Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65654 από djchris
Απαντήθηκε από djchris στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

-mike- έγραψε: φιλε πες μας ποσες ωρες λειτουργεις την σομπα και καις 3-4 σακια,δηλαδη 45 εως 60 κιλα πελλετ,αυτο ειναι λιγο περιεργο διοτι η σομπα καιει στο μαχ 2.2κιλα επι 24 ωρες ισον 52.8 κιλα και κανω εγω το ερωτημα την καις 24 ωρες?και συνεχεια στο μαχ?


Ναι, τη σόμπα την καιω 24 ώρες τη μέρα καθώς δεν μπορώ να ζεστάνω το σπίτι, αλλά όχι στο max,, την έχω στο temp και 27 oC και η σόμπα δουλεύει αυτόματα σε όλες τις σκάλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65658 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Όταν λες ότι δε μπορείς να ζεστάνεις το σπίτι, πού έχεις τη σόμπα;
Αν την έχεις στο σαλόνι, τότε θα δεις τί θερμοκρασία πιάνει στο σαλόνι. 22, άντε 23 βαθμοί είναι πάνω από το φυσιολογικό. Πόσο μάλλον να θέλεις 27.
Τώρα, αν περιμένεις να ζεστάνει δωμάτια κλπ, ότι και αν λένε οι πωλητές και οι τεχνικοί, οι νόμοι της φυσικής τους διαψεύδουν. Τα τετραγωνικά που υπόσχονται μπορώ να τα δεχθώ το πολύ πολύ για ενιαίους χώρους.
Επίσης, όταν λες την καις 24 ωρες, δεν την καθαρίζεις ποτέ και δεν αερίζεις το σπίτι ποτέ;
Μήπως έχεις υπερβολικές προσδοκίες από τη σόμπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65705 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

djchris έγραψε:

-mike- έγραψε: φιλε πες μας ποσες ωρες λειτουργεις την σομπα και καις 3-4 σακια,δηλαδη 45 εως 60 κιλα πελλετ,αυτο ειναι λιγο περιεργο διοτι η σομπα καιει στο μαχ 2.2κιλα επι 24 ωρες ισον 52.8 κιλα και κανω εγω το ερωτημα την καις 24 ωρες?και συνεχεια στο μαχ?


Ναι, τη σόμπα την καιω 24 ώρες τη μέρα καθώς δεν μπορώ να ζεστάνω το σπίτι, αλλά όχι στο max,, την έχω στο temp και 27 oC και η σόμπα δουλεύει αυτόματα σε όλες τις σκάλες.


Φίλε κάτι δεν ταιριάζει. Μας λες ότι το σπίτι δεν ζεσταίνετε και ζητάς 27 βαθμούς, και από την άλλη ότι η σόμπα ανεβοκατεβαίνει σκάλες. Για να γίνει αυτό πρέπει η σόμπα να πιάσει τους 27c και μετά να κατέβει μια σκάλα να ξανά ανέβει στο φουλ. Γενικά να παίζει στις 2 μεγαλύτερες σκάλες ώσπου να πιάσει όλο το σπίτι 27c. Αυτό δεν γίνετε. Η σόμπα μικρή τα τετραγωνικά πολλά. Δεν μπορώ να καταλάβω τις κρυφές ρυθμίσεις τη τις θέλεις, για να κατεβάσεις τα καύσιμα; Εδώ δεν φτάνουν, τη να μειώσεις.
Βγάλε την θερμοκρασία και βάλε το χειροκίνητο, βάλε την σκάλα 5 μήπως και μπορέσει να σε ζεστάνει. Αν σε ζεστάνει μετά ρυθμίζουμε και το πέλλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66967 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
αγαπητέ συνφορουμίτη djchris καλημέρα και καλή χρονιά.
απ΄ότι βλέπω η σόμπα σου είναι 10,5 kw δουλεύοντας στο max και δεν μπορεί να ζεστάνει όλο το σπίτι γιατί είναι κατασκευασμένη να καλύπτει τα μισά τετραγωνικά από αυτά που έχεις.
άρα πρέπει να κάνεις κάποια έξτρα βήματα για να ζεσταθείς , όπως διαρκή χρήση της σόμπας στην ανώτερη ισχύ, καύση πέλλετ με μεγάλη θερμογόνο δύναμη και κλείσιμο κάποιων χώρων δωματίων

djchris έγραψε: Σχετικά με την HP-60, η σόμπα έχει μόνο ένα οριζόντιο μπουρί το οποίο είναι 0,5m εσωτερικά του σπιτιού και 0,5m εξωτερικά. Επίσης με μια σωλήνα Φ50 παίρνω αέρα για την καύση από έξω. Το πρόβλημα είναι το εξής, η σόμπα μου καίει 3-4 σακιά την ημέρα χωρίς να μπορεί να ζεστάνει το σπίτι των 120τμ. Η σόμπα καίει αυτή την ποσότητα δουλεύοντας στο temp και 28 oC. Αν κατεβάσω τη θερμοκρασία δεν μου κάνει οικονομία αλλά και δεν ζεσταίνει.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τη φταίει; Το σπίτι είναι καινούριο με πολύ καλή μόνωση, παράθυρα με θερμοδιακοπή κτλ. οπότε απώλειες δεν έχει.
Επίσης νομίζω πως η σόμπα είτε δουλεύει στην πρώτη σκάλα είτε στην 5η ρίχνει την ίδια ποσότητα πέλλετ σε στανταρ δευτερόλεπτα και αλλάζει απλά ο αέρας. Είναι αυτό λογικό;
Πώς γίνεται να ζεσταθεί το σπίτι; πρέπει να πειράξω τον αέρα στις σκάλες;
Τι γίνεται αν αλλάξω τον αέρα καυσαερίων και τι αν αλλάξω τον αέρα του blower;
Πως γίνεται να ρυθμίζω εγώ την ποσότητα πελλετ που ρίχνει;

Αν συσσωρεύεται ακαυτο πελλετ στο ποτυράκι και πολύ στάχτη ποια είναι η λύση;

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67773 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
παιδια εχω την grace nb-p15 την καινουρια μου ειπαν χρωματος μαυρο-κρεμ
www.nbpelletstove.com/product_view.asp?id=666
εχει λιγο διαφορετικο μενου αποτι καταλαβα απο την προηγουμενη και δεν μπορω να κανω "κρυφες " ρθθμισεις
μου ζηταει password **** ξερει καποιος κατι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67802 από tolisman
Απαντήθηκε από tolisman στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Για δοκιμασε κωδικο 1108,χωρις να ειμαι βεβαιος.Καλες καυσεις και καλη χρονια σε ολους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": toobi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ