Tips and Tricks για τις σόμπες της ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57121 από tasven

mastoras έγραψε: Με τις διακοπές ρεύματος άχρηστα βγαίνουν όλα τα αυτοματοποιημένα συστήματα θέρμανσης.

Μόνο το μαγκάλι, η ξυλόσομπα, και η kerosan μπορούν να σας ζεστάνουν χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα.

Οι νεες kerosan με βεντιλατεράκι λειτουργούν με ηλ ρευμα όμως.

Μην μας απογοητευεις αγαπητέ φίλε .
Λύσεις υπάρχουν ψάχνουμε για την πολύ οικονομικη, και μόνο στην περιπτώση στιγμιαίας διακοπής.
Για πελλετόσομπες συγκεκριμένα.
Νομίζω με την ανταλλαγη εμπειριὠν σε θεματα λειτουργίας θα βρεθεί ο φτηνός τρόπος και λύση. :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by tasven.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57237 από Fokion
Επειδη αυτο θα το χαναμε μεσα στο "κινεζικες" πηρα την πρωτοβουλία να το φερω και εδω.

Moschalis έγραψε:

Pani έγραψε:

stoikon έγραψε:

Pani έγραψε: Χμμμμ, δεν το προσεξα αυτο :unsure:
Μαλλον κιτρινη ομως.


Άρα θες περισσότερο αέρα. Το πέλλετ μέσα στο τασάκι γίνετε όλο κίτρινο και καίγεται αμέσως;

Κοίτα εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ εσένα και τον Fokion για τη βοήθεια.
Πέρασα τις ρυθμίσεις στα καυσαέρια και επιπλέον άνοιξα την πλαϊνή λαμαρίνα και άνοιξα το λαμάκι του αέρα. Ήταν πολύ ανοιχτό και το άνοιξα τέρμα.
Νομίζω ότι βελτιώθηκε το "πράγμα", αλλά εξακολουθεί να είναι ασταθής η καύση. Αλλά ακόμη δε σβήνει. Δοκίμασα στο 4, στο 5 και τώρα το κατέβασα στο 3.
Έχω στείλει και mail στην εταιρεία, δεν πήρα απάντηση σήμερα, αλλά φαντάζομαι αύριο - μεθαύριο θα λάβω κάτι.


Καλημέρα σας,
Πρώτα απόλα αγαπητέ Pani, δεν εχω λάβει κανένα email, δε ξέρω γιατί μήπως μπορείς να το ξαναστείλεις?
Απο κει και πέρα επειδή βλεπουμε (μάλλον ακούμε) κάθε μέρα πολλά και διάφορα, να σας δώσουμε για το μοντέλλο σας μερικές ρυθμίσεις κατανάλωσης.
Προσοχή όμως. Με το να αλλάζετε ρυθμίσεις κάυσης αλλάζετε τελείως τον τρόπο λειτουργίας της σόμπας. Πρέπει να γνωρίζετε ότι αν προκληθεί ζημιά στη σόμπα απο λάθος πρόγραμμα πιθανόν να μην καλύφτείτε απο εγγύηση . Εντάξει ξέρω ότι δε σας πολυ νιάζει αλλά γενικώς προσοχή.

Ξεκινάμε λοιπόν.
Αφού αφαιρέσετε το display απο τη σόμπα , βγάζετε τη φίσα επικοινωνίας, και ξεβιδώνετε τις 6 βίδες για να δείτε τη πλακέτα έτσι:




Στη συνέχεια σας παραθέτω τις ρυθμίσεις απο την χαμηλότερη κατανάλωση μέχρι την μεγαλύτερη .Η τελευταία φωτογραφία δηλαδή είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση.

HP22-7


HP22-6


HP22-5


HP22-4


HP22-3


HP22-2


HP22-1



Θα ξαναπώ για μια ακόμη φορά ΠΡΟΣΟΧΗ. Σβήνετε τη σόμπα απο το γενικό διακόπη στο πίσω μέρος κάθε φορά που θέλετε να αλλάξετε ρυθμίσεις, αλλάζετε επιβεβαιώνετε με τον κωδικό που έχω στη κάθε φωτογραφία ότι εχετε βάλει το σωστό πρόγραμμα. Ο κωδικός φαίνεται όταν ανάβετε τη σόμπα απο τον πίσω διακόπτη και φαίνεται για λίγο στην οθόνη κάτω απο την ένδειξη ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ.Στη συνέχεια ανάβετε τη σόμπα .

Καλές καύσεις.!


Το οποιο βεβαιως "παει πακετο" με αυτο

Moschalis έγραψε: Καλησπέρα.
Πρέπει να ηρεμήσετε ελαφρώς. Αυτές είναι ρυθμίσεις για την HP22 και ΟΧΙ για ολα τα μοντελλα. ΔΕΝ μπορειτε να βαλετε αυτες τις ρυθμισεις σε αλλο μοντελο. Και θα το ξαναπω μια φορα ακομα. ΜΗΝ πειράζετε ρη σόμπα σας. Θεωρώ πιο σημαντικο να ψαξετε για καλο πελλετ παρα να πειραξετε τη σομπα. Αν κανετε κάποιο λάθος υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τραυματισμου. Ηεταιρεια δε φερει καμμια ευθυνη για λειτουργια της σομπας εκτος προδιαγραφων.
Περισσοτερα νεα απο Δευτερα.


ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62486 από Nick the Greek

tasven έγραψε:

dimlyk έγραψε: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...0&id=39829&Itemid=53
ριξε μια ματια

Η λύσεις με γεννήτρια αυτόματης μεταγωγής ή inverter με μπαταρία αυτοκινήτου είναι καλή στην περίπτωση πολύωρης διακοπής της ΔΕΗ.
Αρκετα δαπανηρή όμως.

Εδω συζητάμε μόνο για οικονομική λύση και μόνο για την στιγμιαία διακοπή και για το πρόβλημα που υπάρχει στις σόμπες πέλλετ.
Καταλαβαίνεις ότι σε αυτη την περίπτωση καμμια σόμπα πέλλετ δεν κάνει αυτόματη επανεκκίνηση και πρέπει να ξυπνάει κάποιος κάθε τόσο και λιγάκι για τις πολλές διακοπές -που είναι συχνες τις ημερες της κακοκαιρίας που το σπίτι χρειάζεται την σόμπα-
Και αν δεν εχει το κουμπάκι με το κλειδάκι όπως περιγράφει ο κος Μοσχαλής θα πρέπει να περιμένεις μισή ώρα να κρυώσει και αντε πάλι φτου απο υτην αρχή.
Εκει είναι που λές δεν αγόραζα ξυλόσομπα καλλίτερα!!! :)

Επειδή νομίζω η λύση που προανέφερα με φτηνό ups είναι δυνατη ας το δούμε το θεμα μήπως εχουμε καποιο αποτελεσμα που θα είναι χρήσιμο για όλα τα μέλη που εχουν πελλετόσομπα.
Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο αυτές τις ημέρες να ανεβάσω κάποιο σχέδιο κυκλώματος να πειτε την γνωμη και τις συμβουλές σας .
Ειλικρινά απορώ γιατί οι κατασκευα;στές και οι προγραμματιστες του software PLC της σόμπας δεν προέβλεψαν κατι τετοιο, βάζοντας μια μπαταρία backup.

Συμπέρασμα:
ΜΕ ΣΥΧΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΗΣ ΔΕΗ Η ΠΕΛΛΕΤΟΣΟΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ\ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ.

Ασε και το κατσαδιασμα απο την συμβία αν πήρες μόνος σου την πρωτοβουλία της αγοράς.
Αααχαχαχαχαχα. :S


Καλησπέρα και απο εμένα,

Το ups δεν νομίζω να χρειάζεται να σηκώσει την εκκίνηση των ανεμιστήρων καθώς την ώρα που θα γίνει η διακοπή και η σόμπα θα λειτουργεί το ups θα συνεχίσει να της δίνει το ρεύμα που τραβάει εκείνη τη στιγμή (νομίζω 30-70w). Δεν θα καταλάβει η σόμπα πως έγινε διακοπή, θα περάσει αυτόματα σε υποστήριξη ups στιγμιαία.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62537 από dimkais
Εγω είχα ήδη τρεις διακοπές με την σόμπα σε λειτουργία με ups 900watt με ολοκαίνουριες μπαταρίες και στις 2 απο τις τρείς δεν τα κατάφερε..... :unsure:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62714 από Nick the Greek
μήπως είναι θέμα σύνδεσης? Δεν δικαιολογείται το ups να αφήνει πρώτα να κοπεί το ρεύμα και μετά να παίρνει εμπρός. :huh: Αν ήταν έτσι όταν δουλεύεις σε pc θα τα έχανες όλα μέχρι να ξεκινήσει το ups.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63388 από tasven
Είπαμε οτι το πρόβλημα εγκειται στο ρευμα εκκίνησης των 3 μοτερ και το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο απο το ρευμα κανονικής λειτουργίας τους,

Σας παραθέτω ενα κύκλωμα στο οποίο τα 3 μοτερ ( κοχλία , αναρρόφησης καυσαερίων, ανακύκλωσης αέρα δωματίου) τροφοδοτούνται μεσω ρελέ απο τα 220 Volt και μόνο.
Ενώ η πλακέτα απο το UPS και μόνο.

Όποιος θἐλει μπορεἰ να το δοκιμάσει με δική του ευθύνη και με μεγάλη προσοχή στις συνδεσεις με σιλικονούχα καλώδια , στο σημείο που θα τοποθετηθούν τα 3 ρελεδάκια και προσοχή στην τάση 220 Volt


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.291 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ