Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50635 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Παιδιά καλημέρα,

τις τελευταίες μέρες η σόμπα μου (ΗΡ60) εμφανίζει κλίνγκερ μόνο από την αριστερή πλευρά του ποτηριού καύσης. Το πρωί που την καθαρίζω, βρίσκω μια μικρή μάζα που διαλύεται εύκολα, αλλά πιάνει μόνο από αριστερά. Τις πρώτες μέρες που έκαιγα το ίδιο pellet (AMECO) δεν είχα σχεδόν τπτ. Το μόνο που έκανα ενδιάμεσα ήταν να παίξω με τις τάσεις του μοτέρ καυσαερίων, τις οποίες όμως επανέφερα στις αρχικές ρυθμίσεις, αλλά το κλίνγκερ παραμένει. Μόνο τις τάσεις από το μοτέρ της ανακύκλωσης που είχα ανεβάσει λίγο άφησα ως έχουν, διότι έβλεπα ότι έβγαζε αρκετά καυτό αέρα στις πρώτες σκάλες και σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ. Να σημειώσω ότι η σόμπα δουλεύει κυρίως την 1η & 2η σκάλα. Έχετε κάποια ιδέα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50637 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: Παιδιά καλημέρα,

τις τελευταίες μέρες η σόμπα μου (ΗΡ60) εμφανίζει κλίνγκερ μόνο από την αριστερή πλευρά του ποτηριού καύσης. Το πρωί που την καθαρίζω, βρίσκω μια μικρή μάζα που διαλύεται εύκολα, αλλά πιάνει μόνο από αριστερά. Τις πρώτες μέρες που έκαιγα το ίδιο pellet (AMECO) δεν είχα σχεδόν τπτ. Το μόνο που έκανα ενδιάμεσα ήταν να παίξω με τις τάσεις του μοτέρ καυσαερίων, τις οποίες όμως επανέφερα στις αρχικές ρυθμίσεις, αλλά το κλίνγκερ παραμένει. Μόνο τις τάσεις από το μοτέρ της ανακύκλωσης που είχα ανεβάσει λίγο άφησα ως έχουν, διότι έβλεπα ότι έβγαζε αρκετά καυτό αέρα στις πρώτες σκάλες και σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ. Να σημειώσω ότι η σόμπα δουλεύει κυρίως την 1η & 2η σκάλα. Έχετε κάποια ιδέα;




Ποσα μετρα καμιναδας εχεις και τι διαμετρο εχει ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50676 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: Παιδιά καλημέρα,

τις τελευταίες μέρες η σόμπα μου (ΗΡ60) εμφανίζει κλίνγκερ μόνο από την αριστερή πλευρά του ποτηριού καύσης. Το πρωί που την καθαρίζω, βρίσκω μια μικρή μάζα που διαλύεται εύκολα, αλλά πιάνει μόνο από αριστερά. Τις πρώτες μέρες που έκαιγα το ίδιο pellet (AMECO) δεν είχα σχεδόν τπτ. Το μόνο που έκανα ενδιάμεσα ήταν να παίξω με τις τάσεις του μοτέρ καυσαερίων, τις οποίες όμως επανέφερα στις αρχικές ρυθμίσεις, αλλά το κλίνγκερ παραμένει. Μόνο τις τάσεις από το μοτέρ της ανακύκλωσης που είχα ανεβάσει λίγο άφησα ως έχουν, διότι έβλεπα ότι έβγαζε αρκετά καυτό αέρα στις πρώτες σκάλες και σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ. Να σημειώσω ότι η σόμπα δουλεύει κυρίως την 1η & 2η σκάλα. Έχετε κάποια ιδέα;


Μήπως έχουν κλείσει οι τρύπες από το ποτήρι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50698 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Pani έγραψε:

stoikon έγραψε:

Pani έγραψε: Χμμμμ, δεν το προσεξα αυτο :unsure:
Μαλλον κιτρινη ομως.


Άρα θες περισσότερο αέρα. Το πέλλετ μέσα στο τασάκι γίνετε όλο κίτρινο και καίγεται αμέσως;

Κοίτα εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ εσένα και τον Fokion για τη βοήθεια.
Πέρασα τις ρυθμίσεις στα καυσαέρια και επιπλέον άνοιξα την πλαϊνή λαμαρίνα και άνοιξα το λαμάκι του αέρα. Ήταν πολύ ανοιχτό και το άνοιξα τέρμα.
Νομίζω ότι βελτιώθηκε το "πράγμα", αλλά εξακολουθεί να είναι ασταθής η καύση. Αλλά ακόμη δε σβήνει. Δοκίμασα στο 4, στο 5 και τώρα το κατέβασα στο 3.
Έχω στείλει και mail στην εταιρεία, δεν πήρα απάντηση σήμερα, αλλά φαντάζομαι αύριο - μεθαύριο θα λάβω κάτι.


Καλημέρα σας,
Πρώτα απόλα αγαπητέ Pani, δεν εχω λάβει κανένα email, δε ξέρω γιατί μήπως μπορείς να το ξαναστείλεις?
Απο κει και πέρα επειδή βλεπουμε (μάλλον ακούμε) κάθε μέρα πολλά και διάφορα, να σας δώσουμε για το μοντέλλο σας μερικές ρυθμίσεις κατανάλωσης.
Προσοχή όμως. Με το να αλλάζετε ρυθμίσεις κάυσης αλλάζετε τελείως τον τρόπο λειτουργίας της σόμπας. Πρέπει να γνωρίζετε ότι αν προκληθεί ζημιά στη σόμπα απο λάθος πρόγραμμα πιθανόν να μην καλύφτείτε απο εγγύηση . Εντάξει ξέρω ότι δε σας πολυ νιάζει αλλά γενικώς προσοχή.

Ξεκινάμε λοιπόν.
Αφού αφαιρέσετε το display απο τη σόμπα , βγάζετε τη φίσα επικοινωνίας, και ξεβιδώνετε τις 6 βίδες για να δείτε τη πλακέτα έτσι:




Στη συνέχεια σας παραθέτω τις ρυθμίσεις απο την χαμηλότερη κατανάλωση μέχρι την μεγαλύτερη .Η τελευταία φωτογραφία δηλαδή είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση.

HP22-7


HP22-6


HP22-5


HP22-4


HP22-3


HP22-2


HP22-1



Θα ξαναπώ για μια ακόμη φορά ΠΡΟΣΟΧΗ. Σβήνετε τη σόμπα απο το γενικό διακόπη στο πίσω μέρος κάθε φορά που θέλετε να αλλάξετε ρυθμίσεις, αλλάζετε επιβεβαιώνετε με τον κωδικό που έχω στη κάθε φωτογραφία ότι εχετε βάλει το σωστό πρόγραμμα. Ο κωδικός φαίνεται όταν ανάβετε τη σόμπα απο τον πίσω διακόπτη και φαίνεται για λίγο στην οθόνη κάτω απο την ένδειξη ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ.Στη συνέχεια ανάβετε τη σόμπα .

Καλές καύσεις.!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Moschalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": grizos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50703 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Στη συνέχεια σας παραθέτω τις ρυθμίσεις απο την χαμηλότερη κατανάλωση μέχρι την μεγαλύτερη .Η τελευταία φωτογραφία δηλαδή είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση.


μια διευκρινηση για να μην γινουν λαθη ?

η σειρα που αναφερετε ειναι η σειρα προβολης η η σειρα αριθμησης των φωτο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50713 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Νομιζω οτι

Α. το ανωτερω πρεπει να παει ΚΑΙ στα tips & tricks του Κου Μοσχάλη στις αεροθερμες σομπες

Β. Να διευκρινιστει ΠΕΡΑΝ οποιασδηποτε αμφιβολίας σε ποιες σομπες/controler εφαρμοζεται ( γιατι εγω ηξερα 6 ρυθμισεις οχι 7 :lol: :lol: )

Γ. Να διευκρινιστει αν/οτι ανεβαζει αναλλογα την τροφοδοσια γραμικά(???) σε ΟΛΕΣ τις ταχυτητες

Δ. Οτι πρακτικά αυξανει(???) την ισχυ της σομπας και θα πρεπι να εχουμε ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ για πιθανες υπερθερμανσεις, ΕΙΔΙΚΑ στις μικρές ταχυτητες ανεμιστηρα χωρου ( οχι καυσαεριων)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ