Βοηθεια για σωστη επιλογή

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176454 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Βοηθεια για σωστη επιλογή
(Αναφέρομαι στην υδραυλική σόμπα πελλετ, που είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση από αυτες που προτεινετε - συμφωνώ κι εγώ γα λέβητα αεριου, από άποψη ευκολίας στη χρήση και φθηνότερου κόστους λεβητα σε σχέση με την υδραυλική σόμπα).
Αν υποθέσουμε ότι η σόμπα έχει ενσωματωμενο κυκλοφορητή, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικα, αυτοματο πλήρωσης, κ.λ.π., εχουμε:
10 μέτρα σωληνώσης προσαγωγής/επιστροφής μέχρι το συλλέκτη (χαλκοσωληνας + μόνωση + εργασία) = 500 ευρω
;) μέτρα σωληνώσης πλήρωσης ύδατος δικτύου = Χ επί (2 Ευρω πολυστρωματικος σωλήνας με μόνωση + 10 Ευρώ Εργασία υδραυλικού).
Ίδιο είναι το κόστος για τοποθέτηση λέβητα αερίου αν η σωληνώση θέρμανσης είναι από χαλκό. Αλλιώς με PPR ή πολυστρωματικό σωλήνα 80-120 Ευρώ φτηνότερα.
Ο λέβητας αερίου κοστίζει γύρω στα 1000 Ευρώ. Συν το κιτ σύνδεσης 3 φιαλών υγραερίου (μέχρι τόσες επιτρέπονται χωρίς μελέτη) περίπου 60 Ευρώ, έχουμε συνολικό κόστος εγκατάστασης 1480 Ευρώ (με PPR) + το κόστος πλήρωσης..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176458 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Φίλε επειδή είσαι ενοίκιο και τη θέρμανση ότι και να βάλεις σε σύνδεση με καλοριφέρ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΠΆΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ (ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΜΙΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΣΟΜΠΑ Η ΕΝΑ ΑΙΡΚΟΝΤΊΣΙΟΝ ΝΑ ΤΑ ΞΗΛΩΣΕΙΣ)ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ            Ο Λ Α         Ο    ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ!!!!!ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176476 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Συμφωνώ με τον Κώστα. Δικό του το σπίτι. Αν είναι να αναβαθμίσει τη θέρμανση, ας κάνει ολοκηρωμένη δουλειά πληρώνοντας κάτι που θα του μείνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176496 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Ενας ιδιοκτήτης για να αναβαθμίσει τη θέρμανση της ιδιοκτησίας του από το πετρέλαιο σε μία άλλη πηγή θερμότητας, αυτή μπορεί να είναι το φυσικό αέριο ή αντλία θερμότητας. Τίποτε άλλο νομίζω δεν μπορεί να θεωρηθεί αναβάθμιση θέρμανσης.  Φυσικό αέριο μόνο αν περνάει δίκτυο έξω από την ιδιοκτησία εννοείτε. Και αυτό θα έχει ένα κόστος κοντά στα 3500 ευρώ. Η δε αντλία νομίζω περισσότερο. Το κόστος του φυσικού αερίου έχει φτάσει στον ουρανό και το κόστος του ρεύματος για την αντλία έχει φτάσει στο φεγγάρι. Δύσκολα ένας ιδιοκτήτης θα πλήρωνε για να βάλει λέβητα αερίου με μπουκάλες ή κάτι σχετικό με πέλλετ από τη στιγμή που υπάρχει λέβητας πετρελαίου. Τι θα πει στον ενοικιαστή του; Οτι  το διαμέρισμα έχει οικονομική θέρμανση αλλά θα πρέπει να κουβαλάς μπουκάλες ή πέλλετ  ή ότι πρέπει να καθαρίζεις τη σόμπα κτλ. Καλά κάνει και το ψάχνει από τώρα ο συμφορουμίτης Samouil για να προλάβει τον επόμενο χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176497 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Βοηθεια για σωστη επιλογή
Εγώ πάλι δε νομίζω ότι καίει τόσο πετρέλαιο ώστε να κάνει απόσβεση σε 2-3 χρόνια. Το πέλλετ αυτή τη στιγμή είναι μόνο 30% φθηνότερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ