Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111821 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
Fokion αναφέρθηκα στον επίλογο του VIDEO
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111822 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
Επειδή κι εγώ Τρίπολη μένω, και έχω περάσει από την φάση του ψαξίματος, θα σου σύστηνα πρώτα να πας σ' ένα μηχανολόγο να σου κάνει μια μελέτη και να σου πει ακριβώς πόσα KW χρειάζεσαι για θέρμανση. Είναι μικρό έξοδο (καμιά 200 ευρώ πέρσι-φέτος μπορεί και να έχουν πέσει κι άλλο) αλλά θα το βρεις πολλαπλάσιο μπροστά σου.

Από εκεί και πέρα μετά το περσινό ψάξιμο, δεν ξανακοίταξα τι καινούργιο παίζει στην αγορά. Εγώ έβαλα λέβητα βέβαια όχι σόμπα, από τον Τασσόπουλο (είναι αντιπρόσωπος των OPOP στην Τρίπολη) και είμαι ευχαριστημένος και από τοποθέτηση και από υποστήριξη.

Από κει και πέρα αφού έχεις την μελέτη ψάξε και μόνος σου. Καλό ψάξιμο!

Tlyberop έγραψε: Το πελλετ που λέγαμε (τοπική παραγωγή) πηγα και το ειδα σε δραση σε ενα λέβητα Kombi συνδεδεμένο σε ενδοδαπέδια ,δεν θα το παίξω γνώστης αλλα δεν ειδα κλινκερ ουτε κατι παράλογο στους τουμποσωληνες (μουτζούρα μονο) απο την αλλη ο ιδιοκτήτης το εβαλε μπρος πριν 2 εβδομάδες μόνο για την σεζόν. Τιμές μου ειπε τονος 270 τελική περίπου για πελλετ απο έλατο που δεν αφηνει πολλά υπολείμματα (μου το σύγκρινε ο ιδιοκτήτης του λεβητα με ενα αυστριακό πελλετ δεν το θυμάμαι μάρκα ) αλλα εμαθα οτι βγαζει και πελλετ φθηνότερο που περιέχει φλούδα ροδακινο κτλ απλα αφήνει περισσότερη στάχτη.
Να με συχωρέσουν οι ειδήμονες αν εχω πει μπαρούφα .. ειμαι ακόμα στο στάδιο εκμάθησης


Το πέλλετ του Κωσταρέ, γιατί περί αυτού πρόκειται, είναι εξαιρετικό. Έκαψα 2 τόνους απο αυτό πέρσι και ήταν μακράν ότι καλύτερο είχα κάψει στον λέβητά μου. Φέτος έχω πάρει 4 τόνους και μάλλον μόνο από αυτό θα κάψω (θα χρειαστώ φυσικά παραπάνω, αλλά θέλω να δω πως θα πάνε οι 4 πρώτοι τόνοι).

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111825 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
και εγώ που νόμιζα ότι τα είχα δεί όλα με τις εγκαταστάσεις... να'στε καλά, το απολαύσαμε...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Moschalis, Pri, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111860 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη

egglezos έγραψε: και εγώ που νόμιζα ότι τα είχα δεί όλα με τις εγκαταστάσεις... να'στε καλά, το απολαύσαμε...


Αυτό το οριζόντιο μπουρί 3-4 μέτρων που περνάει μέσα κι από παιδικό δωμάτιο όμως, ήθελα να 'μουνα από μια γωνιά να δω πως θα το έβγαζε, όταν θα πήγαινε να καθαρίσει! Όλα τα λεφτά!

Αεραγωγοί θερμού αέρα στο...ταβάνι! Κι εγώ που νόμιζα ότι ο θερμός αέρας πάει προς τα πάνω κι όχι αντίθετα. (εντάξει είναι κι η αισθητική ένα θέμα, αλλά ας πούμε ότι παραβλέπουμε το γεγονός ότι περνάνε...λούκια υδρορροής στους τοίχους )

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111866 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
Αντε πες αυτα μπορει καποια στιγμη να καλυφθουν.
Η καμιναδα μεσα απο το δωματιο ειναι ολα τα λεφτα......
Κι απο μηκος και μαλιστα οριζόντιο????? Καμπανα!!!!!!

και εγω σκεφτομε μηπως δε κανει να τσονταρω 3 μετρα ακομα και με κλίση μαλιστα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111878 από kostascbr
Απαντήθηκε από kostascbr στο θέμα Ψάχνω για σόμπα pellet στην Τρίπολη
παιδια βλεπω οτι το βιντεο κινησαι σε πολλους το ενδιαφερον
και σε εμενα μου κινησαν ολα αυτα την περιεργεια βλεπωτας το βιντεο και γιαυτο πρωι πρωι πηγα εκει.
για την καμινάδα που εγω εχω σπαση το μυαλο μου με τον κατασκευαστή απο που θα την βγαλω χωρις να εχω πολυ οριζοντιο (για τα γνωστα προβληματα)μου ειπε οτι η συγκεκριμενη σομπα εχει ρυθμιζομενο και δυνατοτερο μοτερ καυσαεριων και ενα χρονο που την εχει βαλη δεν εχει χρειαστεί να καθαριση μπουρια
( την καλαισθησια δεν την ελενχω στην προκειμένη περιπτωση οπως και για τις πλαστικες του αερα με ενδιαφερη κατα πρωτον η αποδοση και η λειτουργεια ) οι πλαστικες σωληνες που πανε σε ολο το σπιτι ειναι πλαστικες οι οποιες λεει οτι μετα απο το αρχικο πύρωμα των δυο πρώτων ημερων μαλακώνουν και μυρίζουν αλλα μετα γινοντε πολυ σκληρες και δεν μυριζουν και δεν εχουν προβλημα μου ειπε,
δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω άσχετα οτι δεν ειναι καλαίσθητο και δύσχρηστο και μεσα απο το δωματιο των παιδιων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ