Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75609 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

kobra2 έγραψε:

stoikon έγραψε:

love.bacardi έγραψε: καλημετα τελικα ελυσα την σομπα και ειδα το προβλημα....οταν γυρνουσε ο κοχλιας ακουμπουσε μια βιδα επανω σε ενα μεταλλο και σφυριζε ετσι....εβγαλα τις 4 βιδες αλλεν που κραταν τον κοχλια. οι βιδες επανω ειχαν την ροδελα την οποια εβγαλα και την εβαλα αναμεσα στην βαση την μεταλικη και τον κοχλια για να δωση ενα κενο 1χιλιοστο οχι πολυ αλλα τοσο ωστε να σταματηση να ακουμπαει η βιδα πανω στην μεταλικη βαση που κραταει τον κοχλια...τελος καλο ολα καλα


Καλημέρα φιλαράκι. Αφού το χέρι σου πιάνει, το μυαλό σου κόβει, αν δεν το λύσεις να δεις τη φταίει πως θα το φτιάξεις. Μόνο αναρωτιέμαι γιατί δεν ακουμπούσε πρώτα. Μάλλον θα πήρε μπόσικα ο κοχλίας και κουνιόταν. Τέλος καλό όλα καλά. Για τον βερμικουλίτη που ρωτάς πως βγαίνει. Οι 2 λεπτοί που βρίσκονται δεξιά και αριστερά στο επάνω σημείο έχουν ένα λαμάκι σε σχήμα Ζ σηκώνοντας το λαμάκι ξεπιάνεται από ένα πυράκι που έχει υποδοχή. Βγάζοντας τα μπροστινά ελευθερώνεται και το πίσω. Εγώ το καθαρίζω σχεδόν κάθε μήνα γιατί αν μαζέψει πολύ στάχτη με την πίεση μπορεί να σπάσει τον βερμικουλίτη. :)

γιατι λετε ολοι για τον βερμικουλιτη? εννοεις οτι καθαριζεις πισω απο τον βερμικουλιτη? πιστευεις οτι ειναι σημαντικο?


Από πίσω μαζεύει στάχτη που σιγά-σιγά τον σπρώχνει και στο τέλος τον σπάει. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75612 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

kobra2 έγραψε: μαλλον εκανα λαθος,το πιο λογικο ειναι να ειναι δευτ/δευτ. απλα επειδη στον καθαρισμο γραφει συγκεκριμενα last x sec every x min μπερδευτηκα.οσο για το εκο και το π4 δεν ειμαι σιγουρος ακομα,το δοκιμαζω και αν καταληξω θα σου πω


Για να βεβαιωθείς ότι οι χρόνοι είναι σε δευτερόλεπτα, ακούμπα το χέρι σου επάνω στην σόμπα, και θα αισθανθείς το μοτέρ του κοχλία όταν δουλεύει να χουρχουρίζει. Μέτρα σε δευτερόλεπτα τον χρόνο που δουλεύει, και σταματά.....και μετά θα είσαι βέβαιος.

Οσο για το P4 η πληροφορία είναι του εργοστασίου κατασκευής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75667 από tasis
Απαντήθηκε από tasis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
παιδια εχω ενα προβλημα με μια σομπα nbps 6 kw λογω κεραυνου πρεπει να μου χαλασε το μοτερ του κοχλια γιατι ενω λειτουργει καποιες φορες γυριζει αναποδα με αποτελεσμα να μην παιρνει πελλετ και να σβηνει ξερει καποιος που μπορω να βρω μοτερ για την σομπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75805 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

kobra2 έγραψε:

toobi έγραψε:

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε: εγω στο P1 την εχω
smoke 130
fans 145
5.5

145?δεν κανει θορυβο?
130? σημαινει οτι θα καιει πολυ πελλετ...???το 5.5 δεν μου λεει κατι γιατι η δικη μου ειναι last x sec every x min

(fans) κανει θορυβο στο 145 στο 140 ηρεμει αρκετα στο 130 δεν ακουγεται καθολου.
το smoke το εχω στο 130 δοκιμαστικα αλλα μαλλον θελει χαμηλωμα.
last 5 /every 5
η σκαλα P4 ειναι η eco ?

το last 5 /every 5 οπως γραφει και η δικη μου νομιζω ειναι δευτερολεπτα/λεπτα και οχι δευτερολεπτα/δευτερολεπτα
αποτι εγραψε ο φιλος baikal πιο πισω ,ναι το π4 ειναι το εκο

τελικα παιδια ξερει καποιος σιγουρα τι ειναι το last και το every?
οσο για το p4 δεν ξερω αν ειναι το eco γιατι οσο και να πειραξω το πρωτο ,το δευτερο δεν αλλαζει με τιποτα!αν βρειτε κατι ενημερωστε μας γιατι οταν ξερεις τι ακριβως σημαινουν μπορεις να τα ρυθμισεις πιο ευκολα!!!

μαλλον εκανα λαθος,το πιο λογικο ειναι να ειναι δευτ/δευτ. απλα επειδη στον καθαρισμο γραφει συγκεκριμενα last x sec every x min μπερδευτηκα.οσο για το εκο και το π4 δεν ειμαι σιγουρος ακομα,το δοκιμαζω και αν καταληξω θα σου πω

παντως το p1 σε smoke 118
fan 145
5/5
σχεδον σβηνει οποτε την εκανα 20/3 αφου δοκιμασα και τις ενδιαμεσες τιμες
εχω την NB-P15 11KW
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by toobi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75810 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

mastoras έγραψε:

kobra2 έγραψε: μαλλον εκανα λαθος,το πιο λογικο ειναι να ειναι δευτ/δευτ. απλα επειδη στον καθαρισμο γραφει συγκεκριμενα last x sec every x min μπερδευτηκα.οσο για το εκο και το π4 δεν ειμαι σιγουρος ακομα,το δοκιμαζω και αν καταληξω θα σου πω


Για να βεβαιωθείς ότι οι χρόνοι είναι σε δευτερόλεπτα, ακούμπα το χέρι σου επάνω στην σόμπα, και θα αισθανθείς το μοτέρ του κοχλία όταν δουλεύει να χουρχουρίζει. Μέτρα σε δευτερόλεπτα τον χρόνο που δουλεύει, και σταματά.....και μετά θα είσαι βέβαιος.

Οσο για το P4 η πληροφορία είναι του εργοστασίου κατασκευής.

τι εννοεις με το τελευταιο?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by toobi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75811 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

tasis έγραψε: παιδια εχω ενα προβλημα με μια σομπα nbps 6 kw λογω κεραυνου πρεπει να μου χαλασε το μοτερ του κοχλια γιατι ενω λειτουργει καποιες φορες γυριζει αναποδα με αποτελεσμα να μην παιρνει πελλετ και να σβηνει ξερει καποιος που μπορω να βρω μοτερ για την σομπα


Πάτα επάνω στο banner kechidis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ