Tips and Tricks για τις σόμπες της ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65268 από spyrapos
Ετσι όπως το γράφεις νομίζω ότι καλά το σκέφτηκες. Είναι μια λύση, αλλά αν οι διακοπές ρευματος είναι 1-2 δευτερόλεπτα. Αν η διακοπή είναι 30 ή 60 δευτερόλεπτα τι θα συμβεί?
Ερώτημα για προβληματισμό είναι. Ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω την λειτουργία των σομπών πελλετ και τι δουλειά κάνουν οι ανεμιστήρες.
Αλλά αν έχεις ένα σχετικά μεγάλο οπως λες UPS, που να τροφοδοτεί PLC και ανεμιστήρες, όταν γίνει μια στιγμιαία διακοπή ρευματος, η και κάπποια μεγαλύτερη, γιατί θα πρέπει οι ανεμιστήρες να σταματήσουν πρώτα ώστε να επανεκινήσουν πάλι με αποτέλεσμα να έχεις υψηλό αρχικό ρευμα?
Βασικά όπως το φαντάζομαι δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα γιατί οι ανεμιστήρες θα συνέχιζαν να λειτουργούν με το ρευμα λειτουργίας τους, που αν θυμάμαι καλά είπες ότι είναι μικρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65736 από tasven

spyrapos έγραψε: Ετσι όπως το γράφεις νομίζω ότι καλά το σκέφτηκες. Είναι μια λύση, αλλά αν οι διακοπές ρευματος είναι 1-2 δευτερόλεπτα. Αν η διακοπή είναι 30 ή 60 δευτερόλεπτα τι θα συμβεί?

Ερώτημα για προβληματισμό είναι. Ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω την λειτουργία των σομπών πελλετ και τι δουλειά κάνουν οι ανεμιστήρες.
Αλλά αν έχεις ένα σχετικά μεγάλο οπως λες UPS, που να τροφοδοτεί PLC και ανεμιστήρες, όταν γίνει μια στιγμιαία διακοπή ρευματος, η και κάπποια μεγαλύτερη, γιατί θα πρέπει οι ανεμιστήρες να σταματήσουν πρώτα ώστε να επανεκινήσουν πάλι με αποτέλεσμα να έχεις υψηλό αρχικό ρευμα?
Βασικά όπως το φαντάζομαι δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα γιατί οι ανεμιστήρες θα συνέχιζαν να λειτουργούν με το ρευμα λειτουργίας τους, που αν θυμάμαι καλά είπες ότι είναι μικρό.[/
quote]


Ακριβώς Απόστολε.
Σε εμένα η αμφιβολία μου βρίσκεται στο πώς θα συμπεριφερθεί το PLC αν δεν βλέπει στο κύκλωμα κάποιο μοτέρ.
Και αυτό γιατί απο το PLC ελέγχονται και ρυθμίζονται οι ταχύτητες περιστροφής του καθενός μοτέρ.

Ετσι και λλοιώς στην λύση που ανέφερα και εάν το PLC δεν βγάζει error αν επανελθει η τάση της ΔΕΗ μετά απο 2-3 λεπτά τα μοτέρ και ο κοχλίας τροφοδοσίας θα είναι κλειστά απο το ρελέ οπότε η σόμπα λογικά θα σβύσει.
Αυτή την εποχή δεν εχω χρόνο. Σκέφτομαι να ξεσυνδέσω κάποιο μοτέρ όταν η σόμπα είναι σε λειτουργία για να δώ τι θα γίνει, μιας και εγώ δεν εχω καθόλου εμπειρία σχετικά με την λειτουργία του PLC και του softeare που εχει.
Πάραυτα η λύση με κάποιο μεγάλο UPS νομίζω ότι είναι αρκετά δαπανηρή γιατί πιθανώς να χρειαστεί UPS καθαρού ημιτόνου και μερκετά VA. Το κέρδος θα είναι μόνο μια ώρα το πολύ λειτουργία οπότε σε αυτην την περίπτωση πάμε για μικρή γεννήτρια. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80878 από soreleos
Καλησπερα,εχω παρει εδω και δυο μηνες περιπου μια σομπα πελλετ 9kw του κου Μοσχαλη.Στην αρχη υπηρξαν καποιες φορες(2-3) που δεν επαιρνε μπρος.Τις τελευταιες πεντε μερες εχω σοβαρο προβλημα.Ξεκινουσε να παρει μπρος κι ενω εκανε αναφλεξη,αποτομα εσβηνε και αρχιζε να καπνιζει και μεσα στην σομπα και εξωτερικα βγαζοντας πολυ ντουμανι(λευκο,καθ οτι χρησιμοποιω το αυστριακο).Το παραπανω εγινε τρεις φορες.Με το που ανοιγα την μπαλκονοπορτα για να παω στο μπουρι,σαν να εκανε ρευμα και επαιρνε μπρος.Εχω ακολουθησει ολες τις προδιαγραφες που προτεινει ο κος Μοσχαλης καθως εχω αγοιρασει και το κιτ εξοπλισμου του.Το μονο που δεν ειναι ''μανισιο'' ειναι το φιλτρο καυσαεριου που προσθεσα.Επανεφερα εργ ρυθμισεις,σκεφτηκα να παιρνω τον αερα απο το εσωτερικο μηπως παιρνει πολυ αερα.Περιμενω συμβουλες ευχαριστω προκαταβολικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80889 από Fokion
παρε τους τηλεφωνο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81039 από love.bacardi

soreleos έγραψε: Καλησπερα,εχω παρει εδω και δυο μηνες περιπου μια σομπα πελλετ 9kw του κου Μοσχαλη.Στην αρχη υπηρξαν καποιες φορες(2-3) που δεν επαιρνε μπρος.Τις τελευταιες πεντε μερες εχω σοβαρο προβλημα.Ξεκινουσε να παρει μπρος κι ενω εκανε αναφλεξη,αποτομα εσβηνε και αρχιζε να καπνιζει και μεσα στην σομπα και εξωτερικα βγαζοντας πολυ ντουμανι(λευκο,καθ οτι χρησιμοποιω το αυστριακο).Το παραπανω εγινε τρεις φορες.Με το που ανοιγα την μπαλκονοπορτα για να παω στο μπουρι,σαν να εκανε ρευμα και επαιρνε μπρος.Εχω ακολουθησει ολες τις προδιαγραφες που προτεινει ο κος Μοσχαλης καθως εχω αγοιρασει και το κιτ εξοπλισμου του.Το μονο που δεν ειναι ''μανισιο'' ειναι το φιλτρο καυσαεριου που προσθεσα.Επανεφερα εργ ρυθμισεις,σκεφτηκα να παιρνω τον αερα απο το εσωτερικο μηπως παιρνει πολυ αερα.Περιμενω συμβουλες ευχαριστω προκαταβολικα



καλημερα φιλε επανω στην οθονη οταν γινετε αυτο θα σου αλλαζει ενα εικονιδιο κατω δεξια που σε ενημερωσει οτι ο αερας δεν βγαινει σωστα ή δεν ερχεται στην σομπα σωστα. βγαλε το μη μανισιο οπως λες συστημα σου και βαλτην να δουλεψει μονη της θα δεις οτι θα δουλεψει μια χαρα. εμενα μια φορα εσβησε η σομπα οπως λες (ΗΡ-22) ειναι η 12αρα η δικια μου, γιατι παγωσε το νερο εξω στο φιλτρο που ειχα απο τον μοσχαλη με αποτελεσμα να μην βγαινει ο καπνος. εβγαλα χυμα το μπουρι και δουλεψε. υστερα καθαρισα το φιλτρο απο τον παγο και τωρα το δουλευω με αντιψυκτικο μεσα για να μην παγωνει. και ειμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημενος ουτε ιχνος μαυριλας στο μπαλκονι και φυσικα ουτε ιχνος μαυριλας και στα τζαμια της σομπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81040 από love.bacardi
καλημερα εγω θα το πω και εδω και ας γελανε καποιοι φιλοι...βαλτε οτι πελλετ εχετε διπλα στην σομπα σας εγω βαζω παντα 2 τσουβαλακια διπλα και βγαζουν ολη την υγρασία τους με αποτέλεσμα να μην μαυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ το τζαμια ακομα και μετα απο μια βδομάδα καυσης της σομπας για 12 τουλαχιστον ωρες την ημέρα.!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ