Τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41776 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: τοποθετηση σομπας pellet
Μηπως για καποιο λογο η χαρτινη σωλήνα εχει "καταρευσει" μεσα πο την επενδυση ( ή τσακισει ) και φραζει την ροη του αερα μεσα?

Χωρις να πειραξεις κατι αλλο δε δοκιμαζεις να την αποσυνδεσεις να δεις???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41941 από nasvol
Απαντήθηκε από nasvol στο θέμα Απ: Τοποθέτηση σόμπας pellet
οσο αναφορα την ενδειξη που μου εβγαλε πρωτα λεει το βιβλιαρακι οδηγειων οτι το alar dep δεν εχει καλη πιεση και γιαυτο απενεργοποιηθηκε αυτοματα. με συστηνει να την καθαρησω και να την ξαναναψω.
Στην αρχη χρεισιμοποησα πελλετ απο τα leroy Merlin κοστους 4€ /15kg και πιστευοντας οτι το προβλημα ηταν απο το πελλετ το αντικαθεστησα με πελλετ 6,5€ απο καλαμποκι απο οτι μου ειπαν. οταν λοιπον ξεκινησα ξανα την σομπα με το νεο πελλετ δεν ειχε καθολου δυνατη φωτια και στο τελος εσβησε με την ενδειξη alar no fire.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι πως μπορω να ρυθμισω την ροη του πελλετ;
να σημειωθει οτι στην σωληνα αερα εξωτερικα την εχω κλεισει με ενα τουλι(σιτα) λεπτη ωστε να μην μπουν εντομα. ισως να φταιει και αυτο;

N@SVOL :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nasvol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42020 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Τοποθέτηση σόμπας pellet

nasvol έγραψε: οσο αναφορα την ενδειξη που μου εβγαλε πρωτα λεει το βιβλιαρακι οδηγειων οτι το alar dep δεν εχει καλη πιεση και γιαυτο απενεργοποιηθηκε αυτοματα. με συστηνει να την καθαρησω και να την ξαναναψω.
Στην αρχη χρεισιμοποησα πελλετ απο τα leroy Merlin κοστους 4€ /15kg και πιστευοντας οτι το προβλημα ηταν απο το πελλετ το αντικαθεστησα με πελλετ 6,5€ απο καλαμποκι απο οτι μου ειπαν. οταν λοιπον ξεκινησα ξανα την σομπα με το νεο πελλετ δεν ειχε καθολου δυνατη φωτια και στο τελος εσβησε με την ενδειξη alar no fire.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι πως μπορω να ρυθμισω την ροη του πελλετ;
να σημειωθει οτι στην σωληνα αερα εξωτερικα την εχω κλεισει με ενα τουλι(σιτα) λεπτη ωστε να μην μπουν εντομα. ισως να φταιει και αυτο;


Φίλε μου οι σόμπες πέλλετ είναι μόνο για πέλλετ. Βγάλε το καλαμπόκι γιατί θα χαλάσεις την σόμπα. Το καλαμπόκι έχει μεγάλη υγρασία και καίγεται μόνο σε λέβητα και σε αναλογία 70-30 με το πέλλετ.
Βγάλε τον χάρτινο σωλήνα εισαγωγής από την σόμπα. Προσπάθησε να ανάψεις την σόμπα με τον αέρα από τον χώρο, νομίζω το πρόβλημα σου είναι στην σωλήνα εισαγωγής αέρα. Ξεκίνα το άναμμα της σόμπας από την αρχή. Όταν χρειαστεί να βάλεις σωλήνα, βάλε μεταλλικό σπιράλ.
Πρόσεχε μήπως έχει τραβήξει μέσα χαρτί η εισαγωγή.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stoikon.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42088 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Τοποθέτηση σόμπας pellet
Η σόμπα σου μάλον έχει τον κωδικό παραμετροποίησης ut04 αν ναι διάβασε καλά αυτό και οι ρυθμίσεις βρίσκονται στο ut04...
docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:cMd8P...9rf0bAAhOHQuPnXX0leQ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sta1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42129 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Τοποθέτηση σόμπας pellet
παντα σωστος ο στα1 και απο εμενα οχι πελλετ απο καλαμποκι πανε δωστο πισω ή καντο ποπκορν.... το πελλετ δεν εχει σχεση εγω με βουλγαρικο και το μαμαει την μανα η σομπα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, nasvol

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42133 από nasvol
Απαντήθηκε από nasvol στο θέμα Απ: Τοποθέτηση σόμπας pellet
για αρχη αφαιρεσα το πελλετ απο καλαμποκι και εβαλα πελλετ απο Alphapellet που διαβασα οτι ειναι ειναι το καλυτερο.επισης ελενξα και τον σωληνα αερα απο χαρτι και ειναι κομπλε γιατι και εσωτερικα ειναι επενδεδυμενο με κατι σαν αλουμινιο.επισης και τα μπουρια απο οτι ρωτησα ειναι σωστα.
για την ωρα δουλευει απλα η φλογα ειναι αδυναμη.αυτο που ακομα προσπαθω να καταλαβω ειναι οτι η ροη του πελλετ ρυθμιζεται απο τις επιλογες του εκαστοτε μενου στην οθονη?
δηλαδη αυτο το UTO4 οπως λεει o @sta1 (το μενου ειναι αυτο ιδιο με της σομπας μου) μπορει να ρυθμισει την ροη του πελλετ?και αν ναι το ut04 εχει επιλογη απο 0 -5 και μετα τι παταω για να σεταριστει?
Μπορει να φαινομαι ασχετος σορρυ παιδια αλλα μου φαινεται πολυπλοκο!thanks stoikon για την συμβουλη με το πελλετ απο καλαμποκι.

N@SVOL :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ