Αφρός πολυουρεθάνης

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128808 από j-dimis
αφρός πολυουρεθάνης δημιουργήθηκε από j-dimis
Καλησπέρα σε όλους.
Πήρα ένα σωληνάριο αφρού Bison 20-25 lit για να κλείσω τις παρακάτω τρύπες:

a)τα διάκενα που υπάρχουν σε τρύπα απο όπου περνούν σωλήνες νερού ηλιακού θερμοσίφωνα στη στέγη.Το υλικό που τρυπήθηκε είναι γυψοσανίδα που καλύπτει το πλάι της στέγης.
Οι σωλήνες είναι οι γνωστοί πλαστικοί με μονωτικό μαύρο αφρώδες περίβλημα και απο έξω σαν πλαστικό ασημί κάλυμα.
Επειδή στο Bison γράφει πως κολλάει επάνω στα πάντα εκτός φύλλα πολυαιθυλαινίου-σιλικόνες-τεφλόν.
Που σημαείνει ΟΚ στα τοιχώματα της γυψοσανίδας θα κολήσει, μήπως όμως το ασημί κάλυμα των σωλήνων που σας περιέγραψα υπάγεται στα παραπάνω υλικά?

b)διάφορες τρύπες στους τοίχους που έμειναν απο αλλαγή ξύλινων κουφωμάτων σε ενεργειακά.Οι τρυπες φυσικά εντοπίζονται στο σημείο απο όπου έβγαινε ο ιμάντας του ρολλού των παλιών ξύλινων κουφωμάτων. Μάλιστα σε μερικές πόρτες η τρύπα έχει άνοιγμα 27cm X 5cm και βάθος 30cm!
To ερώτημα: αρκεί το γέμισμα όλου του κενού απο πλευράς μόνωσης με τον αφρό ή να παραγεμίσω πρώτα πχ με πετροβάμβακα?
Είναι εμφανές πάντως το κρύο που μπαίνει απο εκεί, σίγουρα ένα 30% του κέρδους που έχω απο τα ενεργειακά κουφώματα-παράθυρα το χάνω απο εκεί!
(το γιατί έμειναν αυτές οι τρύπες εκεί ΔΕΝ θα ήθελα να συζητήσω...)

c)δεν ξεκαθαρίζει στο Bison αν είναι μιας χρήσης, δηλ άπαξ και βάλω το σωληνάκι και πατήσω πρέπει να χρησιμοποιήσω όλο το περιεχόμενο γιατί όσο μείνει μέσα θα στερεοποιηθεί?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by j-dimis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128816 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα αφρός πολυουρεθάνης
α) μια χαρά θα κολλήσει και στην γυψοσανίδα και στο μονωτικό των σωλήνων.
β) τόσο μεγάλο κενό δεν έχει νόημα να το γεμίσεις με αφρό. Θα σου φάει όλο το μπουκάλι. Γέμισέ το πρώτα είτε με τσιμέντο είτε και με μπάζα και μετά αφρό από μέσα και από έξω.
γ) Ο αφρός μέσα στο μπουκάλι δεν στερεοποιείται. Το σωληνάκι βουλώνει και η βαλβίδα εκτόνωσης. Οπότε τι μπορείς να κάνεις...
Κάθε μπουκάλι με πολυαιρουθάνη πρέπει να το κρατάς ανάποδα για να αδειάζει. Σωστά?
Αν λοιπόν, όταν έχεις τελειώσει την δουλειά που θές, το γυρίσεις το μπουκάλι στα ίσια και πρεσάρεις λίγο τότε θα διώξει λίγο αέριο. Το κάνεις αυτό το φστ δύο - τρείς φορές. Αυτό θα σου καθαρίσει το σωληνάκι και την βαλβίδα και έτσι ο αφρός που θα μείνει μέσα στο μπουκάλι θα είναι εντάξει για να τον ξαναχρησιμοποιήσεις (εντός κάποιου εύλογου χρονικού διαστήματος και αφού το αποθηκεύσεις σε νορμάλ θερμοκρασίες)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": j-dimis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128820 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα αφρός πολυουρεθάνης
Φώναξε κάποιον μάστορα να σου τελειώσει την δουλειά, καθώς ο αφρός όσο απλός και εάν φαίνεται στην χρήση, τόσο καταστρεπτικός είναι για όπου ακουμπήσει.

Μην ρισκάρεις τα καινούργια σου κουφώματα. ;)

Υ.Γ
Για όσους αγοράζουν Κουφώματα στα τυφλά.
Περί κουφωμάτων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128823 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα αφρός πολυουρεθάνης
Υπάρχουν 2 ειδών αφροί, συγκόλλησης και διόγκωσης . Αυτοί που δεν μπαίνουν σε πιστόλι είναι κυρίως διόγκωσης

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128850 από j-dimis
Απαντήθηκε από j-dimis στο θέμα αφρός πολυουρεθάνης

Gdevil έγραψε: α) μια χαρά θα κολλήσει και στην γυψοσανίδα και στο μονωτικό των σωλήνων.
β) τόσο μεγάλο κενό δεν έχει νόημα να το γεμίσεις με αφρό. Θα σου φάει όλο το μπουκάλι. Γέμισέ το πρώτα είτε με τσιμέντο είτε και με μπάζα και μετά αφρό από μέσα και από έξω.

β) κάθε κενό υπολογίζεται γύρω στα 4lit οπότε για 4 που έχω φτάνει το δοχείο του αφρού που πήρα,φτάνει και για τη δουλειά που θέλω συο (α).
Το ερώτημα μου είναι απο πλευράς ενεργειακής, ο αφρός θα προσφέρει τη μόνωση που θέλω απο μόνος του? Το λέω και επειδή έχω μια καβάτζα απο πετροβάμβακα να χρησιμοποιήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128852 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα αφρός πολυουρεθάνης
η πολυουρεθανη γενικα ειναι καλυτερο μονωτικο
αλλα εσυ τρυπες κλεινεις δεν κανεις μονωση :)
οποτε μη σ απασχολει ιδιαιτερα
την εφαρμογη προσεξε λιγο για λερωματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ