Σομπα grace NB-P01 θορυβος και σβηνει

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169661 από kaxri
Καλημέρα και Καλή Χρονιά!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας!!
Ενώ η σόμπα ανάβει κανονικά (βάζω λίγα πέλλετ έξτρα πριν την ξεκινήσω) και δουλεύει μια χαρά, ξαφνικά μετά από 30-45 λεπτά ακούγεται ένας θόρυβος σαν μούγκρισμα.. ρίχνει πέλλετ αλλά τελικά σβήνει. Νομίαω ότι είναι στη φάση της ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗΣ όταν αρχίζει να μη λειτουργεί σωστά.
Αν δεν την κλείσω μόνη μου και την αφήσω, εμφανίζει την ένδειξη Ε1 και γεμίζει με πέλλετ το κύπελλο.

Έχετε καμιά ιδέα τί πρέπει να κοιτάξουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169663 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πολλά μπορεί να είναι.γραψε ένα εμαιλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169666 από kaxri
Απαντήθηκε από kaxri στο θέμα Σομπα grace NB-P01 θορυβος και σβηνει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169668 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δες εμαιλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171432 από Periklis
Απαντήθηκε από Periklis στο θέμα Σομπα grace NB-P01 θορυβος και σβηνει
Γεια σου Κώστα. Έχω το ίδιο πρόβλημα. Ο αντιπρόσωπος που μου την πούλησε στην κύπρο λέει δεν μπορεί να κάνει κάτι. Η κατάσταση είναι ως εξής: Ανάβει κανονικά και στα 30 λεπτά περίπου η φλόγα σβήνει αλλά συνεχίζει να ταΐζει pellets με κατάλυξη της υπερχείλισης απο pellet και Ε1. Έφερα τον τεχνικό όπου προσπάθησε να κάνει κάτι, έφερα έβγαλα όλο το φουγάρο και καθαρίστικε απο μέσα. Βρήκα τον κωδικό 1108 και προσπάθησα να αυξήσω την δόση που ταΐζει αλλά καμία αλλαγή, πάλι καταλήγουμε στο Ε1. Μήπως έχεις υπόψη σου κάτι άλλο που θα μπορούσα να έκανα; Στο εγχειρίδιο λέει πως το κάνει αυτό όταν η θερμοκρασία στο φουγάρο είναι χαμηλή. Μήπως υπάρχει κάποιο sensor που πρέπει να δοκιμάσω να αλλάξω; Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζι μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171436 από tolisman
Απαντήθηκε από tolisman στο θέμα Σομπα grace NB-P01 θορυβος και σβηνει
Εχω την ίδια σόμπα. Κάποια στιγμή παρουσιάστηκε παρόμοιο πρόβλημα. Οταν ζεστσινόταν καλά, πρώτα μούγκριζε και μετά σιγά σιγά έσβηνε. Οταν μούγκριζε έδινε ανάποδες στροφές στο μοτέρ τροφοδοσίας και μετά πάλι κανονικές. Το αποτέλεσμα ήταν η ρίψη δεν γινόταν με σωστό ρυθμό και η φλόγα έσβηνε. Αλλά συνέχιζε να ρίχνει έτσι ακανόνιστα οπότε γέμιζε και το πιατάκι και μου έβγαζε έναν κωδικό, δεν θυμάμαι ποιόν. Το πρόβλημα διορθώθηκε αλλάζοντας το πυκνωτάκι που είναι δίπλα στο μοτέρ τροφοδοσίας. Επειδή δεν βρήκα πουθενά πυκνωτάκι ίδιο 0,56 μΑ, έβαλα ενα λίγο μεγαλύτετο 1μΑ και όλα οκ. Δες προτού σβήσει ,αν φέρνει ανάποδες στροφές. Αν το κάνει αλλάζεις το πυκνωτάκι (2€) .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ