Tips and Tricks για τις σόμπες της ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81144 από johann

soreleos έγραψε: Καλησπερα,εχω παρει εδω και δυο μηνες περιπου μια σομπα πελλετ 9kw του κου Μοσχαλη.Στην αρχη υπηρξαν καποιες φορες(2-3) που δεν επαιρνε μπρος.Τις τελευταιες πεντε μερες εχω σοβαρο προβλημα.Ξεκινουσε να παρει μπρος κι ενω εκανε αναφλεξη,αποτομα εσβηνε και αρχιζε να καπνιζει και μεσα στην σομπα και εξωτερικα βγαζοντας πολυ ντουμανι(λευκο,καθ οτι χρησιμοποιω το αυστριακο).Το παραπανω εγινε τρεις φορες.Με το που ανοιγα την μπαλκονοπορτα για να παω στο μπουρι,σαν να εκανε ρευμα και επαιρνε μπρος.Εχω ακολουθησει ολες τις προδιαγραφες που προτεινει ο κος Μοσχαλης καθως εχω αγοιρασει και το κιτ εξοπλισμου του.Το μονο που δεν ειναι ''μανισιο'' ειναι το φιλτρο καυσαεριου που προσθεσα.Επανεφερα εργ ρυθμισεις,σκεφτηκα να παιρνω τον αερα απο το εσωτερικο μηπως παιρνει πολυ αερα.Περιμενω συμβουλες ευχαριστω προκαταβολικα


Ετσι εγκυκλοπαιδικα, τι φιλτρο εχεις? Στειλε φωτο.

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81180 από djchris
Ποιος είναι ο ρόλος του βερμικουλίτη στη σόμπα; Αν οι πλάκες βερμικουλίτη αντικατασταθούν με πυρότουβλο ίδιου πάχους τότε η σόμπα φαντάζομαι ότι θα διατηρεί περισσότερο τη θερμοκρασία της με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερη εξοικονόμηση όταν δουλεύει στο temp. Τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91259 από johann
Καλησπερα σας συμφοριτες.

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το παρακατω φωτογραφιες απο την πλακετα της ΗΡ22

Εχω την ΗΡ22-2 και στην σκαλα 1 ακουγετε η κοχλια να δουλευει κα8ε 6δευτερολεπτα.
Την εβαλα στο ΗΡ22-6 παλι στην σκαλα 1 ακουγεται η κοχλια κα8ε 6δευτερολεπτα.

Τι εννοει οταν γραφει οτι το προγραμμα ΗΡ22-6 εχει λιγοτερη καταναλωση απο το ΗΡ22-2 αφου ο κοχλιας δουλευει και στα δυο προγραμματα στα 6δευτερολεπτα??


Ευχαριστω πολυ.


Fokion έγραψε: Επειδη αυτο θα το χαναμε μεσα στο "κινεζικες" πηρα την πρωτοβουλία να το φερω και εδω.

Moschalis έγραψε:

Pani έγραψε:

stoikon έγραψε:

Pani έγραψε: Χμμμμ, δεν το προσεξα αυτο :unsure:
Μαλλον κιτρινη ομως.


Άρα θες περισσότερο αέρα. Το πέλλετ μέσα στο τασάκι γίνετε όλο κίτρινο και καίγεται αμέσως;

Κοίτα εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ εσένα και τον Fokion για τη βοήθεια.
Πέρασα τις ρυθμίσεις στα καυσαέρια και επιπλέον άνοιξα την πλαϊνή λαμαρίνα και άνοιξα το λαμάκι του αέρα. Ήταν πολύ ανοιχτό και το άνοιξα τέρμα.
Νομίζω ότι βελτιώθηκε το "πράγμα", αλλά εξακολουθεί να είναι ασταθής η καύση. Αλλά ακόμη δε σβήνει. Δοκίμασα στο 4, στο 5 και τώρα το κατέβασα στο 3.
Έχω στείλει και mail στην εταιρεία, δεν πήρα απάντηση σήμερα, αλλά φαντάζομαι αύριο - μεθαύριο θα λάβω κάτι.


Καλημέρα σας,
Πρώτα απόλα αγαπητέ Pani, δεν εχω λάβει κανένα email, δε ξέρω γιατί μήπως μπορείς να το ξαναστείλεις?
Απο κει και πέρα επειδή βλεπουμε (μάλλον ακούμε) κάθε μέρα πολλά και διάφορα, να σας δώσουμε για το μοντέλλο σας μερικές ρυθμίσεις κατανάλωσης.
Προσοχή όμως. Με το να αλλάζετε ρυθμίσεις κάυσης αλλάζετε τελείως τον τρόπο λειτουργίας της σόμπας. Πρέπει να γνωρίζετε ότι αν προκληθεί ζημιά στη σόμπα απο λάθος πρόγραμμα πιθανόν να μην καλύφτείτε απο εγγύηση . Εντάξει ξέρω ότι δε σας πολυ νιάζει αλλά γενικώς προσοχή.

Ξεκινάμε λοιπόν.
Αφού αφαιρέσετε το display απο τη σόμπα , βγάζετε τη φίσα επικοινωνίας, και ξεβιδώνετε τις 6 βίδες για να δείτε τη πλακέτα έτσι:




Στη συνέχεια σας παραθέτω τις ρυθμίσεις απο την χαμηλότερη κατανάλωση μέχρι την μεγαλύτερη .Η τελευταία φωτογραφία δηλαδή είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση.

HP22-7


HP22-6


HP22-5


HP22-4


HP22-3


HP22-2


HP22-1



Θα ξαναπώ για μια ακόμη φορά ΠΡΟΣΟΧΗ. Σβήνετε τη σόμπα απο το γενικό διακόπη στο πίσω μέρος κάθε φορά που θέλετε να αλλάξετε ρυθμίσεις, αλλάζετε επιβεβαιώνετε με τον κωδικό που έχω στη κάθε φωτογραφία ότι εχετε βάλει το σωστό πρόγραμμα. Ο κωδικός φαίνεται όταν ανάβετε τη σόμπα απο τον πίσω διακόπτη και φαίνεται για λίγο στην οθόνη κάτω απο την ένδειξη ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ.Στη συνέχεια ανάβετε τη σόμπα .

Καλές καύσεις.!


Το οποιο βεβαιως "παει πακετο" με αυτο

Moschalis έγραψε: Καλησπέρα.
Πρέπει να ηρεμήσετε ελαφρώς. Αυτές είναι ρυθμίσεις για την HP22 και ΟΧΙ για ολα τα μοντελλα. ΔΕΝ μπορειτε να βαλετε αυτες τις ρυθμισεις σε αλλο μοντελο. Και θα το ξαναπω μια φορα ακομα. ΜΗΝ πειράζετε ρη σόμπα σας. Θεωρώ πιο σημαντικο να ψαξετε για καλο πελλετ παρα να πειραξετε τη σομπα. Αν κανετε κάποιο λάθος υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τραυματισμου. Ηεταιρεια δε φερει καμμια ευθυνη για λειτουργια της σομπας εκτος προδιαγραφων.
Περισσοτερα νεα απο Δευτερα.


John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91274 από stoikon
Ο κοχλίας ρίχνει πέλλετ ανάλογα με την ρύθμιση από 1,6 έως 2,2 δευτερόλεπτα το υπόλοιπο μέχρι τα 6 δευτερόλεπτα που κλείνει κύκλο είναι το κενώ. Αυξομειώνοντας την ρύθμιση βάζουμε πόσο χρόνο να γυρίζει ο κοχλίας

Στο ΗΡ 22-1 είναι 2.2 KG
Στο HP 22-7 είναι 1.6 KG
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91275 από johann
αυτοι οι χρονοι αναφερονται στο ΗΡ22-2 i στο ΗΡ22-6?
το βλεπουμε που8ενα αυτο στο μενου ή μονο με χρονομετρο?

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91277 από stoikon

johann έγραψε: αυτοι οι χρονοι αναφερονται στο ΗΡ22-2 i στο ΗΡ22-6?
το βλεπουμε που8ενα αυτο στο μενου ή μονο με χρονομετρο?


Το βλέπουμε εδώ

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: HP22.txt
Μέγεθος αρχείου:1 KB


Μεγάλο ρόλο όμως παίζει και το μέγεθος του μήκους του πέλλετ.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ