάσταση. Το κάθε σπίτι και εγκατάσταση μπορεί να έχει διαφορές, αυτό που θα κοιτάξεις είναι να τηρήσεις όλους τους κανόνες ασφαλείας. Δύσκολα θα σου πει κάποιος πολλά για υδραυλική εγκατάσταση από το πληκτρολόγιο, πχ πως θα πας στο κολεκτέρ; στο θερμοσίφωνα; υπάρχουν αναμονές; πόσα KW είναι συνολικά τα σωματά σου. Μπορείς να διαβάσεις και εδώ (λέει για υδραυλικές σόμπες πέλετ[το υδραυλικό κομμάτι] το 1ο και ξυλόσομπες το 2ο [απλές και υδραυλικές] :
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&catid=67&Itemid=109
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&catid=68&Itemid=110

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128078 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα πληροφοριες
Η σόμπα σου έχει σχεδιάγραμμα συνδεσμολογιας το οποίο ακολουθείς πιστά
ειδικά σε ότι έχει σχέση με την ασφάλεια
τον θερμοσίφωνα μπορείς να τον χρησιμοποιησεις σαν μποιλερ συνδέοντας 6τον στο κολεκτερ
τα υλικά που θα χρειαστείς θα στα βγάλει ο εγκαταστατης
εκτός κι αν έχεις πιο συγκεκριμενες απορίες για να πάρεις και συγκεκριμενες απαντήσεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128084 από χρηστος8

haf-ex έγραψε: 1)μπορω μα χρησημοποιησω το θερμοσιφωνα μου σαν μποιλερ...?


Δεν καταλαβα αυτο που ρωτας...ο θερμοσιφωνας ζεσταινεται μονο με την ηλεκτρικη αντισταση και εχει 2 παροχες, ζεστου και κρυου νερου υδρευσης...αυτο δεν γινεται μποιλερ.
Το μποιλερ μπορει να ζεσταθει απο την ηλεκτρικη αντισταση και απο τις δυο επιπλεον παροχες θερμανσης...αρα εχει 4 παροχες.
Αν αυτο που εχεις εχει 4 παροχες οπως αναφερεις, τοτε δεν εχεις θερμοσιφωνα...εχεις μποιλερ.
Και εφ οσον εχεις εγκατασταση θερμανσης ηδη... λογικα ειναι και συνδεδεμενο.
Μπορεις να το τσεκαρεις μετρωντας τις παροχες στους συλλεκτες σου...7 εισαγωγες και 7 επιστροφες (6 σωματα + μποιλερ) αν η εγκατασταση σου ειναι κλασικο δισωληνιο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128120 από Gdevil

χρηστος8 έγραψε:

haf-ex έγραψε: 1)μπορω μα χρησημοποιησω το θερμοσιφωνα μου σαν μποιλερ...?


Δεν καταλαβα αυτο που ρωτας...ο θερμοσιφωνας ζεσταινεται μονο με την ηλεκτρικη αντισταση και εχει 2 παροχες, ζεστου και κρυου νερου υδρευσης...αυτο δεν γινεται μποιλερ.
Το μποιλερ μπορει να ζεσταθει απο την ηλεκτρικη αντισταση και απο τις δυο επιπλεον παροχες θερμανσης...αρα εχει 4 παροχες.
Αν αυτο που εχεις εχει 4 παροχες οπως αναφερεις, τοτε δεν εχεις θερμοσιφωνα...εχεις μποιλερ.
Και εφ οσον εχεις εγκατασταση θερμανσης ηδη... λογικα ειναι και συνδεδεμενο.
Μπορεις να το τσεκαρεις μετρωντας τις παροχες στους συλλεκτες σου...7 εισαγωγες και 7 επιστροφες (6 σωματα + μποιλερ) αν η εγκατασταση σου ειναι κλασικο δισωληνιο.

Μπορεί να έβαλε αργότερα ο ιδιοκτήτης το μποιλερ αλλά να μην τράβηξε γραμμή από το κολλεκτέρ εκ των υστέρων. (τώρα γιατί έβαλε μπόιλερ και όχι θερμοσίφωνο αφού δε θα το σύνδεε στο κολλεκτέρ ... ίσως το βρήκε φθηνά). Πάντως ο χρήστης αφού το χρησιμοποιεί μόνο με ρεύμα θερμοσίφωνο το λέει...

και μία ερώτηση...
κλασικό δισωλήνιο είναι η σύνδεση με κολλεκτέρ?
Εκείνη την σύνδεση που "τρέχουν" δύο σωλήνες όλο το σπίτι και σε κάθε σώμα βγάζουν η μία σωλήνα είσοδο και η άλλη έξοδο πως λέγετε?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128121 από dimlyk
και μία ερώτηση...
κλασικό δισωλήνιο είναι η σύνδεση με κολλεκτέρ?
οχι το κλασικο ειναι οταν οι σωληνες ανεβαινουν κατα στηλες και δινουν σε σωματα διαφορετικων διαμερισματων

Εκείνη την σύνδεση που "τρέχουν" δύο σωλήνες όλο το σπίτι και σε κάθε σώμα βγάζουν η μία σωλήνα είσοδο και η άλλη έξοδο πως λέγετε? μονοσωληνιο βασικα καθε σωληνα δινει σε μια ομαδα συνηθως μεχρι 3 σωματα οχι σ ολο το σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ