Επιλογή σόμπας για γκαρσονιέρα και τοποθέτηση

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178188 από jimware
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και είμαι νέος στο θέμα pellet. Νοικιάζω μια γκαρσονιέρα περίπου 33 τετραγωνικών όπου υπάρχει ο κύριος χώρος με το κουζινακι (19 τετρ) και ένα υπνοδωμάτιο (12 τετρ). Το σπίτι είναι βορινό, 2 όροφος με κουφώματα αλουμινίου απλά με μικρές απώλειες, καμιά εξωτερικη θερμομόνωση και κοντά σε θάλασσα. Μέχρι τώρα για θέρμανση είχα μια υγραερίου αλλά δεν πάει άλλο με την μυρωδιά και επίσης ότι ζεσταίνει μόνο το ένα δωμάτιο με κόπο. Σκεφτόμουν να βάλω μια πέλλετ η οποία όμως να μπορεί να καίει πολλά υλικά και ιδιαίτερα πυρηνοξυλο. Είμαι Χανιά και οι μύλοι Κρήτης προσφέρουν ένα καλό πυρηνοξυλο.
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τι σόμπα να κοιτάξω. Επίσης θα μπορεί να ζεσταίνει και τα 2 δωμάτια ; Και αν υπάρχει καμία ιδέα σωστής τοποθέτησης στο χώρο (για μπουρια, ομοιόμορφη διάχυση θερμότητας κλπ) για να πετύχω όσα θέλω είμαι ανοικτός να τα συζητήσουμε. Παραθέτω 2 φωτό για να έχετε μια ιδέα του χώρου και ότι άλλο θελήσετε σας το δείχνω να το συζητήσουμε.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178190 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ ΠΕΛΛΕΤ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙΝΕ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΕΛΛΕΤ ΞΥΛΟΥ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΥΣΙΜΕΣ ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ **ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ *ΟΚ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ!!ΜΕ ΜΙΑ 10 KW ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΡΥΑ ΤΙΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΑΡΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΎ.ΔΕΣ MYTHERM  ΕΛΛΗΝΙΚΗ EVA CALOR ΙΤΑΛΙΚΗ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΙΜΕΣ 
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178192 από jimware

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ ΠΕΛΛΕΤ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙΝΕ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΠΕΛΛΕΤ ΞΥΛΟΥ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΥΣΙΜΕΣ ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ **ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ *ΟΚ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ!!ΜΕ ΜΙΑ 10 KW ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΡΥΑ ΤΙΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΑΡΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΎ.ΔΕΣ MYTHERM  ΕΛΛΗΝΙΚΗ EVA CALOR ΙΤΑΛΙΚΗ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΙΜΕΣ 

Ναι ευτυχώς δεν έχουμε τα κρύα της βόρειας Ελλάδας. Όποτε, κοιτάω στις εταιρείες που μου είπατε αν έχουν κάτι που ζητάω. Σας ευχαριστώ πολύ.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178197 από giannis kalor
Σόμπα πέλλετ να καίει πυρήνα ελιας και ηλισπορου δεν έχω δει . Μόνο λέβητες . Κατά 99% δεν θα βρείτε αυτό που ψάχνετε . Θα πρέπει να πάτε σε απλό πέλλετ ξύλου με τιμή από 8-14€ το τσουβαλι όπως όλοι μας εφόσον κοιτατε για σόμπα . Εγώ προσωπικά δεν χω δει σόμπα να καίει κανονικά χωρίς προβλήματα πυρήνα ελιας η οτιδήποτε παρόμοιο.
Και αν το δοκιμασετε θα βρίζετε την ώρα και την στιγμή που το δοκιμάσετε για ΜτΙ θα μπουκωσει αμέσως λόγω του ελαίου . Και θα φουλαρει επικαθήσεις που δεν φεύγουν εύκολα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178199 από jimware

giannis kalor έγραψε: Σόμπα πέλλετ να καίει πυρήνα ελιας και ηλισπορου δεν έχω δει . Μόνο λέβητες . Κατά 99% δεν θα βρείτε αυτό που ψάχνετε . Θα πρέπει να πάτε σε απλό πέλλετ ξύλου με τιμή από 8-14€ το τσουβαλι όπως όλοι μας εφόσον κοιτατε για σόμπα . Εγώ προσωπικά δεν χω δει σόμπα να καίει κανονικά χωρίς προβλήματα πυρήνα ελιας η οτιδήποτε παρόμοιο.
Και αν το δοκιμασετε θα βρίζετε την ώρα και την στιγμή που το δοκιμάσετε για ΜτΙ θα μπουκωσει αμέσως λόγω του ελαίου . Και θα φουλαρει επικαθήσεις που δεν φεύγουν εύκολα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι δεν θα ήθελα να κάνω πειράματα. Θα ήθελα να ήταν φτιαγμένη από εργοστάσιο να καίει τα πάντα. Αν είναι να μην μπορεί δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία δοκιμών και μετατροπών.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #178200 από dimlyk
οπως ειπωθηκε οι σομπες ειναι για πελλετ και Α ποιοτητας υπαρχει σομπα που καιει κοτκοτρσια καλαμποκια κλπ αλλα ειναι πανακριβη και προφανως δεν σου κανει ...αν βρεις πελλετ απο πυρηνα ισως κατι κανει ομως μακρυα απ το πυρηνοξυλο ειναι αρκετα ιδιαιτερο καυσιμο και με γενικα κακη ποιοτητα και δεν ξερω αν επιτρεπεται και η καυση του εκει που εισαι .
αν εχεις προσβαση σε ξυλα μπορεις να σκεφτεις μια ξυλοσομπα ...η κλιματιστικο που ειναι ιδανικο για τα χανια το πελλετ γενικα ειναι ακριβο στην κρητη αν επιμενεις παντως η απαντηση σου δοθηκε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ