Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47490 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλές καύσεις Pani.
τις τρύπες τις έκλεισα με έτοιμο σοβά ταχείας πήξεως, αν θες έχει και με χρώμα.
Σιλικόνη δεν βάλαμε, αλλα καλύτερα πάρε μία ώστε αν δεις ότι έχεις κάποια διαρροή να βάλεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47541 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: καλές καύσεις Pani.
τις τρύπες τις έκλεισα με έτοιμο σοβά ταχείας πήξεως, αν θες έχει και με χρώμα.
Σιλικόνη δεν βάλαμε, αλλα καλύτερα πάρε μία ώστε αν δεις ότι έχεις κάποια διαρροή να βάλεις.

ΠΡοσωπική γνώμη: Αποφυγετε σοβα.
Η καλύτερη λύση κατα την γνωμη μου είναι η ροζέτα.
Βαζεις μία απο μέσα, χώνεις λίγο πετροβάμβακα για τα ενδάμεσα και μετα βαζεις και μία εξωτερικά.
Ιδίως για όσους δεν ανοιγουν μικρή τρύπα για εισαγωγή φρεσκου αερα στην σόμπα.



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47609 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nasikas έγραψε:

dora-serres έγραψε: καλές καύσεις Pani.
τις τρύπες τις έκλεισα με έτοιμο σοβά ταχείας πήξεως, αν θες έχει και με χρώμα.
Σιλικόνη δεν βάλαμε, αλλα καλύτερα πάρε μία ώστε αν δεις ότι έχεις κάποια διαρροή να βάλεις.

ΠΡοσωπική γνώμη: Αποφυγετε σοβα.
Η καλύτερη λύση κατα την γνωμη μου είναι η ροζέτα.
Βαζεις μία απο μέσα, χώνεις λίγο πετροβάμβακα για τα ενδάμεσα και μετα βαζεις και μία εξωτερικά.
Ιδίως για όσους δεν ανοιγουν μικρή τρύπα για εισαγωγή φρεσκου αερα στην σόμπα.

Η Κινέζικη αερόθερμη σόμπα όμως, που συζητάμε εδώ, έχει εισαγωγή φρέσκου αέρα, οπότε η ροζέτα που δείχνεις δεν παίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47774 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Η Κινέζικη αερόθερμη σόμπα όμως, που συζητάμε εδώ, έχει εισαγωγή φρέσκου αέρα, οπότε η ροζέτα που δείχνεις δεν παίζει.

xm κάτι παραπανω θα ξέρεις για να το λες τόσο απόλυτα.

η δική μου μικρή εμπειρία κατατείνει στο "να μην πακτωνουμε την καμινάδα- να μην γίνει μόνιμη στον τοίχο, αλλά να μπορύμε να την βγάζουμε.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47801 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nasikas έγραψε:

Η Κινέζικη αερόθερμη σόμπα όμως, που συζητάμε εδώ, έχει εισαγωγή φρέσκου αέρα, οπότε η ροζέτα που δείχνεις δεν παίζει.

xm κάτι παραπανω θα ξέρεις για να το λες τόσο απόλυτα.

η δική μου μικρή εμπειρία κατατείνει στο "να μην πακτωνουμε την καμινάδα- να μην γίνει μόνιμη στον τοίχο, αλλά να μπορύμε να την βγάζουμε.

Αφού αντιπαρέλθω το σκοπτικό στυλ, να σου πω απλά ότι αν είναι να πάρω τη σόμπα και μετά να βγάλω πατρόν, να πάω σε μηχανουργείο για να μου φτιάξει ροζέτες, τότε καλύτερα να μην κάνω τίποτα. Μη δυσκολεύουμε τόσο πολύ την τεχνολογία για χάρη της επιστήμης! Εκτός αν υπάρχει κάτι έτοιμο για κάθε είδος σόμπας, οπότε δεν το συζητώ.

Στα πρακτικά τώρα. Πριν την εγκαταστήσω μόνιμα, είπα να τη δοκιμάσω.
Έβαλα τη σόμπα μπροστά από τη μπαλκονόπορτα, έβγαλα έξω το σπιράλ και την άναψα.
Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι μέχρι να πάρει φωτιά, βγάζει αρκετό, πολύ θα έλεγα, άσπρο καπνό.
Το δεύτερο είναι ότι ακούγεται αρκετά, αλλά επιφυλάσσομαι γιατί η μπαλκονόπορτα είναι λίγο ανοιχτή για να βγαίνει το σπιράλ.
Το τρίτο είναι ότι βρωμάει πάρα πολύ. Αύριο θα τη βγάλω να δουλέψει στο μπαλκόνι.
Το τέταρτο και σημαντικότερο είναι ότι ενώ στην αρχή (ρυθμισμένη στο χειροκίνητο "3") είχε έντονη φλόγα, σε 10 - 15 λεπτά η φλόγα έπεσε, σε βαθμό που σχεδόν σβήνει. Δεν είναι ορατή. Το ανέβασα στο 4 αλλά δεν άλλαξε ιδιαίτερα, χωρίς να σβήσει βέβαια. Κατόπιν την έβαλα στο αυτόματο, ζωήρεψε η φωτιά, αλλά κατόπιν έπεσε πάλι, έσβησε, άναψε πάλι κλπ.
Μπορεί να έχει σχέση ότι δεν έχει μπει πλήρως η καμινάδα, άρα η εξαγωγή γίνεται από το οριζόντιο σπιράλ; Το πέλλετ είναι Bioenery Point. Μήπως θέλει κάποιες ρυθμίσεις που δεν ξέρω; :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pani.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47831 από grizos
Απαντήθηκε από grizos στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Pani έγραψε: Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι μέχρι να πάρει φωτιά, βγάζει αρκετό, πολύ θα έλεγα, άσπρο καπνό.


Είναι φυσιολογικό να βγάλει λίγο άσπρο καπνό πριν ανάψει, το ποιο σημαντικό είναι να έχει τοποθετηθεί το ποτηράκι σωστά.Ακόμη και όταν φαίνεται ότι τοποθετήθηκε τέλεια, έχει λίγα κενά ( το δικό μου τουλάχιστο) για να κάνει μπροστά η πίσω. Τοποθετησέ το τέρμα πίσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ