Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113492 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Δεν φταίει η καμινάδα. Αν βλέπεις στάχτη στα έπιπλα του σπιτιού πρόσεξε όταν ανοίγεις την πόρτα όταν δουλεύει η σόμπα γιατί πέφτει η στάχτη και τη ρουφαει ο ανεμιστήρας ανακύκλωσης με αποτέλεσμα να την βγάζει μετά από τους αέραγωγους. Καύση και ανακύκλωση δεν συνδέονται μεταξύ τους. Ολες οι εστίες πελλετ δουλεύουν με υποπιεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113501 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ευχαριστω την μοσχαλης αβετε για τις φλάντζες που ηταν δωρεαν :cheer: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113517 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε: Δεν φταίει η καμινάδα. Αν βλέπεις στάχτη στα έπιπλα του σπιτιού πρόσεξε όταν ανοίγεις την πόρτα όταν δουλεύει η σόμπα γιατί πέφτει η στάχτη και τη ρουφαει ο ανεμιστήρας ανακύκλωσης με αποτέλεσμα να την βγάζει μετά από τους αέραγωγους. Καύση και ανακύκλωση δεν συνδέονται μεταξύ τους. Ολες οι εστίες πελλετ δουλεύουν με υποπιεση.


Κύριε Μοσχάλη μιας και είστε ο πιο αρμόδιος για την διάγνωση, εσείς απο πού πιστεύετε πως προέρχονται οι πολλές μικροσκοπικές μπίλιες στο πίσω δεξί μέρος ανοίγοντας το δεξί καπάκι? Απο τον κοχλία του πέλετ η απο καπου αλλού? Θα ζητήσω αυτές τις μέρες απο εκεί που την πήρα να μου την επισκευάσουν μεσα στην εγγύηση καθώς δεν έχει κλείσει ούτε χρόνο ακόμα.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113536 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Ο κοχύλια αποκλείεται τα ρολεμαν είναι εσωτερικά μέσα σε φωλιά .Μπες στο μενού στα διαγνωστικά και δοκίμασε τα τρία μοτέρ της σομπες ένα ένα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113539 από STAF
Απαντήθηκε από STAF στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

STAF έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: Ο ανεμιστήρας ανακύκλωσης δεν ξέρω που βρίσκεται, οι μπίλιες όμως ήταν ακριβώς με το που ανοίγεις το δεξί καπάκι πίσω γωνία. Επίσης να πώ πως ήταν πολύ μικροσκοπικές.
Η πρώτη μου σκέψη και εμένα ήταν πως ήταν απο το εργοστάσιο και τις ρούφηξα με την σκούπα, <αργότερα όμως με έζωσαν φίδια...
Θα κοιτάξω αύριο την τσιμούχα του κοχλία που ανέφερε κάποιος πιο πρίν.

ειναι ακριβως πισω απο το χωρο καυσεως και πανω απο το μοτερ του κοχλια εχει
κυλινδρική μακροστενη φτερωτη περιπου ετσι


Παντως εγω ποντάρω οτι ειναι απο το μοτερ που σου ειπα, για τσεκαρισε το αν εχει τζογο πανω - κατω
δεξια - αριστερα οπως επισης μια καλη λυση ειναι και ο λειτουργικός έλεγχος που σου πρότεινε
ο Moschalis

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113800 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,ρωταω εδω.
Εκτος απο τις γνωστες γωνιες των 90 κ 45 μοιρων για καμιναδα σομπας πελλετ(δηλ. 8cm) υπαρχει καποια αλλη;
Να μπορει π.χ. να αυξομειωνει την γωνια της;
Η μονο με σπιραλ γινεται η δουλεια για διαφορετικες γωνιες;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ